Ti už tradičně přijeli z celé republiky. Nejmladším „pochodníkem“ byl letos Vojtíšek Krejcar z Chrudimi narozený v roce 2005, který absolvoval nejkratší osmikilometrovou trasu, nejstarším pak Blahoslav Kříž z Brna, narozený v roce 1926, jenž šel padesátku. Nejvíce účastníků vyrazilo na patnáctikilometrovou trať, celkem jich bylo sedmdesát pět, čtrnáct jich absolvovalo padesát kilometrů. Neplánovanou „stovku“ si pak nadělili tři „dálkoplazové“, kteří na místo startu dorazili pěšky ze Zábřeha a po absolvování „Skobáckého putování“ se pak opět pěšky vrátili domů.

„Z účastnického rekordu máme samozřejmě radost, těší nás taky skutečnost, že se vedle pravidelných účastníků objevily i některé nové tváře,“ řekla Deníku členka organizačního týmu pochodu Eva Biedermanová.

Pochod byl po jarním „Hledání Stromoucha“ a letní cykloturistické akci „Lanšperským panstvím“ třetím podnikem sboru zaměřeným na turistiku. Udělal také tečku za dalším rokem činnosti Sboru pro záchranu hradu Lanšperka. Ta byla i letos především ve znamení pokračování druhé etapy rekonstrukce hradní zříceniny, která představovala hlavně obnovu hradního paláce. „Původně zasypaná místnost byla vybrána až na skálu. Byla obnažena klenba, která zůstala dochována a je vidět, jak prostor dříve vypadal,“ uvedl jednatel sboru Libor Kubišta.

Návštěvnost hradu se podle jeho slov letos zvýšila. Napomohlo tomu jak vybudování cyklostezky mezi Ústím a Letohradem, tak i zřízení vyhlídkové plošiny na hradě a jeho nasvícení. „Ke hradu vyjíždí hodně cyklistů, což jsme, musím přiznat, ani nečekali,“ uzavřel Kubišta.