VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Živého kohouta dnes už v Kunčicích nehoní

Letohrad-Kunčice – Posvícenské honění kohouta je staročeskou tradicí, udržovanou v Kunčicích do dnešních dob.

20.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Zámečník

Za našich předků byl hlavní aktér živý a skončil na pekáči, dnes je v čele průvodu nesen kohout plyšový. Další „honění kohouta“ se v obci odehrálo tuto neděli.
Průvod masek doprovázených místními prošel vesnicí a jako vždy skončil na hřišti „Pod lipami“. Oblíbené melodie hrála kapela Mistrovanka. Akci pořádala obecně prospěšná společnost Kampelička ve spolupráci se zdejším sborem hasičů a za podpory města. Posvícení se slaví v Kunčičích už několik set let. „Dle mého osobního rozhovoru s pamětníkem a dřívějším organizátorem Miroslavem Brokešem se v historii honění neuskutečnilo pouze jednou. To když byl on nemocný,“ vzpomíná Pavel Petr, předseda správní rady Kampeličky.

Prvotní příprava akce začíná už na jaře podáním žádosti o příspěvek na městský úřad. „Snahou je držet se ustáleného scénáře. Vlastní přípravy začínají přibližně měsíc dopředu a vrcholí zhruba týden před konáním akce, kdy se sejde správní rada Kampeličky,“ podotýká Pavel Petr.

Honění kohouta dnes už neprobíhá tak jako za našich předků: „Hlavní rozdíl je v tom, že kdysi průvod účastníků vycházel vždy od domu svobodné dívky, která se hodlala do roku vdát. Ta také dávala živého kohouta na honění, tj. průvod pokaždé vycházel z jiného místa a na konci dne byl kohout zaříznut a upečen pro občerstvení muzikantů, jako odměna za zahrané oblíbené melodie. Honění probíhalo v pondělí, jako dozvuk nedělní posvícenské tancovačky. Dnes se honění koná v neděli a kvůli ochraně proti týrání zvířat se honí pouze plyšový náhradník a díky tomu je volen začátek průvodu od autobusové zastávky Pod Břehem,“ vysvětlil Petr.

Do kostýmů se převlékají v posledních letech hlavně mladí z Kunčic a okolí. Jako při každé akci, která se odehrává venku, jsou určitým rizikem rozmary počasí. Letos bylo chladno, ale nepršelo. Počet účastníků se pohyboval kolem stovky. „V dobách dávno minulých bylo však v průvodu až 800 lidí! Nicméně skalní příznivci se přijdou pobavit vždy, bez ohledu na počasí,“ dodal Pavel Petr.

Obecně prospěšná společnost je pokračovatelem původní Nadace Kampelička, která vznikla hlavně za účelem prospěšného využití budovy bývalého „Spořitelního a záložního družstva Kampelička pro Kunčici a Orlici v Kunčicích u Kyšperka“ založeného dne 26. ledna 1902. „Kromě údržby a smysluplného využití budovy se v současné době podílíme na pořádání dalších společenských akcí, jako je 30. dubna „stavění máje“ nebo 23. prosince v předvečer Štědrého dne „rozsvěcení vánočních stromů“. Tyto akce se odehrávají u budovy Kampeličky,“ upřesnil Pavel Petr.

Další tradiční kulturní akcí v obci je Kunčická pouť, kterou pořádají členové místního sboru dobrovolných hasičů.

20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cikánský temperament zvedl Litomyšl ze sedadel.
26

Cikánský temperament zvedl Litomyšl ze sedadel

ČEKÁRNA  nové interní ambulance v  přízemí.

Modernizace interny skončí za rok

Silničáři nyní pracují napříč oběma okresy

Orlickoústecko, Svitavsko - Na hlavním silničním tahu mezi Hradcem Králové a Olomoucí se aktuálně opravuje úsek u Býště na hranici Pardubického a Královéhradeckého kraje a také na příjezdu do Vysokého Mýta. Práce ale komplikují dopravu rovněž na silnicích druhých a třetích tříd.

Letní večery opět zpříjemní i projekce pod širým nebem

Orlickoústecko, Svitavsko - Ideální prázdninovo-dovolenkový večer? Co takhle hvězdné nebe nad hlavou při sledování hitů stříbrného plátna? Letní kina se rozjedou ve většině měst, ale i některých obcích.

Ohlédnutí za týdnem sportu

Česká Třebová /NAPSALI JSTE NÁM/ - Stalo se již dobrým zvykem, že si poslední předprázdninové dny, sportovci a milovníci kultury v České Třebové, poznamenávají do svých kalendářů.

Ústí udělilo ceny Comenius

Ústí nad Orlicí - Ve městě udělovali nejlepším žákům ceny Comenius. Získávají je za studijní výsledky, záslužný čin, umělecký přínos, umístění v soutěžích nebo propagaci města.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies