VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Našli torzo římského meče

VYSOKOMÝTSKO - Jednou z činností archeologického pracoviště Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě je provádění záchranných archeologických výzkumů. Během nich dosáhli nedávno archeologové několika pozoruhodných výsledků.

4.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Bělka

Poprvé u barbarů

„Největší a nejzajímavější akcí byl záchranný archeologický výzkum, který se uskutečnil před stavbou odchovny a porodny telat v areálu zemědělského družstva v Cerekvici nad Loučnou. Zde se podařilo objevit izolované objekty z mladší doby kamenné a raného středověku. A hlavně část sídliště z mladší doby římské z období na přelomu druhého a třetího století našeho letopočtu. Vedle zlomků keramiky a bronzových nádob se podařilo objevit i zlomek římského železného meče. Jde o první nález římského meče na barbarském sídlišti na území České republiky,“ uvedl archeolog David Vích.

Bližší informace o tomto průzkumu veřejnost obdrží na přednášce v pátek 2. listopadu v 18 hodin v Základní škole v Cerekvici nad Loučnou.

Další nálezy přinesly výzkumy ve vysokomýtské části Mlýnský Potok, kde vzniká sídliště jedenadvaceti rodinných domů. „Byly zde zjištěny stopy pravěkého osídlení. Šlo o hutnické centrum na výrobu železa, které bylo zničené už kdysi dávno. Mnohem větší štěstí jsme měli v lokalitě Průhony. V základech jednoho rodinného domu se podařilo objevit zhruba šest metrů dlouhý objekt z počátku čtvrtého tisíciletí před Kristem. Za důležité považuji to, že se podařilo zachránit informace, aniž by bylo třeba omezovat práci investora. Jinou akcí je zatím ještě neukončený výzkum na Vraclavi v rámci přístavby areálu základní školy. Podařilo se objevit novověký sklep a zbytky lebky a končetiny,“ shrnul základní výsledky průzkumů David Vích.

Apel archeologa

Vysokomýtský archeolog v této souvislosti podotýká: „Uvedené skutečnosti nemají vliv na cenu piva a prožívání dovolené v Chorvatsku, ale stále platí, že kdo nezná minulost, nezná ani budoucnost. A navíc na rozdíl od hub, které vždy vyrostou, archeologické situace se již neopakují. Pokud někdo vybagruje archeologickou lokalitu, pak je to jako by vzal starou kroniku, kterou nikdo nikdy nečetl, a spálil ji, aniž by z ní měl kdokoli možnost informace čerpat. Proto apeluji na povinnost vyplývající ze zákona, že pokud někdo plánuje stavbu nebo práce na území s archeologickými nálezy, vyplývá z toho povinnost tento záměr oznámit a umožnit oprávněné organizaci provést archeologický průzkum,“ říká vysokomýtský archeolog.

Oznámení je zapotřebí podat Archeologickému ústavu v Praze nebo Regionálnímu muzeu ve Vysokém Mýtě. Nesplnění této povinnosti se trestá pokutou, jež může dosáhnout až půl milionu korun.

4.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Most k nemocnici podrží ocel

Pardubice - Na nadjezdu k Pardubické nemocnici, z něhož se na začátku září při vytrvalém dešti zřítila betonová deska, začaly stabilizační práce. Most, který převádí silniční dopravu přes železniční trať vedoucí z Prahy na Českou Třebovou, budou držet ocelová lana a sítě. Měly by zachytit případné další padající části betonu.

Máslo za šedesát? Nejsem blázen, raději si vyrobíme svoje domácí

Orlickoústecko, Svitavsko - „Máslo v akci za 47 korun,“ pípne zpráva v mobilu. Právě teď je velmi důležitá. Během hodiny ale zásoba „akčního“ másla zmizí a co hůř, není ani to drahé.

Hostitelé nedarovali návštěvníkům výslužku

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Že by se radovaly veskrze domácí celky, se dlouho ve fotbalovém krajském přeboru nestalo.

„Až zruší poštu na Václaváku, ať příjdou k nám,“ říká starosta

Pardubický kraj, Brněnec - Pobočka České pošty v Brněnci byla kvůli technických problémům přes týden mimo provoz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení