VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zničená silnice volá po opravě. Spoluúčast státu není jistá

Semanín - Na opravu kamionovou dopravou zdevastované silnice do Semanína, která dočasně slouží jako objízdná trasa, měl přispět i stát. Jeho finanční spoluúčast však není jistá.

17.7.2017
SDÍLEJ:

Zničená silnice v okolí Semanína.Foto: archiv Pardubického kraje

Nákladná oprava

Hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického o tom informoval ministr dopravy Dan Ťok. Silnici využívá jako přístupovou cestu k překladišti společnost Metrans. Kraj jedná o finančním podílu firmy na opravě silnice, město Česká Třebová už spoluúčast nabídlo. Původně se odhadovalo, že rekonstrukce sedmikilometrové trasy bude stát 40 milionů korun, po zpřesnění nákladů se částka vyšplhala k 60 milionům.

Že silnice přechází do kritického stavu potvrzují i řidiči. „Pochybuji, že po dobu rekonstrukce tunelů vydrží,“ konstatoval už před časem jeden z řidičů.

Kraj se na jaře s ministerstvem dohodl, že bude možné navýšit dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury na dopravní investice v České Třebové a okolí. Ze 43 milionů měla vystoupat na 79 milionů.

„Vzhledem k tomu, že finance byly uvolněny na základě usnesení vlády, bylo by nutné jeho revokování, což je v souvislosti s blížícími se parlamentními volbami vysoce nepravděpodobné. Pan ministr nás však ujistil, že budeme i nadále společně hledat cestu, aby mohla být nezbytná rekonstrukce zahájena ihned po dokončení stavby pod železniční tratí,“ sdělil Martin Netolický s tím, že by zahájení rekonstrukce mohlo být naplánováno na jarní měsíce příštího roku. Samotné zkapacitnění průjezdů pod železniční tratí, na kterém se kraj od počátku finančně podílí, by mělo být hotové letos v listopadu.

Na opravenou silnici do Semanína bude kamionům vjezd zakázán. „Předpokládáme umístění zákazových značek pro těžká vozidla, které máme nyní například mezi Litomyšlí a Českou Třebovou. Dalším opatřením je vysokorychlostní vážení kamionů, čímž bychom zabránili tomu, že si kamiony například ve večerních hodinách budou zkracovat cestu do logistického terminálu právě přes Semanín,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš. Pokud kraj nenajde na opravu silnice prostředky v potřebné výši, má v záloze variantu, že bude zúžen její profil na čtyři metry s výhybnami tak, aby mohla být využívána zejména pro osobní vozidla a cyklisty.

Autor: Dana Pokorná, Redakce

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový klokaní samec v letohradském parku (vlevo) a samice Růženka.
6

V zámeckém parku začaly klokaní námluvy

Start horkovzdušného balonu nad obcí Čečkovice.
7

OBRAZEM: Je čas na plavbu mezi stromy

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Východní Čechy, Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Na jarmarku mlátili slámu a vyráběli mýdla

České Heřmanice – Ačkoli jeho začátek poznamenal déšť, nakonec se vydařil. Řeč je o jarmarku, který poprvé uspořádali v Českých Heřmanicích. 

Trolejbusové trati prodlouží o pět kilometrů

Pardubice - O pět kilometrů prodlouží Dopravní podnik města Pardubic trolejbusové tratě. Do konce letošního roku by mělo být hotové prodloužení trolejbusové trati ze zastávky Polabiny-Sluneční přes Trnovou do Ohrazenice v trase stávající autobusové linky číslo 6 a také prodloužení trolejbusové trati v Pardubičkách ze stávající točny u záchranné služby na zastávku Zámeček.

Parkování v Chrudimi uhradíte i kartou nebo mobilem

Pardubický kraj, Chrudim - Řidiči v Chrudimi budou moci už brzy za parkování platit bezhotovostně. To je asi nejvýznamnější připravovaná změna, kterou pro systém parkování ve městě v tomto týdnu schválili chrudimští radní. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení