Česká televize před pár dny uvedla pořad Speciální Interview ČT24 s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským. Před závorku nutno vytknout, že obdobné typy pořadů s aktivními (!) soudci jsou v demokratickém světě výjimečné, a to včetně veřejnoprávních medií.

Petr Kolman: Obědy, stravenky, peníze a nesvéprávní jedinci

O nezávislost soudů a soudců nutno komplexně pečovat, proto určitě není vhodné, pokud praktikující soudce komentuje politický svět kolem sebe. Důvod je nasnadě, u soudu (a o ústavním soudu to platí dvojnásob) může dříve či později skončit některá z věcí, kterou nezávislý soudce komentuje v mediích.

Snad nevyzní má slova arogantně, avšak každý se musí rozhodnout, zda je či bude komentátorem anebo soudcem. Přirozeně, po skončení působení v justici, nic nebrání agilnějšímu ex-soudci, aby se stal glosátorem veřejného dění.

Autor je právník a publicista

Soudce Rychetský v pořadu mimo jiné uvedl, že nečekal, že „můžeme mít předsedou vlády takovou osobu, jakou máme dnes, z hlediska té její minulosti“ a několik dalších ataků vůči vrcholnému představiteli moci výkonné.

Jak aby asi reagovala odborná i neodborná veřejnost, pakliže by například Andrej Babiš nebo Jan Hamáček v nějakém televizním pořadu vyčítali někomu z ústavních (anebo i běžných) soudců jejich minulost – kupříkladu členství v předlistopadové KSČ? Představme si, že v budoucnosti skončí u Ústavního soudu nějaká causa, ve které vystupuje vláda.

Pavel P. Kopecký: Bizarní doba i slavná výročí

Což samozřejmě není z povahy věci nic nemožného. Nebudou vládní legislativci okamžitě volat po vyloučení pro podjatost? Řečeno s nadsázkou, ještě že zbylých čtrnáct ústavních soudců nenavštěvuje obdobné televizní a rozhlasové pořady, protože pak by již patrně na Ústavním soudu neměl kdo soudit, jelikož by byli všichni vystaveni argumentaci advokátů ústavních stěžovatelů ohledně podjatosti.

Petr Kolman: Bezdomovci, běžte domů!

A jaký je váš názor? Pište prosím na adresu nazory@vlmedia.cz. Vaše příspěvky rádi zveřejníme.

Ačkoli se mi tato slova jako právníkovi nepíší zrovna lehce, zastávám názor, že soudce, včetně soudce ústavního, by se neměl představovat v obdobných „filozoficko-lifestylových“ pořadech.

Občan-divák tedy snad ocení, že se dozví, že přední český konstituční soudce hraje tenis a má rád město Brno, nicméně tato doména by měla být přenechána zpěvákům a hercům, nikoli aktivním soudcům. Jejich vystupování na těchto platformách považuji spíš za nevhodné. Méně je někdy více.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.