VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prvního prezidenta připomíná pomník

Ústí nad Orlicí - Město má nejen ulici T. G. Masaryka, ale už i pomník. Instalován byl na prostranství s fontánou, do kterého ulice TGM ústí.

12.9.2017
SDÍLEJ:

Reliéf restauroval a pomník doplnil o písmena TGM František Bečka (vlevo), na snímku je se svým tovaryšem Radimem Slezákem.Foto: archiv F. Bečky

Na žulovém menhiru je bronzový reliéf prvního československého prezidenta, který městu daroval malíř a sochař Jaroslav Tschöpa z Letohradu v roce 1991. „Původně byl umístěn v hlavní chodbě městského úřadu s kopií děkovného dopisu TGM za udělení čestného občanství města. V roce 1997 byl uložen do skladu, protože do chodby byla vestavěna podatelna a reliéf ztratil své důstojné místo,“ řekl Deníku ústecký starosta Petr Hájek, který se rozhodl vrátit jej zpět do veřejného prostoru. Stalo se tak u příležitosti 80. výročí úmrtí TGM (14. 9.1937). Reliéf restauroval František Bečka, pomník také doplnil o písmena. „Byla to pro mě čest, Masaryka si velice vážím. Vyprávěl mi o něm můj dědeček, František Jurnečka, který se vrátil z války v roce 1921, z ruského zajetí a byl Masarykem vyznamenán,“ podotkl umělecký kovář.

Masaryk obdržel čestné občanství města v roce 1918, Ústí nad Orlicí navštívil při své cestě z Moravy v roce 1929. „Byl slavnostně přivítán na novém ústeckém nádraží. Po dalším přivítání nejen místními občany na Podměstí, u Památníku odboje a na ústeckém náměstí pokračoval automobilem přes Letohrad a Žamberk do Rybné nad Zdobnicí, aby se zde setkal se svou snachou a vnučkami,“ uvedl Zdeněk Skalický z ústeckého městského muzea.

Dnešní ulice T. G. Masaryka měla dříve různé názvy, z původně Třebovské byla přejmenována na Dr. Rašína, po změně režimu na Třídu Klementa Gottwalda a Gottwaldovu ulici. Název T. G. Masaryka nese od roku 1990. „Tomáš Garrigue Masaryk nemá v našem městě žádnou veřejně přístupnou sochu nebo pomník, a proto se domnívám, že nynější instalace jeho portrétu je vhodnou připomínkou jeho osobnosti, zvlášť pak v návaznosti na ulici nesoucí jeho jméno. Instalace je symbolická nejen k 80. výročí úmrtí Tomáše Garrigue Masaryka, ale i k nedožitým 85. narozeninám autora reliéfu,“ doplnil starosta. Jaroslav Tschöpa se narodil 19. 9. 1932, zemřel v roce 2003.

Autor: Dana Pokorná

12.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Utržený kus betonu se z nadjezdu na Kyjevské zřítil z výšky několika metrů. Nikoho nezranil, škody nezpůsobil, stav mostu ale musí ověřit statik.

Most k nemocnici podrží ocel

Máslo za šedesát? Nejsem blázen, raději si vyrobíme svoje domácí

Orlickoústecko, Svitavsko - „Máslo v akci za 47 korun,“ pípne zpráva v mobilu. Právě teď je velmi důležitá. Během hodiny ale zásoba „akčního“ másla zmizí a co hůř, není ani to drahé.

Hostitelé nedarovali návštěvníkům výslužku

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Že by se radovaly veskrze domácí celky, se dlouho ve fotbalovém krajském přeboru nestalo.

„Až zruší poštu na Václaváku, ať příjdou k nám,“ říká starosta

Pardubický kraj, Brněnec - Pobočka České pošty v Brněnci byla kvůli technických problémům přes týden mimo provoz.

Všichni Naši prvňáci - každou středu v Deníku

Orlickoústecko - Mami, tati, ve středu 20. září vyjdou fotky z naší Základní školy Dobrovského v Lanškrouně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení