K mezinárodnímu „týdnu mladých řidičů“ se Česká republiky nepřipojila náhodou. Mladí lidé za volantem nebo řidítky různých dopravních prostředků představují vlastně v každé zemi zvláštní skupinu ovlivňující statistiku dopravních nehod těžko přehlédnutelným způsobem. Obzvláště tragické pak je, když mladí ztrácejí život na komunikacích.

Několik úseků

K akci se připojilo také Orlickoústecko, jak potvrdil zástupce vedoucího dopravního inspektorátu Policie České republiky v Ústí nad Orlicí Rostislav Kočí: „Budeme mít bezpečnostní akci, potrvá jeden den, ale ten den vám neprozradím, protože by to nebylo účinné. Spíše to bude dohled nad mladými řidiči. Zřídíme několik stanovišť, půjde pochopitelně o hodně frekventované silnice první třídy číslo 35, 14 a 43, ale také o několik míst na silnicích druhé třídy. Je ovšem samozřejmé, že o ´pětatřicítku ´ zvláště.“

Čas od času se stane také v našem regionu dopravní nehoda, kterou způsobí mladý řidič, jejímž výsledkem je potom poměrně tragická bilance. Mladí jezdívají z diskoték, auto bývá ve většině případů hodně plné až přeplněné, zapůsobí veselá nálada nebo povzbuzování kamarádů, potom už stačí jen chvilka nepozornosti, která tragédii odstartuje. Jindy ovlivní jednání řidiče únava, mlha, kluzký povrch vozovky, ale i další jevy. Mladí berou věci jinak než starší kategorie: více riskují, místy nebezpečí podceňují, možná také méně uvažují dopředu, co by se všechno mohlo přihodit a stát. Místa, kde došlo k podobným událostem, jsou vlastně po celém Orlickoústecku: namátkou můžeme vyjmenovat okolí Chocně, silnici mezi Dlouhoňovicemi a Libchavami nebo třeba také vozovky na Žambersku.

Tisková mluvčí Policie ČR v Ústí nad Orlicí Eva Sichrová se domnívá, že počet dopravních událostí (nehod a havárií), v nichž figurují mladí jako řidiči, nějak dramaticky za několik roků nevzrostl: „Je to v poslední době v našem okrese spíše stálý stav, alarmující situace to rozhodně prozatím není, musí se ovšem předcházet také těmto nehodám.“