VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veřejné toalety? Bývají v centru

Orlickoústecko, Svitavsko - Považujeme je za samozřejmost. Pokud ale nejsou po ruce, zrovna, když je nejvíc potřebujeme, není to nic příjemného. Řeč je o veřejných toaletách. Kde jsou a jak fungují?

16.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Gajdoš

Odskočit si můžete ve všech větších městech Svitavska i Orlickoústecka, snad kromě Brandýsa nad Orlicí, kde jsou k dispozici toalety na městském úřadě. Ale jen v úředních hodinách.

Někde si vystačí s jedněmi veřejnými toaletami. Jinde, například v Litomyšli, mají lidé možností více.

Rovněž poplatky za použití toalet jsou všude přibližně stejné. Pohybují se kolem pěti korun. Přestože existují možnosti, jak provozovat toalety bezobslužně, překvapivě vybírají ve většině lokalit peníze stále ještě toaletářky.

Má to svoje výhody i nevýhody. Provozovatelé se shodují, že toalety, které jsou pod dohledem, nepostihuje vandalismus. Přináší to však zvýšené náklady na provoz.

„Dříve byly s obsluhou, ale to bylo hodně nákladné. Před několika lety jsme přešli na mincovník. Občas dveře někdo nechá úmyslně otevřené. Přesto je to pro město finančně mnohem výhodnější," říká letohradský starosta Petr Fiala.

Alternativou jsou automaty, které vás nepustí dovnitř dřív, než vhodíte patřičnou minci.

Pokud nejste na tuto eventualitu připraveni, máte smůlu. Ovšem i toaletářky jsou někdy, pokud jde o drobné, neoblomné stejně jako automaty.

V Žamberku si s tím hlavu nelámou. „Poplatek je vybírán do kasičky bez dohledu. Je to založeno na dobrovolnosti návštěvníků," přibližuje jednatel správy budov Jan Filip.

V Třebové nonstop

Příliš se neliší ani provozní doba. Většinou jsou veřejné toalety otevřeny od osmé ranní do páté hodiny odpolední. Jsou ale i výjimky. V České Třebové, kde vybudovali nové moderní toalety před čtyřmi roky, fungují nepřetržitě.

„Jsou vybaveny dotykovým ovládáním, které obsluhuje vodu v umyvadle, dávkování mýdla, splachování mís a osoušení rukou," informoval vedoucí odboru rozvoje města a investic Karel Švercl. Vstup do kabinky umožňuje mincovník, lidé se zdravotním postižením mohou vstoupit zdarma pomocí euroklíče. Pro bezpečnost uživatelů jsou toalety napojeny na městský kamerový systém a vybaveny červeným tlačítkem pro komunikaci s městskou policií.

Ne všude se ale města s bezbariérovostí dokázala vyrovnat. V Ústí nad Orlicí ale funguje jiný, prozatím málo rozšířený systém. „Veřejné toalety jsou zařazeny do projektu na podporu vydávání WC karet. Pro držitele karty je vstup na vybrané toalety zdarma. Jedná se o podporu osob s Crohnovou chorobou," přiblížil starosta města Petr Hájek.

Asi nepřekvapí, že města na provoz veřejných toalet finančně doplácejí, než že by byly přínosem do rozpočtu. Náklady se liší, ale rozdíly, s výjimkou Žamberka, nejsou velké. Zpravidla se pohybují kolem 350 tisíc ročně.

Výtěžek z vybraných poplatků je pro provozovatele zanedbatelný. Většinou nepřesahuje 30 tisíc ročně.

Tam, kde nestřeží prostory veřejných toalet přísný zrak bdělých toaletářek, se provozovatelé potýkají s vandalismem.

„Vandalismus je na denním pořádku. Tím, že jsou bez trvalého dozoru, jsou toalety často využívány osobami bez přístřeší, hlavně v zimních měsících," shrnuje ředitelka technických služeb v Moravské Třebové Gabriela Horčíková. „Vyjma cíleného vandalismu se často stáváme svědky lidských nehod. Jak říká naše servisní pracovnice, zase mi tam někdo explodoval," uzavírá s nadsázkou Horčíková.

Autor: Jiří Šmeral, Dana Pokorná, Iva Janoušková, Tereza Vaisová

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Cykloakce a pochod Lanšperským panstvím.

Víkendové dění v regionu pohledem redaktorů Deníku

Heydrichiáda v ulicích města? Jen jako

Pardubice - Pardubice se v sobotu vrátily do roku 1942. V ulicích rachotily německé motorky a zněly skotské dudy.

Manévrem poslal tři lidi do nemocnice

Koclířov - Špatně dopadl nápad řidiče osobního auta Dacia, když se pokoušel v sobotu po třetí hodině odpoledne otočit na křižovatce silnice I/35 a III/36824 u Koclířova.

Dva tonoucí. Jen jeden měl štěstí

Mělice, Opatovice nad Labem - Dvakrát tento víkend vyjížděli záchranáři k případu tonoucích osob. Úspěšní byli pouze jednou.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda v Čankovicích: Dvě auta, devět zraněných, jedno úmrtí

Čankovice - Záchranáři i s vrtulníkem zasahovali u čelního střetu dvou aut. Nehoda si bohužel vyžádala jeden lidský život

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies