Ráno vstávat při sledování dovádějících barevných ryb, večer usínat s výhledem na korálový útes. Bydlení v domku pod mořskou hladinou už není jen výplodem fantazie autorů sci-fi. V Dubaji totiž aktuálně vzniká vilová „čtvrť“ tvořená zčásti podmořskými domy.

Luxusní vily se nazývají Floating Seahorse Villas. „Na rozdíl od mořských koníků zmíněných v názvu domů se ve skutečnosti tato obydlí nevznáší v moři nahoru a dolů. Ovšem jsou částečně ponořená,“ nastiňuje list Forbes.

Vědci se pokusí navrátit korály na mořské dno pomocí 3D tisku.
Zničili korály kvůli těžbě, Hongkong z nich stavěl. Teď jim život vrací 3D tisk

Luxusní podmořské příbytky představují jakéhosi křížence lodě, ponorky a hausbótu. „Nemají žádné navigační systémy ani pohon, na konkrétní místo je ukotvuje vodní jeřáb,“ zmiňuje Forbes.

Myšlenku vzniku těchto vil představil developer Kleindienst Group poprvé v roce 2015. O čtyři roky později byl do moře umístěn prototyp. „Loni začala první fáze budování kolonie o celkem 131 vilách. Dosud je jich postaveno osmasedmdesát, další nyní vznikají,“ uvádí server Zawya.

Ložnice pod hladinou

Unikátní vily poskytují obyvatelům nejen jedinečný zážitek, ale i veškerý komfort, na který jsou milionáři a multimilionáři zvyklí v luxusních hotelech a obydlích na pevné zemi. „Vily jsou třípatrové, spodní patro se nachází pod hladinou, prostřední je na úrovni mořské hladiny. Podmořské patro nabízí hlavní ložnici a koupelnu. V ložnici nechybí velké okno, které se táhne od podlahy ke stropu. Díky němu si obyvatelé vychutnají pohled na podmořský svět,“ popisuje bydlení Forbes.

Podmořské patro má dokonce ekvivalent „zahrádky“ – zvenčí je k němu přistavěn uměle vytvořený korálový útes, aby byl výhled co nejzajímavější. Velké okno majitelé plovoucích domů najdou i v podmořské koupelně, hned vedle vany. „Prosklené části obyvatelům umožňují spatřit tanec mořských koníků, kteří se přirozeně vyskytují v Perském zálivu,“ vysvětluje portál Insider.

Loď společnosti Earth 300 má být největší jachtou světa. Nacházet se v ní má 22 laboratoří, v nichž vědci budou přicházet s řešeními klimatické krize.
Chce postavit jachtu jako ze sci-fi filmu. Vědci na ní budou zachraňovat svět

Tvůrci podmořských domů tvrdí, že jejich vybudováním faunu a flóru pod hladinou nijak neohrozili. Naopak. „Díky stavbě umělých korálových útesů u domů vytvoříme v podstatě chráněnou oblast, ve které budou moct bezpečně žít a rozmnožovat se mořští koníci,“ uvedli zástupci společnosti Kleindienst v roce 2015, kdy poprvé představili svůj záměr.

Na úrovni mořské hladiny se nachází prostorná kuchyň a obývají pokoj. Nechybí ani terasa s jacuzzi. Na nejvyšším patře je k dispozici další prostorná terasa, na které majitelé netradičního období mohou díky jejím rozměrům klidně uspořádat třeba grilování pro přátele.

Celkem má dům rozlohu přibližně 370 metrů čtverečních.

Srdce Evropy

Podmořské vily jsou zakotveny v mezi jednotlivými ostrovy obřího souostroví World Islands. To je považováno za jeden z nejvelkolepějších a zároveň nejkontroverznějších dubajských počinů. „Jak naznačuje název člověkem vytvořeného souostroví, jde o tři stovky umělých ostrovů, umístěných tak, aby při pohledu shora vytvářely mapu světa,“ popisuje Forbes. Velká část ostrovů zbudovaných za pět miliard dolarů je i více než deset let po jejich dokončení nevyužitá.

Americký středozápad v současnosti a v roce 2500. Tedy v případě, že se lidstvu nepodaří zpomalit globální oteplování. Ilustrace je součástí vědecké studie, publikované v časopisu Global Change Biology.
Palmy místo obilí. Vědci ukázali, jak bude vypadat svět v roce 2500

Výjimkou je oblast nazvaná Srdce Evropy. Na té společnost Kleindienst Group buduje třináct hotelových rezortů a přes čtyři tisíce letních domů. „První fáze projektu zahrnovala stavbu deseti „paláců“ na ostrově Švédsko, dvaatřiceti vil na ostrově Německo a a dokončení prvních desítek podmořských domů, obklopující ostrov Petrohrad,“ píše CNN.

I když ještě všechny „plovoucí“ domy nejsou postaveny, drtivá většina jich již má své majitele a k prodeji zbývají poslední jednotky. Kdo má o ně zájem, musí si připravit tři miliony dolarů (zhruba 65 milionů korun) za jeden.