Informace přicházející v posledních šesti dnech ze silnic republiky jsou vskutku odstrašující. Znamenají hrůznou vizitku pro řidiče. Od počátku prázdnin totiž zemřelo již přes třicet lidí, ke smutné statistice přispělo bohužel i Orlickoústecko.

Ve čtvrtek 5. července ztratil život mladý motocyklista ze Svitavska projíždějící serpetiny z Kozlovského kopce dolů do České Třebové. Nezvládl svou hondu a zranil se při nárazu do stromu do té míry, že v královéhradecké nemocnici zemřel. Nový „černý“ záznam přibyl v úterý z Tatenice, kde nepřežil náraz do stromu řidič auta.

Chování řidičů

Příčiny? Nejedná se jenom o zvýšenou frekvenci na silnicích, ale také o chování řidičů. Někteří předvádějí na vozovkách nemožné kousky, předjíždějí kdekoliv, riskují životy ostatních účastníků provozu, pravděpodobně ovlivněni především počtem koní pod kapotou a bezbřehou frajeřinou. Podobné hazardérství zažijete na „jedničkách“, na nichž nepochopitelně spěchá kdekdo, ale i na „okreskách“ s mnoha zatáčkami a záludnými místy. Statistika Orlickoústecka za poslední dny volna nevybočila z řady: při 22 ohlášených dopravních nehodách se zranilo sedm lidí, nepřežil jeden člověk, škoda se přiblížila k milionu korun. Tento prodloužený víkend se bude dlouho uvádět jako „vykřičník“ v dopravě.

Kamionů neubylo

Zdá se, že k nehodám zatím snad ani příliš nepřispěl vyšší počet kamionů na silnicích. Opatření, aby se omezil počet kamionů projíždějících ve víkendových dnech především po komunikacích první třídy, by pomohlo. Jenže o uplynulém víkendu jezdily kamiony jak v pátek vpodvečer, tak i v sobotu dopoledne nebo v neděli navečer. Jak se dalo postřehnout, po I/35 se řítily náklaďáky z Čech a Moravy, ale také z Polska a možná i dalších zemí. Znamenají jistě značné riziko pro osobní vozidla, jež jsou rychlejší a snaží se kdekoliv je předjíždět. V praxi to pak vypadá tak, že například úsek „pětatřicítky“ mezi Litomyšlí a Zámrskem sestává z neustálého předjíždění kamionů, k čemuž řidiči hodně často a s oblibou využívají některých nebezpečných míst, třeba průjezd Hrušovou nebo protáhlý úsek silnice podél cerekvické železniční stanice.