Paní H. je majitelkou bytu o rozloze 74 metrů čtverečních nacházejícího se v pražské Mlékárenské ulici. Maminka dvojčat, které vychovává sama, si mimo jiné přála, aby oba její synové měli po rekonstrukci bytu vlastní pokoje. Také je jí vlastní minimalismus a má z určitého úhlu pohledu až asketický přístup k životu.

I s těmito informací pracovali architekti René Dlesk a Tamara Kolaříková ze studia RDTH architekti, kterým investorka bytovou jednotku svěřila pro vypracování projektu rekonstrukce.


Nahrává se anketa ...

Panelákový byt lze „přeprogramovat“

René Dlesk a Tamara Kolaříková jsou názoru, že jedna z velkých výhod panelových bytů spočívá v možnosti je téměř kompletně přeprogramovat. Jednoduchým způsobem tak může vzniknout více volného prostoru. A právě tímto se řídili také při návrhu rekonstrukce bytu v Mlékárenské ulici.

„Bylo nutné se vyhnout prvoplánovým dekoracím a zároveň nechat prostor pouze racionálním potřebám členů rodiny,“ nastínili spoluautoři projektu fakt, že právě minimalistické řešení patřilo mezi požadavky majitelky.

Když postel může plout prostorem

V nově zrekonstruovaném pokoji mají oba synové majitelky své vlastní pokoje. Místnosti jsou přitom symetricky identické.

Oba pokoje spojuje, že:

  • Každý má stůl přes celou šířku pokoje, zabudovanou skříň a výsuvnou postel.
  • Postel lze používat jako klasické jednolůžko, sedačku či při vysunutí jako skromnější dvoulůžko. Postel je také možné snadno přemístit do středu místnosti.
  • Když je třeba více prostoru, například na cvičení, lze celou postel zasunout pod stůl. Ten nemá žádné podnože a je kotven ke stěně pomocí ocelových konzolí.

close Ani v dětských pokojích nechybí chytré řešení úložných prostor. info Zdroj: se svolením Filipa Beránka zoom_in V dětských pokojích nechybí chytré řešení úložných prostor

K soukromí postačí i blackoutový závěs

Jak již bylo uvedeno, investorka má ráda minimalismus. Bez problémů se prý vyspí na obyčejné pohovce. Architekti tedy vyřešili dispozici bytu tak, aby se z ložnice pohodlně stal obývací pokoj a opačně.

I tak se však podle autorů návrhu občas hodí možnost mít úplné soukromí.

„Stačí obyčejný závěs. Uvnitř něj pro majitelku vzniká vlastní svět. Není to ovšem jen ložnice s téměř dokonalým odcloněním slunečního světla pomocí takzvaného blackout závěsu. Může to být i domácí kino,“ popsala architektonická dvojice.

close Velmi zdařilá proměna 74 metrů čtverečních. info Zdroj: se svolením Filipa Beránka zoom_in Velmi zdařilá proměna 74 metrů čtverečních

„Pokud film sledujete se sluchátky, nikdo, kdo se pohybuje kolem, nemusí vědět, že zrovna běží hlučná akční scéna. Příběh zůstává uvnitř závěsu a neobtěžuje ty, kteří se nechtějí dívat, ani poslouchat,“ dodali René Dlesk a Tamara Kolaříková.

Když je závěs odsunut, vzniká klasický obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. A tam může být rodina pospolu.

Modrá se objevuje znenadání

Celý byt je laděn do bílé barvy. Pro Mlékárenskou ulici se to ostatně hodí. Bílý je nábytek i další povrchy. „Je tu ale také dřevo, které je příjemné na dotek. Použito je na jídelním stole a pracovních stolech v pokojích chlapců,“ popsali autoři přeměny panelákového bytu.

Jako nečekaný akcent se v bytě objevuje modrá barva, kterou má majitelka hodně ráda. „Je skrytá a objeví se vždy, když se něco otevře. Nachází se uvnitř každé skříně, v kuchyňské lince či za dveřmi záchodu a koupelny,“ uzavřeli René Dlesk a Tamara Kolaříková.

Máte rádi pěkné stavby a udržované zahrady? Mohly by vás zaujmout i nápady českých kutilů: