VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Setkání esperantistů ve slovenské Mariance

Č. Třebová /Z REDAKČNÍ POŠTY/ - Již dlouho se nesetkali esperantisté katolíci (IKUE) ze Slovenska a Čech. Teď se konečně naskytla příležitost: 17. až 19. května se sešla třicítka účastníků na nejstarším slovenském poutním místě Marianka u Bratislavy.

2.6.2013
SDÍLEJ:

Českotřebovští esperantisté při pobytu v Mariance u Bratislavy.Foto: archiv autorky

Mezi českou skupinou byli i čtyři členové třebovského kroužku Amikeco. Cestou několikrát hrozil déšť, ale spustil až v noci. To už jsme byli ubytováni v poutnickém domě, původním rozlehlém klášteře kongregace bratří těšitelů. Obdivovali jsme moderní vybavení pokojíků kontrastující se silnými zdmi, okénky, klenbami a výzdobou staré klášterní budovy. Již večer a opět ráno jsme se mohli účastnit mše sv. v poutním kostele a vyslechnout si jeho historii. Pak jsme se vydali na křížovou cestu lesem. Dýchalo se po nočním dešti nádherně, ale moc dobře se po strmých cestách nechodilo, zvlášť několika starším esperantistkám s holemi. Jednotlivá zastavení křížové cesty byla vytvořena sochami v zasklených kapličkách. Pomoc s fotografováním mi nabízela mladá dívka, prý profesionální fotografka. Ani jí se nepodařilo udělat pěkný snímek. Na skle se odráželo slunce a stromy a taky můj aparát se asi nepodobal tomu, na který byla zvyklá. Za posledním zastavením křížové cesty, po nesnadném „sešupu" dolů, jsme uviděli kapli se studánkou. Stála tam tak dlouhá řada lidí, že jsme se rozhodli jít si nabrat vodu jindy. Od lurdské jeskyně zaznívaly písně poutníků. Večer jsme tam chtěli také jít, ale odpoledne měli esperantisté dvě jiné možnosti: navštívit Bratislavu, nebo si prohlédnout, jak se rozrůstá Marianka. Šla jsem obdivovat rozrůstání. Vzorový domek, který nabízeli k prohlédnutí, byl zavřený a nikdo z naší skupiny nechtěl zavolat na uvedené číslo. Tak jsme jen procházeli nové ulice. Měla jsem dojem, že se lidé snaží ukázat sousedovi, že oni si mohou dovolit mít zajímavější domek. Řekla bych, že nejvíc obdivovali toho, kdo si nechal udělat skleněný plot.

Esperantisté se sešli u večeře. Psala jsem, že přijeli z Čech a Slovenska. Přijela však také Ilonka z Maďarska, která ráda a hezky zpívá. Aby bylo i ostatním do zpěvu, přivezla červené vínko. Sobotní den končil pobožností u lurdské jeskyně a růžencem v moderní klášterní kapli s prosbou za Dr. Maxe Kašparů, na jehož přednášku jsme se marně těšili náhle onemocněl. Na zpívání také došlo, snad byla Ilonka spokojena.

Setkání pokračovalo i v neděli, ale vzdálenější účastníci museli odejet dřív. Škoda, že jsme přišli o přednášku k 1150 výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje. Zdenka Novotná

Autor: Redakce

2.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Újezdské babí léto 2017.
17

Folkovou hudbu nabízí léto v Újezdu už více než čtvrt století

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Obětavost hráčů slavila úspěch

Svitavy – Šest bodů ze dvou zápasů proti soupeřům ze Svitavska mají na svém kontě hráči letohradského béčka. V sobotu zvítězili nad béčkem Svitav 2:1.

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Lanškroun uštědřil třebovským fotbalistům debakl

Orlickoústecko – Po roční pauze se opět hrálo derby mezi Českou Třebovou a Lanškrounem.

Událost týdne: Přívratskou náves provoní guláš

Přívrat - Závěr prázdnin bude v Přívratu nedaleko České Třebové patřit tradičnímu guláš festivalu. Koná se v sobotu, soutěžní týmy začnou vařit v 10 hodin a organizátoři slibují bohatý doprovodný program. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení