Již v úterý 31. července připravil v Hradci Králové majitelku kavárny v centru města o 2000 korun. Včera to řekl ředitel ČOI v Královéhradeckém a Pardubickém kraji Karel Nohejl.

Scénář podvodníkovy kontroly byl v obou provozovnách obdobný. „Muž ve věku kolem 50 let se choval suverénně. O kontrole sepsal inspekční zápis a peníze vyinkasoval jako zálohu. Při psaní používal brýle,“ uvedl Nohejl. Provozovnám sdělil, že v pondělí přijde na kontrolu opět a pokud bude vše v pořádku, peníze vrátí zpět. Prodejně perníku vytkl údajné nedostatky v hygieně při prodeji žvýkaček. Poškozeným provozovnám vystavil běžný příjmový doklad, který opatřil razítkem „Státní obchodní inspekce Praha - Středoč. kraj, Ing. Jaroslav Vlček“. Na razítku uvedl i pražskou adresu v Celetné 23 a telefonní číslo.

 

Pravý inspektor se ale při zahájení kontroly musí prokázat průkazem ČOI, na němž je jeho fotografie, číslo inspektora a jako ochranný prvek je pod plastem průkazu zataven hologram ČOI. Na pokutu, která může být až do výše 5000 korun, musí vydat pokutové bloky, které jsou podobné pokutovým blokům policie. „V případě nejistoty je možné ověřit totožnost inspektora telefonicky na ČOI. Při podezření by měli prodejci zavolat policii,“ dodal Karel Nohejl.