Anatomie zločinu - seriál Deníku

Kapky unikajícího života, ne nepodobné drahocenným rubínům, stékaly do vlasů a dolů přes límec…

Míříme proti proudu času do roku 1931, do kraje mezi Chebem a Mariánskými Lázněmi, kde ve 30. letech minulého století byli Češi spíš hosty, zato Němci starousedlíky. Vražda Anny Maierové, spáchaná 28. ledna 1931 na silnici Planá - Černošín, je toho dokladem. Oběť i pachatel byli německé národnosti.

Případ sám je popsán v několika kriminalistických učebnicích, existuje i útlý archivní spisek, pořízený četnickou pátrací stanicí - koneckonců minulý pátek jsme mohli vidět díl populárního TV-seriálu Četnické humoresky, nazvaný „Lázeňské intermezzo“, vycházející z matérie této kriminální kauzy.

Smrt prostřelením mozku

Kdo byla Anna Maierová? V černošínské matrice mrtvých se můžeme dočíst, že dotyčná se narodila 25. března 1901 jako Richterová a zemřela o necelých třicet let později. V neděli 1. února 1931 se konal její pohřeb, v kolonce o příčině úmrtí stojí „smrt nastala prostřelením mozku“.

Anna byla prý široko daleko vyhlášená krasavice, i proto ji zvolili jednohlasně při křtu praporu místního hasičského spolku k roli nejčestnější - kmotře praporu. To vše už ale patřilo osudného 28. února 1931 minulosti. Večer po 20. hodině projížděl silnicí mezi Černošínem a Planou pan Habart, šofér poštovní autobusové linky.

Poblíž samoty Grundchneider objevil opuštěný, krytý čtyřválcový automobil Tatra a u něj mrtvolu, ve které poznal ženu černošínského lékaře Josefa Maiera. Sám zkrvavený Maier se mezitím dobelhal k bydlišti chalupníka Medka, zburcoval domácí lidi a vrátil se s nimi na místo činu. Jeho příběh byl následující: Vraceli se se ženou z Mariánských Lázní, kde si Anna vyzkoušela róbu pro nedělní ples v Černošíně.

Postřelený vrahovi uprchl

V serpentině vystoupil z lesa nějaký muž a mával rukama proti vozu. Když Maier zastavil, upozornil ho muž, že z automobilu visí vzadu nějaký předmět. Sotva se lékař shýbl k zadním kolům, dostal ránu do hlavy silnou větví…

Ale Maier neztratil vědomí, utíkal pryč, třebaže ho neznámý muž střelil zezadu dvakrát do pravé nohy. Krásná Anna chtěla jít manželovi na pomoc, ale vrah ji zastřelil jedinou ranou do hlavy. Projektil pronikl zblízka mezi levým okem a kořenem nosu.

Pokračování v pondělí