„Proti minulému týdnu došlo k mírnému nárůstu. Akutní respirační infekce zřejmě ještě půjdou nahoru, dvoutisícovou hranici prolomíme možná příští týden,“ nastínila jeden z možných scénářů vedoucí okresního protiepidemického oddělení Marta Pavlová. Zároveň ale upozornila na skutečnost, že „hra s čísly“ ještě příliš mnoho neznamená. „Někde se hranice stanovit musí, fakticky to nic neznamená. Když dojde na lámání chleba, onemocní třeba čtvrtina práceschopného obyvatelstva a polovina dětí, to je pak epidemie, jako když ji vyšije,“ upřesnila Pavlová a potvrdila tak, že současný stav není proti předchozím letům nijak výjimečný. Jak dále uvedla, nejvíce trápí letos chřipky, jak už bývá zvykem, děti. V kategorii do pěti let je nejvíce nemocných na Lanškrounsku, od šesti do čtrnácti let na Žambersku. Českotřebovsko zase vévodí v kategorii nemocných do čtyřiadvaceti let.

Vyjádření hygieničky je špatnou zprávou snad jen pro děti, které by místo školy uvítaly prosincový odpočinek. Zatím měly „štěstí“ jen ve dvou případech. Na základě žádosti bylo uzavřeno králické gymnázium, podobný osud potkal rovněž Základní školu v Dolní Čermné.

Zatímco králické gymnázium vyhlásilo chřipkové prázdniny teprve poslední listopadový den a včera nebyl nikdo ze zaměstnanců na telefonní lince k zastižení, v Dolní Čermné se už normálně učí. „Školu jsme uzavřeli od pátku devatenáctého do pondělí třiadvacátého listopadu, poté jsme obnovili výuku,“ upřesnila rozsah neplánovaného volna ředitelka školy Jitka Beranová. Víc než klasické respirační choroby zajímá veřejnost v posledních dnech a týdnech výskyt tzv. prasečí chřipky. Jak připustila hygienička Marta Pavlová, v regionu už byly zaznamenány ojedinělé případy výskytu. „Týkají se osob, které mají trvalé bydliště na území regionu, může to být do pěti případů. To ale nic neznamená, oni tu už měsíc, dva nemusí být, mohou být hospitalizováni třeba v Praze,“ podala vysvětlení a na závěr dodala: „Netestuje se každý, kdo onemocní, vždyť vyšetření stojí dvanáct tisíc. Navíc si myslím, že je v podstatě jedno, má-li třeba dítě prasečí chřipku nebo ne, pro většinu z nich to znamená pouhé banální onemocnění.“

(jp)