Prezident pořadatelské komise Comité permanent du Salon international de l'automobile Alexandre de Senarclens prohlásil v tiskové zprávě následující: „Je potřeba říci, že nedostatek zájmu ze strany automobilek v kontextu složité doby pro průmysl, konkurence ze strany autosalonů v Paříži a Mnichově, které upřednostňuje jejich lokální průmysl a úroveň investic do udržování takové výstavy, zasadily finální ránu pro budoucí konání.“

Mezi dalšími oficiálními důvody jsou nejistoty spjaté s automobilovým průmyslem.

Zjednodušeně řečeno – autosalon v Ženevě pozbyl zájem ze strany automobilek i návštěvníků. A nejvíce to bylo vidět na posledním ročníku, který se konal v únoru letošního roku.

Právě Geneva International Motor Show 2024 měla být velkolepým oživením tradice autosalonu po čtyřleté odstávce, kterou nastartovala pandemie covid-19. Nakonec se ovšem zúčastnila jedna jediná evropská automobilka, a sice francouzský Renault, který zde odhalil model 5.

V Brně jen o sto tisíc lidí méně

Majoritu veletržních ploch zabraly čínské automobilky a průmysloví dodavatelé, zbytek zaplnili organizátoři automobilovými veterány. Celkem se zúčastnilo pouhých 20 vystavovatelů a autosalon během sedmi dnů konání navštívilo jen 168 000 návštěvníků.

Čistě pro zajímavost – ve stejném týdnu se konal i čtyřdenní veletrh Motosalon v Brně, který si rozhodně nedělá mezinárodní ambice a stejně přilákal rekordních 71 000 návštěvníků.

Oficiální video, zachycující poslední ročník ženevského autosalonu:

| Video: Youtube

Nezájem ze strany automobilek o autosalon v Ženevě byl zapříčiněn jednak dlouhodobě klesajícím počtem návštěvníků, jednak i pachutí, která přetrvala po ročníku 2020. Autosalon měl být tehdy pro veřejnost otevřen od 5. března. Ještě ve středu 26. února oběhla akreditované novináře zpráva, že navzdory stoupajícím počtům nakažených koronavirem v Evropě se žádné změny v organizaci nekonají, a že autosalon proběhne podle plánu.

Jen dva dny na to – tedy v pátek 28. února, byl autosalon oficiálně zrušen. Tou dobou už bylo na výstavišti prakticky vše připraveno a probíhaly poslední dokončovací práce na velkolepých prezentacích vystavovatelů. Finanční ztráty všech zúčastněných byly tím pádem obrovské.

Jubilejní ročník už nebude

Následovaly další tři roky, během kterých se autosalon v Ženevě neodehrál, takže když pak organizátoři oznámili chystaný roční 2024, bylo to pro mnoho lidí překvapení. Bohužel, jak už bylo popsáno výše, zájem byl minimální a žádné oživení automobilového svátku se nekonalo. Rozhodnutí o zrušení ročníku 2025 a všech dalších tak není právě překvapivé.

Je nemilým paradoxem, že příští ročník měl být významným 120. výročím od prvního konání. Psal se rok 1905, když švýcarský autosalon otevřel své brány poprvé. Tisková zpráva o zrušení všech budoucích ročníků zmiňuje, že coby „duchovní nástupce“ ženevského autosalonu poslouží jeho odnož konaná v hlavním městě Kataru Dauhá. Zdejší autosalon se poprvé konal v roce 2023 a další ročník proběhne v listopadu 2025.