VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vznik dialýzy zbrzdila chybějící příloha

Vysoké Mýto - Smlouvám stopku vystavil antimonopolní úřad. Dialýza má vzniknout v nemocnici. Konkurenční společnost ale v Mýtě zakoupila nemovitost. Jestli tu vznikne také „její" dialýza, zatím tají.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Dialýza.Ilustrační foto.Foto: Deník/Dana Pokorná

Vznik nové mýtské dialýzy doprovází další problém. Zatímco dle původních plánů už měli do nového dialyzačního střediska ve vysokomýtské nemocnici brzy přijít pacienti, ještě se tu ani nekoplo. Místo toho se stále řeší administrativa.

Chybějící příloha

Dodavatele stavebních prací vybrala komise už 20. února. Pak ale případ z podnětu jedné z firem putoval Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který svým předběžným opatřením zatrhl podpis smlouvy a následně celé řízení zrušil. V zadávací dokumentaci totiž v příloze chybělo stavební povolení. Pacienti se ale bát nemusí. „Zrušené výběrové řízení přípravu dialýzy nezastaví. Ve spolupráci se společností Fresenius Medical Care hledáme řešení, aby byla co nejdříve," řekla mluvčí mýtské radnice Marie Lněničková. Zmíněná společnost ale s rozhodnutím úřadu nesouhlasí, důvody pro zrušení soutěže považuje za rozporuplné a nezastírá, že by za odvoláním mohla stát konkurenční společnost B. Braun Avitum. Ta ale takové domněnky odmítá.

Úřad soutěž zrušil

„O rozhodnutí ÚOHS víme pouze z médií, proto nám nepřísluší na výsledek v tuto chvíli jakkoli reagovat," uvedla mluvčí společnosti B. Braun Lucie Kocourková a upozornila, že na rozhodování stavebních firem nemá žádný vliv. „Komentář zmíněné společnosti je zcela irelevantní," odmítla spekulace nad tím, že by s odvoláním společnosti AZ Sanace měla spojitost.

Společnosti Fresenius se nabízelo odvolání, z časových důvodů k němu však nedojde. „Jelikož hlavní cíl veřejné soutěže, získat nabídky od stavebních firem na co nejvýhodnější cenové podmínky pro rekonstrukci nemocničních prostor pro dialyzační středisko, byl dosažen," vysvětlila PR manažerka společnosti Fresenius Michaela Stiblíková s tím, že jakmile bude známo řešení vzniklé situace, dojde k předání prostor a samotné rekonstrukci.

„Předpokládáme, že se tak stane do konce měsíce června. Následné stavební práce budou probíhat zhruba sedm měsíců a asi měsíc bude třeba na dovybavení prostor," popsala.

Dvě dialýzy?

Současně vyšlo najevo, že společnost B. Braun Avitum v Mýtě zakoupila nemovitost na sídlišti Družba, a to zhruba kilometr a půl od nemocnice a vyřizuje si zde stavební povolení pro rekonstrukci.

Zdá se tedy, že B. Braun, která před třemi lety neuspěla v zakázce na vybudování dialýzy a nyní se s městem soudí o 20 milionů korun, půjde po své ose.

„Jelikož je město účastníkem řízení o výjimce z obecně technických požadavků na výstavbu, víme, že zde plánuje vybudovat dialyzační středisko," uvedla mluvčí Mýta Marie Lněničková. To však Lucie Kocourková nepotvrdila. „Vzhledem k probíhajícímu soudnímu řízení s městem Vysoké Mýto naše plány nebudeme prezentovat, nicméně efektivní fungování dvou dialyzačních středisek ve Vysokém Mýtě je z našeho pohledu nereálné," vyjádřila se mluvčí firmy, která úspěšně provozuje více než dvě desítky pracovišť pro pacienty s onemocněním ledvin, mimo jiné i dialýzu v Ústí nad Orlicí. Radnice si ale fungování dvou dialyzačních pracovišť ve městě představit dovede.

Autor: Iva Janoušková

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šedé kontejnery rozšíří ve Svitavách možnosti třídění o kovový odpad

Zámek Choltice.

Památky padají i vzkvétají

Bunkr u Dolní Moravy ožije vojenskou historií

Dolní Morava - Zajímavou akci mohou navštívit milovníci vojenské historie v sobotu 23. září v Dolní Moravě, přesněji v muzeu československého opevnění K-S 5 U Potoka v Dolní Moravě.

Naši prvňáci: ZŠ Dobrovského v Lanškrouně

Orlickoústecko, Lanškroun - Nový seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Do Pardubic míří světová plochodrážní esa, pojede i domácí jezdec Milík

Pardubice - Trofej je připravena, startovní listina se plní zvučnými jmény. Příští neděli se na plochodrážním stadionu ve Svítkově pojede již 69. ročník závodu o Zlatou přilbu města Pardubic. Po dvouleté pauze nebude chybět u nejstaršího plochodrážního závodu na světě Václav Milík, současná česká plochodrážní jednička.

Terén rovnali odpadem bez povolení. Zaplatí

Pardubický kraj, Hradec nad Svitavou - Firma do obce navezla tisíce tun zeminy a odpadů. Dostala pokutu 120 tisíc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení