VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úspěch mažoretek z Lanškrouna

Lanškroun - Z celostátní soutěže v Rychnově n. K. si přivezly lanškrounské dívky cenná vítězství.

10.4.2009
SDÍLEJ:

Soutěžící skupiny mažoretek.Foto: archiv

Dva poháry pro vítěze si přivezly domů Lanškrounské mažoretky, které se v Rychnově nad Kněžnou zúčastnily soutěže pro taneční skupiny, mažoretky a roztleskávačky z celé republiky O rychnovský pohárek.

Dnes tvoří soubor padesátka děvčat

Soutěž hostil Rychnov už po čtrnácté a počet účastníků byl letos rekordní. Lanškrounské mažoretky se pochlubily se všemi svými soubory. Jsou tři: nejmenší Světlušky, kadetky Lentilky a juniorky Čertice. S velkou konkurencí si skvěle poradily Světlušky, kterým porota udělila první místo v kategorii malých dětí za výkon ve skladbě Baby superstar, a Lentilky, které vyhrály pohár za skladbu roztleskávaček. Vedoucí souboru Soňa Marešová je právem na svá děvčata hrdá. „Je to náš první velký úspěch, protože jezdíme především na kulturní akce po okolí a nesoutěžní přehlídky po celé republice, například do Hodonína, Litomyšle nebo Libiny,“ říká Soňa Marešová, která v Lanškrouně zakládala soubor v roce 2005. Tehdy se do kroužku přihlásilo osmnáct dívek. Postupně přicházely další a soubor se rozdělil na tři skupinky podle věkových kategorií. Dnes do něj dochází přes padesát děvčat ve věku od pěti do patnácti let. Jak Soňa Marešová přiznává, o tom se jí na začátku ani nesnilo: „Úspěchy v okolí zaznamenáváme veliké, teď na jaře jsme téměř každý víkend měli vystoupení nebo soutěž. A to je pro mě samozřejmě důvod ke spokojenosti.“

Míří na celostátní soutěž do Kolína

Ač soubor existuje jen čtyři roky, na svém kontě má dlouhou řádku vystoupení při všech možných příležitostech. „Zúčastnili jsme se i pokusu o zápis do knihy rekordů v roce 2007 v Hodoníně. Tehdy se sešlo 751 mažoretek ve věku od tří do jednadevadesáti let, které společně vystoupily na stejnou skladbu v jednotném kostýmku,“ vzpomíná vedoucí děvčat. „Na rekordu se podílelo třicet souborů z celé České republiky, Slovenska a Maďarska včetně našich Hvězdiček, jak se tehdy náš soubor jmenoval.“ Letos Lanš〜krounské mažoretky stihly víc než desetkrát zatančit na plesech po celém ústeckém okrese, jejich kreace obdivovaly i na karnevalech, v domově důchodců nebo na hokejovém memoriálu.

Po úspěšné reprezentaci v Rychnově děvčata čeká řada akcí: v květnu celostátní soutěž v Kolíně, v červnu přehlídky v Libině, Litomyšli a Bambiriáda v Chrudimi. „Na šampionát jedeme v květnu poprvé,“ dodává Soňa Marešová. „Uvidíme, jak obstojíme. Konkurence je totiž obrovská, mažoretek neustále přibývá a už jsou pomalu v každém větším městě.“ Její pozice je navíc ztížená tím, že sama mažoretkou nebyla a vše o tomto zájmovém oboru se musela doslova od píky naučit sama. Svého rozhodnutí založit mažoretkový soubor však nelituje, je na něj pyšná.

(daf)

10.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový povrch na hřišti v Dlouhoňovicích.

Vyměnili asfalt za plast

O letohradské hodiny se stará věžník Vlastimil Janoušek.

Hodiny rušily hosty hotelu, tak je věžník na noc "uspává"

S občany proberou strategický plán

Králíky /Krátce/ – V Králíkách vzniká nový strategický plán města. Radnice se u této příležitosti chce setkat s občany a starostka Jana Ponocná je prostřednictvím Facebooku a webu města pozvala na schůzku, která se má uskutečnit ve středu 6. září od 16.30 v prostorách školní jídelny.

Podvodníci vylákali od seniorek statisíce korun

Moravskotřebovsko – Varování před podvodníky nezabírají. Alespoň podle dalších případů podvodů, které se staly během jediného dne. Na lep podvodníkům sedly ženy ve věku 62 a 89 let. Dohromady přišly o 288 tisíc korun. Oba případy v současné době intenzivně řeší svitavští kriminalisté. 

Pochod přilákal dvě stě lidí

Bystřec – V obci Bystřec se konala v sobotu 12. srpna turistická akce Bystřecké kilometry, kterou pořádal obecní úřad Bystřec a KČT Malá Haná Velké Opatovice. Turistického pochodu se zúčastnilo celkem 253 turistů, z toho pěších 194, cyklotrasy jelo 58 kolařů, jeden dokonce na koloběžce.

Litomyšl se vyjádřila k trase dálnice D35

Litomyšl – Jako blesk z čistého nebe přišlo usnesení rady města, která se sešla v pondělí kvůli trase dálnice D35 v okolí Litomyšle. Vedení města se přiklonilo k „variantě 0“, kterou preferuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstvo dopravy. Ještě začátkem měsíce starosta Radomil Kašpar tvrdil, že k výběru varianty trasy se vyjádří zastupitelstvo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení