VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor s biskupem Josefem Kajnekem

Ústí nad Orlicí - Rozhovor s Josefem Kajnekem, pomocným biskupem královéhradeckým.

10.6.2009
SDÍLEJ:

Biskup Josef Kajnek při biřmování v ústeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie.Foto: DENÍK/David Chládek

Šedesátiletý pomocný biskup královéhradecký Mons. Josef Kajnek neměl v životě o pohnuté momenty nouzi. Na kněze byl vysvěcen před třiatřiceti lety, v Ústí nad Orlicí pak kázal šest let až do roku 1984, kdy mu byl odňat státní souhlas a musel pracovat coby dělník u Státních lesů. V roce 1992 přijal biskupské svěcení a od té doby je jednou z nejvýraznějších osobností diecéze v Hradci Králové. Povídali jsme si s ním nejen o nedělní svátosti biřmování, kterou vedl v kostele Nanebevzetí Panny Marie, ale i o roli církve v 21. století, nezaměstnanosti, eurovolbách a dalších zajímavostech.

Mohl byste prosím na úvod vysvětlit laické veřejnosti, v čem vlastně spočívá svátost biřmování?
Je to vlastně poslední iniciační svátost po křtu a eucharistii. Zpravidla se uděluje lidem, kteří se začínají stavět na vlastní nohy, přebírají odpovědnost za svůj život, hledají vlastní životní cestu, povolání, volí stav.

Mohu tomu tedy rozumět jako věk křesťanské dospělosti?
Přesně tak, však se jí také říká svátost křesťanské dospělosti.

Vy jste sloužil už nesčetné množství obřadů. S jakými pocity předstupujete před věřící, před lidi, kteří k vám určitě nějakým způsobem vzhlížejí?

Kněz není nějaký manažer, ale spíše vysluhovatel Božích věcí a svátostí. Před lidi předstupuji spíše s posvátnou bázní, ale není to strach.

Slovo manažer jste moc nepřipouštěl, ale umění vést a zpravovat farnost, v tom je určitě kus manažerské práce…
Tak bylo by dobře, kdyby kněží byli manažery, ale s vědomím, že oni nejsou ti první. Vede je Duch svatý. My lidem jenom napomáháme, tuto vlastnost by každý Boží služebník měl mít.

V Ústí jste kázal ještě za totality. Můžete se ohlédnout za dvaceti lety svobody, jaké přinesly změny do církve?

To víte, změna je veliká. V Ústí jsem působil od roku 1978 do roku 1984, pak mi byl odňat státní souhlas, pamětníci vědí. Byl jsem poté zaměstnán jako lesní dělník. Byla to těžká doba, kdy si musel dávat člověk pozor na to, co ještě může říct a co by naopak někomu mohlo vadit. Na druhé straně jsme ale trochu víc spoléhali na Boží pomoc, takže to byla taky doba požehnaná. Dnes, protože je svoboda a máme neomezené možnosti, jsme hodně rozptýlení.

Máte pocit, že mají lidé tendence svobodu zneužít, nevážit si jí?
Tak to říct nechci, nicméně když se zúží nějaká možnost, pak se využívá víc do hloubky. Dnes je trochu nebezpečí jakési nezávaznosti, když se rozšířily možnosti. Hodně málo rozhodnutí dělají lidé na celý život, řekl bych, že víře po revoluci jakoby chyběl hlubší ponor, který jsem tehdy vnímal. Je to ovšem pouze okolnost doby, pořád nás evangelium vybízí: berte to vážně, buďte opravdoví.

A co církev a 21. století? Hovoří se o období ekonomické krize, je tohle něco, co věřící může více semknout?
Já myslím, že může. Celý způsob křesťanského života nás vede ke skromnosti a soucítění s druhými, empatii. Když třeba někdo ztratí práci, církev má pro všechny životní okolnosti odpovědi. Nakonec Ježíš řekl: „Kdo chce za mnou přijít do slávy, tak každodenně ber svůj kříž a následuj mne.“ Takže si myslím, že pokud se někdo octne v nějaké krizové situaci, je to svým způsobem kříž. A máme prostředky, jak ho v sobě zpracovat.

Teď z jiného soudku. Proběhly eurovolby a účast v nich byla mizivá. Bavil jste se o nich s věřícími? A byl jste třeba vy osobně volit?

Samozřejmě jsem byl volit, protože jsem odpovědný člověk a nechci tam pustit ty, kteří by nás rádi zavedli někam nazpátek. A myslím si, že křesťané to srovnané mají a k volbám chodí. Nikoho jsem ale nijak neovlivňoval.

A úplně na závěr, co byste popřál ústecké farnosti a lidem ve městě, ke kterým máte určitě blízký vztah?
Mám tady osobní vztahy. Teď jsem do kutnohorského farního zpravodaje napsal, že ústecká farnost pro mne byla mou první, byl jsem v ní nejdéle. Byl jsem mladý, byla pro mne jakýmsi rozběhem a nejaktivnější částí mého kněžského působení. Farnosti přeji, jak nás učil pan biskup Otčenášek: vivat, crescat, floreat. To znamená, ať žije, ať roste, ať vzkvétá!

JAN POKORNÝ

10.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody v požárnické všestrannosti mladých hasičů - Memoriál Zdeňka Veselého 2017.
15

Mladí hasiči změřili síly

Ilustrační foto

Vyměnili trenéra, doplnili kádr a slavili první výhru

Deník přiveze lídry stran za vámi!

Východní Čechy - V Pardubickém kraji lidi nejvíce znepokojují rozbité silnice a neexistující obchvaty.

Dramatické představení s vítěznou tečkou Semanína

Orlickoústecko - Krajská fotbalová I. A třída: Letohrad B vyhrál pátý zápas ze sedmi. Zároveň má druhý nejvyšší počet vstřelených gólů.

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Česká Třebová se dere tabulkou do popředí

Orlickoústecko - Krajský přebor: Nabrali formu a rázem se tlačí na prozatím nejlepší týmy. Fotbalisté České Třebové zvítězili počtvrté v řadě. Šňůru nepřerušila ani rezerva Chrudimi. Hodně trpký zápas prožil Žamberk, který nedokázal vzdorovat Heřmanovu Městci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení