Hasiči ihned začali s pokládáním norných stěn na hladinu přehrady. Museli použít celkem 175 metrů norných stěn, aby se ropná látka nešířila více do okolí. Po jejich rozvinutí posypávali skvrnu sorbentem. Současně hasiči odebrali vzorky, které potvrdily, že se jedná o ropnou látku, s největší pravděpodobností o vyjetý olej. Na hladině bylo nalezeno několik kusů mrtvých ryb. Podle Venduly Horákové, tiskové mluvčí HZS Pardubického kraje, ale nebylo potvrzeno, že k úhynu ryb došlo v souvislosti s ropnou látkou.

Hasiči prováděli průzkum přítoku Divoké Orlice, aby zjistili možný zdroj znečištění. Policie České republiky se podle vyjádření tiskové mluvčí Evy Sichrové případem nezabývá. Odbor životního prostředí žamberské radnice označuje za viníka zemědělskou obchodní akciovou společnost Živa se sídlem v Klášterci nad Orlicí. Olej unikl do přehrady ze dvora mechanizačního střediska do zatrubněného potoka, následně do Divoké Orlice a přehrady. Norné stěny zůstaly položeny na hladině přes noc a včera hasiči spolu s pracovníky zemědělské společnosti postupně sbírali sorbent nasáklý ropnou látkou, umísťovali ho do sudů a ve specializované firmě byla ropná látka zlikvidována.

Firmě, ze které uniklo dosud nezjištěné množství oleje, bylo nařízeno pročištění kanálu v němž mohou zůstat ještě zbytky oleje a který by mohl způsobit i nadále znečištění vodní nádrže. Z Hasičského záchranného sboru v Pardubicích bylo v odpoledních hodinách přivezeno čerpadlo (plovoucí odlučovač), které hasičům pomůže sesbírat zbylý olej z hladiny přehrady.