VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vznik dialýzy zbrzdila chybějící příloha

Vysoké Mýto - Smlouvám stopku vystavil antimonopolní úřad. Dialýza má vzniknout v nemocnici. Konkurenční společnost ale v Mýtě zakoupila nemovitost. Jestli tu vznikne také „její" dialýza, zatím tají.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Dialýza.Ilustrační foto.Foto: Deník/Dana Pokorná

Vznik nové mýtské dialýzy doprovází další problém. Zatímco dle původních plánů už měli do nového dialyzačního střediska ve vysokomýtské nemocnici brzy přijít pacienti, ještě se tu ani nekoplo. Místo toho se stále řeší administrativa.

Chybějící příloha

Dodavatele stavebních prací vybrala komise už 20. února. Pak ale případ z podnětu jedné z firem putoval Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který svým předběžným opatřením zatrhl podpis smlouvy a následně celé řízení zrušil. V zadávací dokumentaci totiž v příloze chybělo stavební povolení. Pacienti se ale bát nemusí. „Zrušené výběrové řízení přípravu dialýzy nezastaví. Ve spolupráci se společností Fresenius Medical Care hledáme řešení, aby byla co nejdříve," řekla mluvčí mýtské radnice Marie Lněničková. Zmíněná společnost ale s rozhodnutím úřadu nesouhlasí, důvody pro zrušení soutěže považuje za rozporuplné a nezastírá, že by za odvoláním mohla stát konkurenční společnost B. Braun Avitum. Ta ale takové domněnky odmítá.

Úřad soutěž zrušil

„O rozhodnutí ÚOHS víme pouze z médií, proto nám nepřísluší na výsledek v tuto chvíli jakkoli reagovat," uvedla mluvčí společnosti B. Braun Lucie Kocourková a upozornila, že na rozhodování stavebních firem nemá žádný vliv. „Komentář zmíněné společnosti je zcela irelevantní," odmítla spekulace nad tím, že by s odvoláním společnosti AZ Sanace měla spojitost.

Společnosti Fresenius se nabízelo odvolání, z časových důvodů k němu však nedojde. „Jelikož hlavní cíl veřejné soutěže, získat nabídky od stavebních firem na co nejvýhodnější cenové podmínky pro rekonstrukci nemocničních prostor pro dialyzační středisko, byl dosažen," vysvětlila PR manažerka společnosti Fresenius Michaela Stiblíková s tím, že jakmile bude známo řešení vzniklé situace, dojde k předání prostor a samotné rekonstrukci.

„Předpokládáme, že se tak stane do konce měsíce června. Následné stavební práce budou probíhat zhruba sedm měsíců a asi měsíc bude třeba na dovybavení prostor," popsala.

Dvě dialýzy?

Současně vyšlo najevo, že společnost B. Braun Avitum v Mýtě zakoupila nemovitost na sídlišti Družba, a to zhruba kilometr a půl od nemocnice a vyřizuje si zde stavební povolení pro rekonstrukci.

Zdá se tedy, že B. Braun, která před třemi lety neuspěla v zakázce na vybudování dialýzy a nyní se s městem soudí o 20 milionů korun, půjde po své ose.

„Jelikož je město účastníkem řízení o výjimce z obecně technických požadavků na výstavbu, víme, že zde plánuje vybudovat dialyzační středisko," uvedla mluvčí Mýta Marie Lněničková. To však Lucie Kocourková nepotvrdila. „Vzhledem k probíhajícímu soudnímu řízení s městem Vysoké Mýto naše plány nebudeme prezentovat, nicméně efektivní fungování dvou dialyzačních středisek ve Vysokém Mýtě je z našeho pohledu nereálné," vyjádřila se mluvčí firmy, která úspěšně provozuje více než dvě desítky pracovišť pro pacienty s onemocněním ledvin, mimo jiné i dialýzu v Ústí nad Orlicí. Radnice si ale fungování dvou dialyzačních pracovišť ve městě představit dovede.

Autor: Iva Janoušková

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámecká slavnost. Ilustrační foto.

Zámecká slavnost připomene padesát let sociálních služeb

Ilustrační foto

Česká učitelka vydrží všechno (18): Nic

Pochod okoření soutěž chlebů

Luková - V sobotu se v obci uskuteční 31. ročník turistického pochodu Lukovský mandel.

Zkusí, jaké to je řídit autobus

Ústí nad Orlicí - V sobotu 27. května se v areálu ČSAD uskuteční den otevřených dveří, a to od 11 do 14 hodin. Icom transport otevřel brány firmy už loni a akce se setkala s velkých úspěchem.

Do Kladrub zavítá i panovnice Marie Terezie

Pardubický kraj, Kladruby nad Labem - Národní hřebčín připravil na sobotu Den starokladrubského koně, který je oslavou tohoto unikátního českého plemene.

'Spadlo to ze mě. Doufám, že přidám ještě další'

Ústí nad Orlicí /ROZHOVOR/ - Po utkání v Náchodě si mohl Patrik Chleboun v kabině oddechnout, dal svůj první gól v dresu fotbalistů Ústí nad Orlicí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies