VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Panského domu se stala radnice

Letohrad – V Letohradě bylo otevřeno nové sídlo městského úřadu a městské policie za více než padesát milionů korun.

3.9.2010
SDÍLEJ:

Letohradská radnice.Foto: DENÍK/David Chládek

Ještě vloni v létě stála na horním konci Václavského náměstí stará šedivá budova, které se říkalo Panský dům. V září přijely buldozery a Panský dům zmizel ze světa, aby během roku „povstal“ znovu jako Fénix z popela. Moderní budova postavená na půdorysu té původní vtiskla náměstí novou tvář. Bez šedivé ruiny tak nějak vypadá lépe. Sídlo městského úřadu a městské policie bylo slavnostně otevřeno v úterý.

Ačkoliv na konec prázdnin byla pořádná zima a navíc pršelo, na náměstí se pod deštníky tísnily davy lidí. Přece jen stavba za více než padesát milionů korun se neotvírá každý den. Po rekonstrukci zámku jde v Letohradě o druhou největší investici města v porevolučních dějinách. Jak už to tak při podobných ceremoniích bývá, přijely osobnosti regionální i vysoké politiky a stříhala se páska. Pak byla nová radnice volně k prohlédnutí při dnu otevřených dveří. Letohradští se na vlastní oči mohli přesvědčit, že staré sídlo v Komenského ulici a nové na náměstí, to je nebe a dudy. „To máte ale prostoru, na to nejste zvyklí,“ vtipkovala s úřednicí jedna z jejích známých. Po chodbách objektu, do kterého bylo začleněno i atrium a disponuje velkou zasedací síní, proudily zástupy lidí.

KLIKNĚTE SEM A NALEZNETE FOTOGALERII

Nová radnice se může pochlubit i unikátní službou. Je třetím úřadem v republice (předchozí dva jsou v Praze), v němž byl instalován diskrétní informační a navigační systém společnosti Dinasys. Ocení jej hlavně slabozrací a nevidomí, obecně však funguje jako informační systém umožňující jednoduchou orientaci po budově.

Starosta města Petr Fiala se při svém projevu přiznal, že na něho tak doléhá tíha významného okamžiku, že ačkoliv rád mluví spatra, raději jej přečte z papíru. Po oficialitách na otázku Deníku, s jakými pocity otvíral novou radnici, řekl: „Určitě úleva a radost. Po několika letech od ankety, ve které občané vyjádřili přání, že chtějí nový úřad v centru, se celou věc podařilo přivést do zdárného konce. Jsem šťastný, že stavba byla financována za pomoci Evropské unie a že se dal do pořádku poslední dům v majetku města, který hyzdil náměstí. Všechno se podařilo, vše se skloubilo, takže úleva a radost.“

Velké stěhování do nových prostor úředníci absolvovali v posledním srpnovém týdnu. Úřadovat začali v pondělí. „Samozřejmě ještě chvíli se zabydlovat budeme, vychytávají se mušky. Já osobně se stále ještě vrtím na židli, protože z okna vidím na náměstí, kde se pořád něco děje a člověka to trochu ruší, ale na to si všichni zvykneme,“ konstatoval s úsměvem starosta. Ke stříhání pásky přizval i své dva předchůdce Vladimíra Tomka a Petra Šilara. Ten prý kancelář v tak krásném objektu svému nástupci nezávidí. „Závist není vlastnost, která by u mě přebývala. Přestěhovat radnici jsme měli v úmyslu už my, ale tenkrát nebyly peníze. Mám obrovskou radost, že se to podařilo,“ konstatoval Petr Šilar.

Panský dům už v minulosti sloužil lidu, býval tu hostinec nebo internát. Kdyby nebylo dotačních titulů Evropské unie, nová radnice by v Letohradě asi nestála. Takovou investici by si totiž město dovolit nemohlo. Stavba objektu a její moderní vybavení stály zhruba 53 miliony korun, město získalo ze strukturálních fondů bezmála padesátimilionovou dotaci.

V podstatě tak „zabilo dvě mouchy jednou ranou“: vyřešilo neuspokojivý stav objektu na náměstí a zároveň našlo důstojné zázemí pro práci úřadu, který měl v Komenského ulici po vystěhování ze zámku sídlit jen provizorně.

Jak se vám líbí nová letohradská radnice, souhlasíte s přestěhováním úřadu?

MILUŠE FOGLOVÁ
„Nová radnice se nám moc líbí, vypadá to teď o mnoho lépe. A že je na náměstí, to je výborné. My jsme tu za rohem bydleli, ale to už je padesát let. Proto jsme se přišli podívat.“

VÁCLAV NEPOKOJ
„Zatím jsem si stihl prohlédnou jenom vchod, ale vypadá to pěkně. Budova ctí původní vzhled a myslím nenarušuje celkovou estetiku náměstí. A že se radnice přestěhovala? Zaplaťpánbůh!“

JAN MORAVEC
„Mně se nová budova líbí, oproti bývalému stavu je to o mnoho lepší. Určitě tu bude lepší orientace než v původním objektu. Konečně z náměstí zmizela šedá budova.“

JITKA STRÁNSKÁ
„Souhlasím, rozhodně to vzhledu náměstí prospělo. Městský úřad bude dostupný pro vozíčkáře, bezbariérový přístup je výborná věc, která chyběla. Takže určitě pozitivum.“
Fakta:

Investor: město Letohrad
Zhotovitel: Testa Letohrad
Realizace: 09/2009 – 07/2010
Celkové náklady zhruba 53 miliony korun. Akce byla spolufinancována z Regionálního operačního programu (2.2 - Rozvoj měst) částkou přibližně 49 milionů.

Autor: Dana Pokorná

3.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Myšák odvolal pokutový kop

Kinematograf bratří Čadíků. Ilustrační foto.

Kinematograf zve hned do dvou míst

V Záchlumí vzplály olejové zásobníky

Záchlumí – Hasiči bojovali s požárem pěnou. Vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Chvaletice – Hned čtyřikrát za jediný den zaměstnal drogově závislý mladý muž strážníky ve Chvaleticích. 

Na brandýském hradě bylo živo

Brandýs nad Orlicí /Krátce/ – O sobotní komentované prohlídky zříceniny hradu Brandýs, na kterém nedávno skončil archeologický výzkum, byl zájem. „Přišlo se podívat asi 400 návštěvníků,“ informovali v pondělí na Facebooku organizátoři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení