VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor se starostou Petrem Fialou

Letohrad – Krize – nekrize, Letohrad má i pro letošek smělé plány.

5.1.2010
SDÍLEJ:

Petr Fiala (uprostřed) při otevření rekonstruovaného přednádražního prostoru v Letohradě.Foto: archiv městského úřadu

Při bilancování minulého roku může být vedení města spokojené, dokončeno bylo několik významných staveb, městu se daří čerpat peníze ze státních a evropských fondů. Krize se však dotýká všech. Jak ji zvládne Letohrad v roce 2010? I na to jsme se zeptali starosty města v novoročním rozhovoru.

Před rokem vyšel v Deníku podobný rozhovor. Plánoval jste, co vše v roce 2009 ve městě dokážete. Jaká je tedy skutečnost?
Mohu s klidným svědomím konstatovat, že vše podstatné, co jsme si předsevzali, se podařilo naplnit. Ať to je již komplexní rekonstrukce přednádražního prostoru s výstavbou autobusového nádraží a rekonstrukcí krajské komunikace, nebo výstavba kompostárny a sběrného dvora. Rekonstruováno bylo několik místních komunikací a zahájena byla rekonstrukce „Panského domu“, na kterou jsme získali významnou dotaci – přes devětačtyřicet milionů korun - z regionálního operačního programu. Ta byla pro spuštění této akce naprosto klíčová. Na Státním fondu dopravní infrastruktury jsme uspěli také s druhou etapou projektu „Letohradem bezpečně bez překážek“ a podařilo se tak vybudovat zcela nový chodník do Jankovic, rekonstruovat chodníky v ulicích Komenského, Šedivská a částečně i v Ústecké ulici. Z technických důvodů musela být odložena první etapa výstavby v Proutnici, kde má být skatepark a bikepark. Nicméně věřím, že se ji podaří realizovat v letošním roce.

Jaké další události ve městě považujete za důležité?
Novým nájemníkům bylo k užívání předáno osm bytů v nástavbě panelového domu na našem největším sídlišti U Dvora. Pokračovala rekonstrukce Hotmarovy kaple, proběhla úvodní etapa zásadní opravy nejkritičtějšího místa zámecké zdi. Započaly jsme práce na zajištění ujetého svahu pod místní komunikací na Kunčicích. A byla samozřejmě řada dalších drobností, chodníčků, zábradlíček a podobně. Nemá cenu jmenovat, nicméně jsou to věci pro důležité pro každodenní život občanů. Byla vyprojektována celá řada důležitých věcí, se kterými se budeme ucházet o dotační tituly, jako je kanalizace, zateplení veřejných budov – škol, školek, domu kultury. Dále uspěl již druhý projekt s polským městem Bardo, tentokrát je to dvouletá finanční podpora vícedenní prázdninové akce pro děti, která byla inspirována právě akcí u partnerů. Třídenní srpnové Letohrátky měly v srpnu veliký pozitivní ohlas. Letošní slavnostní rozsvěcení vánočního stromu si nenechalo ujít odhadem na tři tisícovky občanů, a to bylo milé pohlazení. Cizí nám není ani budování nové cyklostezky z Letohradu do Žamberka, jsme jednou ze spolufinancujících obcí, na vlastní stavbu se podařilo získat významné zdroje z Evropské unie i Státního fondu dopravní infrastruktury.

Jak vnímáte, že loni v dubnu byla v Letohradě založena Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko?
Mám upřímnou radost, že právě Letohrad byl místem historické události. Po mnoha letech jednání došlo ke shodě samospráv na rozsáhlém území Orlicka a Podorlicka v částech obou krajů, v Pardubickém a Královéhradeckém. Území k sobě neodmyslitelně patří a společný postup v propagaci a cestovním ruchu je jediným správným řešením. Dostalo se mi cti tomuto uskupení v jeho úvodu předsedat, takže o práci opravdu nouzi nemám, správní rada je každý měsíc a počátky veškerých organizací jsou povětšinou tím nejnáročnějším obdobím.

Média neustále hovoří o krizi, jak se dotýká Letohradu?
Krize ve formě nižších daňových výnosů se na městě projevila v letošním druhém pololetí a nešlo o malé peníze - odhadem deset procent ponížení oproti roku 2008. My jsme to v rozpočtu předpokládali a proto jsme, dá se říci, rok 2009 zvládli dle předpokladů. Poděkování patří zejména všem ředitelům našich příspěvkových organizací, ty měly ponížený příspěvek a situaci zvládly.
Rok příští bude zřejmě ještě těžší, nepředpokládám, že by se naplnil příjem ani ve výši roku 2009, a to je již problém. Nicméně jsem založením optimista, sice jsme ve fázi sestavování rozpočtu, ale některé investiční akce se do něho, jak věřím, dostanou. Ale budou to vše akce, u kterých je předpoklad zisku dotačního titulu, pouze ze svého investovat nebudeme, lépe řečeno nemůžeme. Prvořadé bude dokončit rekonstrukci „Panského domu“, kam by se měl přestěhovat městský úřad s městskou policií, to předpokládám proběhne v září. Usilujeme o opětovné získání dotace na třetí etapu projektu „Letohradem bezpečně bez překážek“, ve kterém bychom rádi realizovali nové chodníky na Orlici v Jablonské ulici, v Kunčické ulici a řešili část Václavského náměstí. Budeme se ucházet také o dotaci na revitalizaci panelového sídliště U Dvora. Mezi občany sídliště právě probíhá anketa, co se jim jeví jako prioritní k řešení. Předpokládané celkové náklady čtyřetapového projektu činí téměř 23 milionů korun. Dokončit se musí také oprava místní komunikace a částečně ujetého svahu na Kunčicích. Čekáme na výsledek projednání naší žádosti na Státním fondu životního prostředí o dotaci na kanalizace v místní části Kunčice a fond požádáme také o dotace na zateplení budov základních a mateřských škol a Domu kultury. Připravujeme i projekty do programu „Zelená úsporám“, a zateplit tak naše staré bytové domy.
A pak již to jsou „drobnosti“, rekonstrukcí by měla projít komunikace na Sádkách kolem koupaliště, která je v dezolátním stavu a bezprostředně navazuje na cyklostezku Letohrad-Žamberk. Pokračovat chceme v opravách památek, jde o zámeckou zeď a Hotmarovu kapli, pokračovat ve stavbě sběrného dvoru a vybudovat skatepark. Samozřejmě většina z toho je podmíněna získáním dotačních peněz a také zabezpečením vlastního dofinancování, což bude na rozhodnutí zastupitelů při schvalování rozpočtu. Zastupitele mohu pochválit, ke všem potřebným věcem přistupují zodpovědně, a to je dobrou zprávou pro další rozvoj našeho města.

A co kulturní a společenský život v Letohradě?
Uskuteční se tradiční akce jako mezinárodní hudební festival, setkání spisovatelů literatury faktu, setkání důchodců, rozsvěcení vánočního stromu a mohl bych pokračovat. Druhým ročníkem bude pokračovat prázdninová třídenní akce pro děti Letohrátky. Novinkou bude městský ples, konat se bude v sobotu 27. února v Domě kultury, moderovat bude Leoš Mareš.

Plány to jsou smělé… A co byste popřál Letohradským a třeba i našim čtenářům pro letošní rok?
Všem občanům Letohradu a také čtenářům Deníku přeji do roku 2010 hodně zdraví, pohody a moudrých rozhodnutí!

(zr)

5.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Školní bufet. Ilustrační foto.

Pamlsková vyhláška: Vyřeší ji čipy

Ilustrační foto.

Na záchytku vozí „domácí“ i cizince

Otázka na víkend: měření radary

Pražská policie vyzvala veřejnost, aby jim poradila, kam mají umístit radary. Kam byste ve svém okolí radili umístit radary vy?

Stavba dálnice D35 by měla začít na podzim

Pardubický kraj - Stavbě bude předcházet archeologický průzkum.

Na rotundu je již lepší výhled, přerostlá túje šla k zemi

Česká Třebová - Rotunda sv. Kateřiny se Třebovákům připomněla loni v souvislosti s kontroverzní stavbou v její těsné blízkosti. Místní patrioti začali bojovat proti rekonstrukci bývalého sirotčince. Tvrdí, že dostavba románskou památku zastiňuje. Možná ještě víc ale výhled na ni kazila přerostlá túje. A nejen to, zároveň narušovala hřbitovní zeď. Před několika dny šla proto k zemi.

Nalezenou pistoli rodině nechal partyzán, jehož ukrývala

Česká Třebová – Z nebe nespadla! K nalezené samonabíjecí pistoli, kterou přijali na začátku ledna policisté, se váže zajímavá historie. V reakci na článek „Spadla z nebe? Zbraň nikomu nechybí", který Orlický deník zveřejnil 14. února, se redakci ozval pan O. (své jméno si nepřál zveřejnit, redakce ho ale zná). Zbraň našel při úklidu dílny svého zemřelého tchána a jak uvedl, váže se k ní pozoruhodný příběh.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies