VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Setkání esperantistů ve slovenské Mariance

Č. Třebová /Z REDAKČNÍ POŠTY/ - Již dlouho se nesetkali esperantisté katolíci (IKUE) ze Slovenska a Čech. Teď se konečně naskytla příležitost: 17. až 19. května se sešla třicítka účastníků na nejstarším slovenském poutním místě Marianka u Bratislavy.

2.6.2013
SDÍLEJ:

Českotřebovští esperantisté při pobytu v Mariance u Bratislavy.Foto: archiv autorky

Mezi českou skupinou byli i čtyři členové třebovského kroužku Amikeco. Cestou několikrát hrozil déšť, ale spustil až v noci. To už jsme byli ubytováni v poutnickém domě, původním rozlehlém klášteře kongregace bratří těšitelů. Obdivovali jsme moderní vybavení pokojíků kontrastující se silnými zdmi, okénky, klenbami a výzdobou staré klášterní budovy. Již večer a opět ráno jsme se mohli účastnit mše sv. v poutním kostele a vyslechnout si jeho historii. Pak jsme se vydali na křížovou cestu lesem. Dýchalo se po nočním dešti nádherně, ale moc dobře se po strmých cestách nechodilo, zvlášť několika starším esperantistkám s holemi. Jednotlivá zastavení křížové cesty byla vytvořena sochami v zasklených kapličkách. Pomoc s fotografováním mi nabízela mladá dívka, prý profesionální fotografka. Ani jí se nepodařilo udělat pěkný snímek. Na skle se odráželo slunce a stromy a taky můj aparát se asi nepodobal tomu, na který byla zvyklá. Za posledním zastavením křížové cesty, po nesnadném „sešupu" dolů, jsme uviděli kapli se studánkou. Stála tam tak dlouhá řada lidí, že jsme se rozhodli jít si nabrat vodu jindy. Od lurdské jeskyně zaznívaly písně poutníků. Večer jsme tam chtěli také jít, ale odpoledne měli esperantisté dvě jiné možnosti: navštívit Bratislavu, nebo si prohlédnout, jak se rozrůstá Marianka. Šla jsem obdivovat rozrůstání. Vzorový domek, který nabízeli k prohlédnutí, byl zavřený a nikdo z naší skupiny nechtěl zavolat na uvedené číslo. Tak jsme jen procházeli nové ulice. Měla jsem dojem, že se lidé snaží ukázat sousedovi, že oni si mohou dovolit mít zajímavější domek. Řekla bych, že nejvíc obdivovali toho, kdo si nechal udělat skleněný plot.

Esperantisté se sešli u večeře. Psala jsem, že přijeli z Čech a Slovenska. Přijela však také Ilonka z Maďarska, která ráda a hezky zpívá. Aby bylo i ostatním do zpěvu, přivezla červené vínko. Sobotní den končil pobožností u lurdské jeskyně a růžencem v moderní klášterní kapli s prosbou za Dr. Maxe Kašparů, na jehož přednášku jsme se marně těšili náhle onemocněl. Na zpívání také došlo, snad byla Ilonka spokojena.

Setkání pokračovalo i v neděli, ale vzdálenější účastníci museli odejet dřív. Škoda, že jsme přišli o přednášku k 1150 výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje. Zdenka Novotná

Autor: Redakce

2.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Chlapce srazilo auto, porsche skončilo v příkopu

Orlickoústecko - Během středečního dopoledne policisté vyjížděli ke třem nehodám, v jedné z nich figuroval devítiletý cyklista. 

Nemáme tak velkou republiku, aby letectvo létalo jen nad neobydlenými oblastmi

Pardubice - V úterý zahájila svou operační činnost z pardubického letiště 21. základna taktického letectva Čáslav. S letouny JAS-39 Gripen, L159 Alca a L39 Albatros tu bude až 160 vojáků dva měsíce.

Do dalšího baru chtěli jet vozíkem

Česká Třebová - Nevšední způsob dopravy se v sobotu příliš nevyplatil trojici opilých mladíků ve věku 16 až 19 let. S vidinou lehčí cesty do dalšího podniku si u Billy „vypůjčili" nákupní vozík, jejich počínání ale neuniklo městským kamerám.

Lukavice je Vesnicí roku v kraji

Lukavice - Zlatá stuha pro Vesnici roku Pardubického kraje míří do Lukavice u Žamberka, která zvítězila v konkurenci šestadvaceti obcí a nyní postupuje na republikové finále.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies