Doubravčice jsou obec ležící v okrese Kolín asi osm kilometrů jihozápadně od Českého Brodu. Obec tak má i výbornou dostupnost na Prahu. Právě zde se rozhodl trvale žít mladý pár se dvěma dětmi. Parcela se nachází na vrcholu jižně orientovaného svahu. Nabízí i výborné výhledy do okolí. Výhodou také je, že sousedí pouze s cestou.


Nahrává se anketa ...

S terasou na garáži

Dům má dvě základní části: místo, kde se bydlí, žije a spí a pak poměrně rozměrné garáže.

Ve své podstatě je dům štíhlý bílý kvádr, který má přízemí a patro. Delší části objektu dominují zejména francouzská okna. Ty jsou umístěna na první pohled ledabyle, na druhou stranu mají jasný řád. Záleží na úhlu pohledu. Kombinaci fixních a otevíravých oken jednotných proporcí zde doplňuje posuvná skleněná stěna.

Dům krásně zapadá do okolí.
Útulný dům je ukrytý v zeleni. I na svahu se dá v Berouně krásně bydlet

„Okna jsou opatřena vnějšími žaluziemi, které chrání dům před ostrým sluncem a zároveň zajišťují dostatek soukromí,“ uvedl architekt David Neuhäusl.

Decentní, ale vzdušný interiér

Interiér působí velmi vzdušně. „Je pojat v decentní kombinaci bílé a dřeva,“ konstatoval spoluautor projektu Matěj Hunal. Světlá tak dominuje kuchyni i koupelně. Podlahy jsou dřevěné.

Zastavěná plocha činí 210 metrů čtverečních.

Terasa je opatřena bílým zábradlím.Terasa je opatřena bílým zábradlím.Zdroj: se svolením Radka Oulehly

Dům s vyhlídkou a luxusním topením

Na hlavní hmotu domu navazuje přístřešek pro auta se zahradním skladem. Upoutá tím, že je postaven z neomítnutých betonových tvárnic a zastřešen monolitickou železobetonovou deskou. Na terasu fungující i jako vyhlídka po okolí se vstupuje z patra.

Dvojdomek z 50. let se změnil k nepoznání.
Jak odvážně změnit dům z 50. let? U Brna najdete vzor, uprostřed má ohniště

Architekti navrhli velmi kvalitní obálku domu. „Zdrojem tepla pro podlahové vytápění je tepelné čerpadlo vzduch-voda. Systém doplňují fotovoltaické panely a solární kolektory umístěné na střeše,“ uvedl za architektonickou dvojici Matěj Hunal.