Jiří Kopřiva byl ve svých 18 letech odsouzen ke třem letům vězení za to, že odmítl jako skaut vstoupit do ČSM.
Augustin Bubník, hokejový reprezentant (držitel stříbrné medaile ze zimních olympijských her 1948 a zlaté z mistrovství světa 1949), se stal společně se svými spoluhráči obětí vykonstruovaného procesu. Po zákazu reprezentovat Československo na mistrovství světa v Londýně v roce 1950 se společně sešli v hospodě, kde oslavovali narození syna jednoho z nich. Posilněni alkoholem provolávali hesla: „Smrt komunismu! Smrt Gottwaldovi!  Nenecháme si ustřihnout křídla!"  Komunisté měli záminku, na kterou čekali. Zavřeli je a ve vykonstruovaném procesu odsoudili. Augustina Bubníka na 14 let za špionáž, velezradu a rozvracení socialistického zřízení.

Projekt Příběhy bezpráví na Gymnáziu v České Třebové.
Po zhlédnutí filmu, který nás informoval o soudním procesu, životu ve vězení a dalším osudu hokejistů, besedu zahájil Jiří Kopřiva, který nám na svém příběhu ukázal, že rozhodnout se správně není vždy jednoduché, a poradil nám pečlivě vážit naše rozhodnutí. Poté se slova ujal Gustav Bubník, který nás seznámil se svým příběhem, z kterého jsme se dozvěděli více než pouze o jeho životních osudech. Přiblížil nám absurditu tehdejší doby. Abyste se stali nepřítelem vlasti, stačilo, aby si vás za něho vybrali. Besedu zakončil Jiří Kopřiva přáním: „My vám ze srdce přejeme, abyste mohli žít podle svého, a ne tak jako my."
Gustav Bubník i Jiří Kopřiva jsou jedni z mála, kteří si křídla rozhodně ustřihnout nenechali. Přes všechny překážky a nástrahy tehdejšího režimu se nevzdali, zachovali si své odhodlání, odvahu a smysl pro humor. A nevzdávají se dodnes. Stále věří, že zločinci té doby nakonec budou potrestáni a že žádná totalitní vláda se již opakovat nebude. „Musíte mít chuť a odvahu žít. Já mám vůli tu být do 101 let," říká pětaosmdesátiletý Augustin Bubník.

Pavlína Purkertová, 8.A Gymnázium Česká Třebová