VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochu by měl odhalit prezident

Vysoké Mýto /750 LET MĚSTA/ – Významnou částí oslav 750 let založení města se stane 8. září odhalení sochy zakladateli Vysokého Mýta, českému králi „železnému a zlatému" Přemyslu Otakaru II.

30.8.2012
SDÍLEJ:

Vysoké Mýto.Foto: archiv

O pořízení důstojné připomínky – pomníku či sochy – usiluje občanské sdružení „Pomník zakladateli města" několik roků. Před dvěma lety vyhlásilo veřejnou sbírku na sochu, teď je na účtě přes jeden milion korun, zbývá shromáždit několik desítek tisíc korun, což je ve srovnání s celkovými náklady maličkost.

S účastí Václava Klause se počítá

Tým pořadatelů sestavil podrobný program oslav na 7. a 8. září. V sobotu po poledni po slavnostním zahájení a koncertu Tomáše Kluse na náměstí Přemysla Otakara II. začne ve čtvrt na tři divadelní scéna inspirovaná historií města s příjezdem krále. Hrát bude místní divadelní spolek Šembera. Po uvítání panovníka odejde průvod účastníků před Pražskou bránu, tedy z rynku na křižovatku u Šemberova divadla. Po intrádách trubačů a projevech dojde k vlastnímu odhalení sochy. Po slavnostním aktu se všichni vrátí na náměstí, kde bude pokračovat program až do noci.
Mezi pozvanými osobnostmi jsou dárci, již obohatili konto sbírky svými finančními dary, poslanci, senátoři, ale i prezident republiky Václav Klaus. S ním počítají organizátoři, že odhalí sochu. Marie Lněničková z radnice dojednávala účast prezidenta několikrát: jak doslova řekla, jakmile se Mýto ozvalo na Hrad, hned věděli o 8. září a soše krále ve Vysokém Mýtě.

Autor nešel do úplných detailů

Model sochy Přemysla Otakara II. od uměleckého kováře Karla Bureše.
Socha se stane první monumentální plastikou v České republice připomínající osobnost Přemysla Otakara II., jenž založil více než pět desítek sídel (měst a hradů) v českých zemích, Prusku a na území dnešního Rakouska. Autorem je umělecký kovář Karel Bureš, jenž má ateliér v Cerekvici nad Loučnou: „Vše stihneme, dodělávám druhou desku. Socha bude vážit asi tři sta kilogramů, stát bude na podstavci, v zadní části umístím dvě desky, jednu vysvětlující, že se opravdu jedná o krále – zakladatele, na druhé budou uvedeni nejštědřejší dárci. Dílo vytvoří s Pražskou bránou dvě vertikály, snažím se, aby se barva blížila skutečnosti, železu, a to od tmavě šedé k černé, spíše to ale budou odstíny tmavé šedi. Některé prvky se objeví pozlacené, to znamená královské atributy – koruna a pečeť. Zlato by mělo na soše vydržet stabilně padesát let. Nešel jsem do úplných detailů, třeba aby byl prsten na ruce. Představoval jsem si, co by sám král řekl tomu, jak vypadá. Jiné je totiž dělat věc podle sebe a své představy, jiné na objednávku, jakou je tato socha, tady pracujete v určitých mantinelech, s určitými historickými reáliemi," uvedl.

Lidé se k historii  Mýta přihlásili

Jeden ze zakladatelů občanského sdružení Karel Augustin Andrle připomněl, že do pomníku se uloží několik tubusů: „Budou tam doklady o pořizování díla, dále prsť z místa králova narození: z Městce Králové. Byl jsem tam, nabral jsem ji v brambořišti, které odpovídá tomu místu. Dále zemina z rakouských Suchých Krut na Moravském poli, místa úmrtí krále. V jedné schránce budou zbytky z rakve krále, tím prý dostane dílo jinou dimenzi než obyčejná socha."
Pro odhalení uvažují pořadatelé o velmi lehké tkanině, aby nedošlo k nějakému zádrhelu. „Stav účtu? Chybí nám asi šedesát tisíc, sbírka trvá do listopadu, jako organizátoři jsme spokojeni," dodal Andrle. Náklady na dílo nemohli samozřejmě uhradit jen Vysokomýtští, dary přispěla některá města, vesnice, organizace a známé osobnosti. „Lidé se k historii Mýta přihlásili a přispěli na sochu, byť třeba drobnými dary, a to je hezké,"  ocenil příspěvky zvenčí i od místních dárců starosta města Miloslav Soušek. (jko)

Autor: Redakce

30.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baronka Iva Parish, pořadatelka festivalu, a umělecký dramaturg festivalu Petr Hostinský.

„Letošní program je kvalitativně snad ještě lepší,“ říká dramaturg

Společně za úsměv 2014.

Neziskovky mají šanci na grant

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Asistenty nezrušili, ani když stát zařízl dotace

Ústí n. O. – Už víc než čtyři roky působí v Ústí nad Orlicí dva asistenti prevence kriminality. Zpočátku byli financováni z grantu ministerstva vnitra. Když po roce 2015 vyschly dotační zdroje, ani poté město jejich pozice nezrušilo

OBRAZEM: Spanilou jízdou lákali na Cihelnu

Letohrad - Páteční spanilá jízda vojenské techniky se zastávkami v Žamberku, Letohradu, Jablonném nad Orlicí a Červené Vodě nechyběla ani letos. Lákala na Cihelnu, která během sobotního dne vyvrcholí v Králíkách. V Letohradu přišlo techniku okouknout několik desítek lidí a zejména děti nepohrdly nabídkou se u Tatry či tanku se zbraní v ruce vyfotit.

Počasí způsobilo paseku. Závodníci překonávali nečekané překážky

Sportovní areál v Rybníku se zaplnil bikery, kteří přijeli poměřit síly na třetí ročník MTB maratonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení