VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Živého kohouta dnes už v Kunčicích nehoní

Letohrad-Kunčice – Posvícenské honění kohouta je staročeskou tradicí, udržovanou v Kunčicích do dnešních dob.

20.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Zámečník

Za našich předků byl hlavní aktér živý a skončil na pekáči, dnes je v čele průvodu nesen kohout plyšový. Další „honění kohouta“ se v obci odehrálo tuto neděli.
Průvod masek doprovázených místními prošel vesnicí a jako vždy skončil na hřišti „Pod lipami“. Oblíbené melodie hrála kapela Mistrovanka. Akci pořádala obecně prospěšná společnost Kampelička ve spolupráci se zdejším sborem hasičů a za podpory města. Posvícení se slaví v Kunčičích už několik set let. „Dle mého osobního rozhovoru s pamětníkem a dřívějším organizátorem Miroslavem Brokešem se v historii honění neuskutečnilo pouze jednou. To když byl on nemocný,“ vzpomíná Pavel Petr, předseda správní rady Kampeličky.

Prvotní příprava akce začíná už na jaře podáním žádosti o příspěvek na městský úřad. „Snahou je držet se ustáleného scénáře. Vlastní přípravy začínají přibližně měsíc dopředu a vrcholí zhruba týden před konáním akce, kdy se sejde správní rada Kampeličky,“ podotýká Pavel Petr.

Honění kohouta dnes už neprobíhá tak jako za našich předků: „Hlavní rozdíl je v tom, že kdysi průvod účastníků vycházel vždy od domu svobodné dívky, která se hodlala do roku vdát. Ta také dávala živého kohouta na honění, tj. průvod pokaždé vycházel z jiného místa a na konci dne byl kohout zaříznut a upečen pro občerstvení muzikantů, jako odměna za zahrané oblíbené melodie. Honění probíhalo v pondělí, jako dozvuk nedělní posvícenské tancovačky. Dnes se honění koná v neděli a kvůli ochraně proti týrání zvířat se honí pouze plyšový náhradník a díky tomu je volen začátek průvodu od autobusové zastávky Pod Břehem,“ vysvětlil Petr.

Do kostýmů se převlékají v posledních letech hlavně mladí z Kunčic a okolí. Jako při každé akci, která se odehrává venku, jsou určitým rizikem rozmary počasí. Letos bylo chladno, ale nepršelo. Počet účastníků se pohyboval kolem stovky. „V dobách dávno minulých bylo však v průvodu až 800 lidí! Nicméně skalní příznivci se přijdou pobavit vždy, bez ohledu na počasí,“ dodal Pavel Petr.

Obecně prospěšná společnost je pokračovatelem původní Nadace Kampelička, která vznikla hlavně za účelem prospěšného využití budovy bývalého „Spořitelního a záložního družstva Kampelička pro Kunčici a Orlici v Kunčicích u Kyšperka“ založeného dne 26. ledna 1902. „Kromě údržby a smysluplného využití budovy se v současné době podílíme na pořádání dalších společenských akcí, jako je 30. dubna „stavění máje“ nebo 23. prosince v předvečer Štědrého dne „rozsvěcení vánočních stromů“. Tyto akce se odehrávají u budovy Kampeličky,“ upřesnil Pavel Petr.

Další tradiční kulturní akcí v obci je Kunčická pouť, kterou pořádají členové místního sboru dobrovolných hasičů.

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městský úřad v Králíkách. Ilustrační foto.

S občany proberou strategický plán

Ilustrační foto

Podvodníci vylákali od seniorek statisíce korun

Pochod přilákal dvě stě lidí

Bystřec – V obci Bystřec se konala v sobotu 12. srpna turistická akce Bystřecké kilometry, kterou pořádal obecní úřad Bystřec a KČT Malá Haná Velké Opatovice. Turistického pochodu se zúčastnilo celkem 253 turistů, z toho pěších 194, cyklotrasy jelo 58 kolařů, jeden dokonce na koloběžce.

Litomyšl se vyjádřila k trase dálnice D35

Litomyšl – Jako blesk z čistého nebe přišlo usnesení rady města, která se sešla v pondělí kvůli trase dálnice D35 v okolí Litomyšle. Vedení města se přiklonilo k „variantě 0“, kterou preferuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstvo dopravy. Ještě začátkem měsíce starosta Radomil Kašpar tvrdil, že k výběru varianty trasy se vyjádří zastupitelstvo.

Ptali se, jaká má být ulice

V. Mýto /Krátce/ – Radnice zveřejnila výsledky červnové ankety týkající se ulice Gen. Závady ve Vysokém Mýtě, kterou chtějí zvelebit. Na dotazník odpovědělo 192 občanů, mezi odpověďmi zazněly návrhy na lepší podmínky pro pěší i cyklisty, rozšíření chodníků, více zeleně a vyřešení parkování v ulici.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení