Model s číselným označením 208 hraje v dějinách francouzské automobilky Peugeot velmi důležitou roli. Jednak je prvním, u kterého značka se lví hlavou ve znaku zavedla nové uspořádání interiéru (takzvaný I-Cockpit) a jednak se zapsal zlatým písmem do obchodních knih. V letech 2021 a 2022 byl totiž vůbec nejžádanějším automobilem v Evropě.

Auto si můžete prohlédnout v naší komentované fotogalerii:

První svezení s modernizovaným Peugeotem 208

Nyní, po necelých pěti letech existence současné generace, nastal čas na příchod modernizované verze. Od té dříve nabízené ji rozeznáte snadno. Má více doširoka roztaženou mřížku před chladičem a hlavně se tři lví drápy hrající roli denního svícení zvětšily a přestěhovaly z reflektoru dolů na nárazník. Vzadu pak je tento prvek pouze otočený o 90 stupňů. Dříve svítil ve světle svisle, teď vodorovně.

Akční záběry dokumentující historii Peugeotu 208:

| Video: Youtube

Peugeot 208 s desetipalcovým displejem

Uvnitř je změn méně. I do exemplářů s nižšími výbavami se montuje místo dřívějšího sedmipalcového standardně desetipalcový centrální displej, verze s manuální převodovkou mají jinou hlavici řadicí páky a u výbavy GT je k dispozici ambientní osvětlení s osmi barvami. Základní koncept ovládání velké části funkcí, včetně klimatizace, prostřednictvím displeje zůstal zachován. Jen pro zesilování a zeslabování zvuku rádia je k dispozici běžný knoflík.

Revoluce v útrobách

Daleko větší revoluce se v případě Peugeotu 208 odehrála v útrobách. Nyní si zákazník může zvolit klasický zážehový tříválec ve dvou výkonových verzích, dále dvě varianty hybridního pohonu a také dva typy elektrického pohonného ústrojí.

Nejlevnější (za 380 000 korun) je samozřejmě dvanáctistovka s výkonem 75 koní a pětistupňovou manuální převodovkou. Nad ní jsou stokoňové verze tohoto tříválce. Buď se dá koupit se šestistupňovým manuálem a v takovém případě bude k mání od 405 000 korun nebo s automatem. Za ten se připlácí padesát tisíc korun.

Interiér asi nevyhoví každému

Levnější verze hybridu, který má rovněž stokoňový výkonový potenciál, vyjde na 495 000 korun. Kdo chce ještě více výkonu, tak může sáhnout buď po dražší verzi hybridu (k mání je ale pouze v nejvyšším stupni výbavy GT) a pak získá agregáty se 136 koňskými silami nebo po čistém elektromobilu. Jeho varianta s výkonem také 136 koní startuje na ceně 770 000 korun, výkonnější provedení se 156 koňskými silami, úplnou výbavou a větší baterií přijde na 895 000 korun.

Součástí základní výbavy nového Peugeotu 208 je už například systém pro udržování v jízdním pruhu, asistent čtení dopravních značek, zadní parkovací senzory, LED světla, desetipalcový multimediální displej, manuální klimatizace, elektrické ovládání pro všechna okna a vnější zpětná zrcátka a rádio se šesti reproduktory. Auto se bude lakovat celkem sedmi barvami. Zdarma je k mání speciální žlutá s označením Agueda.


Nahrává se anketa ...

Nízká spotřeba při testovací jízdě

Pro testovací jízdu procházející obcemi v širším okolí hlavního města jsem zvolil dva typy pohonů. Tím prvním byla slabší verze hybridu, která mi pro takové používání přišla naprosto postačující.

Navíc mě ohromila hodnotou spotřeby po návratu do místa startu a cíle. Na nepříliš zvlněné trase, kdy jsem většinou jel obcemi rychlostmi mezi třiceti a padesáti kilometry v hodině a jen několikrát jsem mezi nimi mohl zrychlit na cca 70-90 kilometrů v hodině, si vůz vystačil s průměrnými 3,5 litry benzínu na sto kilometrů.

Potěšil mě rovněž  poddajný podvozek, strmé řízení i dobře naladěný posilovač brzd. Jen se stále nemůžu i vinou své nadprůměrně vysoké postavy sžít s nízko umístěným volantem, přes jehož horní okraj se má dívat na přístrojové ukazatele. Navíc palubní deska navazující na panel obložení dveří trošku vyvolává pocit stísněnosti.

S elektromobilem na naprosto shodné trase jsem pak dosáhl průměrné spotřeby 12,2 kWh na sto kilometrů. I to je velmi dobrý údaj. Více poznatků o modernizovaném Peugeotu 208 získám během redakčního týdenního testu za několik týdnů a pochopitelně o nich budu informovat na tomto webu.