Do mezinárodních výměn středoškolských studentů je na celém světě zapojeno asi 60 zemí, Česká republika je jednou z nich. Desítky českých rodin si už vyzkoušely, jaké to je hostit po dobu jednoho školního roku „teenagera“ ze vzdálené země s jinou kulturou, tradicemi a zvyklostmi. Zatímco v nastávajícím školním roce přivítají jednoho z třiapadesáti cizinců třeba v Kolíně, Úpici a možná v Jičíně, Orlickoústecko je v této oblasti zatím „pole neorané“.

Princip výměn je jednoduchý. Dost o něm ví „hostitelská a vysílací“ maminka Petra Ferjenčíková: „Rodina studenta přijme jako svoje dítě, chodí tu do školy, kroužků, čas tráví s kamarády. Cílem je poznat kulturu země právě přes rodinu, školu, kamarády.“

První tři měsíce bývají podle ní krušné. Proto pracuje zároveň jako dobrovolnice AFS a pomáhá rodinám a studentům překonávat úskalí pobytu. „Problém může nastat i z ´prkotin´. Občas si některá rodina o studentovi myslí: on je divný, on se pětkrát denně sprchuje, ale třeba studenti z Brazílie jsou zvyklí se pořád sprchovat,“ přidala Petra Ferjenčíková zkušenost.

„Nejmladšího syna Kubu jsme měli v loňském školním roce v Norsku, bydlel na farmě, měl třináctiletého bráchu, pomáhal rodičům, jezdil s traktorem, staral se o čtyřicet ovcí. Naše rodina naopak hostila Japonce, Thajce a Němku, ta byla opravdovou ´ségrou´ pro naše tři děti,“ dodala Petra Ferjenčíková.

Letos se rodiny mohou agentuře AFS hlásit do začátku srpna, koncem měsíce potom přijede pět desítek studentů z USA, Brazílie, Japonska, Thajska, Hongkongu, Chile, Německa nebo Turecka. Soužití s nimi by mělo všem zúčastněným otevřít dveře do života v multikulturním, propojeném světě. Důležité informace a přihlášku najdete na www.afs.cz.