VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Panenky ze Sopotnice pomáhají

Sopotnice – Tak jako v loňském roce, zapojila se i letos místní základní škola do projektu Panenka, který zaštiťuje UNICEF. Cílem je získat finanční prostředky pro celosvětovou očkovací kampaň, a to za použití symbolu, který znají všechny děti na světě - panenky.

2.4.2010
SDÍLEJ:

Panenky UNICEFFoto: archiv

Každá představuje skutečné dítě, které bude v rámci očkovací kampaně v rozvojových zemích proočkováno proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám.

Žáci ZŠ Sopotnice se do tohoto projektu zapojili již podruhé. A s nadšením pro dobrou věc. V hodinách pracovních činností připravili podle střihu látková tělíčka pro panenky, která potom posloužila jednotlivcům jako základ panenky. Při této práci žáci rozvíjeli své tvořivé schopnosti a dovednosti a zároveň rozvíjeli sociální cítění i schopnost empatie.

Celkem letos ve škole vzniklo dvacet panenek. Tělíčka, která byla ve škole připravena, si potom rozebrali jednotlivci - žáci, rodiče a učitelé školy.
„Jsem moc rád, že se naše škola pravidelně zapojuje do podobných bohulibých projektů. Jsem rád, že jsme mohli pomoci dobré věci. A důležité je to z mého pohledu i pro to, že díky podobným projektům a sbírkám si žáci mohou uvědomit, že i když si stále na něco stěžujeme, žijeme si vlastně velmi dobře. Snad si uvědomí, že máme štěstí, že žijeme teď a tady,“ říká k projektu ředitel sopotnické školy Josef Kopecký.

Panenky i panáčci

Mezi panenkami, které v sopotnické škole vznikly, jsou nejenom holčičky. Je zde také mnoho „panáčků“ - včetně známé dvojice Pat a Mat. A každá je originálem. Jsou mezi nimi černoši i běloši, Češi i Afričané, zrzci i blonďáci.

Každá panenka je opatřena „rodným listem“, ze kterého se může každý „adoptivní rodič“ dozvědět, kdy se panenka narodila, jak se jmenuje, jaké je národnosti… Na stejném rodném listu jsou ale také údaje o tvůrci.

Částka, za kterou si může kdokoli panenku zakoupit, činí 600 korun a je stanovena podle nákladů potřebných na očkování jednoho dítěte v rozvojových zemích proti 6 smrtelným dětským chorobám. Rodina nebo jednotlivec, který panenku zakoupí, tak vlastně symbolicky adoptuje dítě, které panenka představuje. Celoročně je možné vyrobené panenky zakoupit - „adoptovat“ prostřednictvím internetové stránky UNICEF nebo při návštěvě jeho pražských prodejen.

Každým rokem se díky očkování podaří zachránit život až 3 milionům dětí. Přesto dosud téměř stejný počet dětí umírá na nemoci, kterým lze očkováním předcházet.

(tz)

2.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový povrch na hřišti v Dlouhoňovicích.

Vyměnili asfalt za plast

O letohradské hodiny se stará věžník Vlastimil Janoušek.

Hodiny rušily hosty hotelu, tak je věžník na noc "uspává"

S občany proberou strategický plán

Králíky /Krátce/ – V Králíkách vzniká nový strategický plán města. Radnice se u této příležitosti chce setkat s občany a starostka Jana Ponocná je prostřednictvím Facebooku a webu města pozvala na schůzku, která se má uskutečnit ve středu 6. září od 16.30 v prostorách školní jídelny.

Podvodníci vylákali od seniorek statisíce korun

Moravskotřebovsko – Varování před podvodníky nezabírají. Alespoň podle dalších případů podvodů, které se staly během jediného dne. Na lep podvodníkům sedly ženy ve věku 62 a 89 let. Dohromady přišly o 288 tisíc korun. Oba případy v současné době intenzivně řeší svitavští kriminalisté. 

Pochod přilákal dvě stě lidí

Bystřec – V obci Bystřec se konala v sobotu 12. srpna turistická akce Bystřecké kilometry, kterou pořádal obecní úřad Bystřec a KČT Malá Haná Velké Opatovice. Turistického pochodu se zúčastnilo celkem 253 turistů, z toho pěších 194, cyklotrasy jelo 58 kolařů, jeden dokonce na koloběžce.

Litomyšl se vyjádřila k trase dálnice D35

Litomyšl – Jako blesk z čistého nebe přišlo usnesení rady města, která se sešla v pondělí kvůli trase dálnice D35 v okolí Litomyšle. Vedení města se přiklonilo k „variantě 0“, kterou preferuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstvo dopravy. Ještě začátkem měsíce starosta Radomil Kašpar tvrdil, že k výběru varianty trasy se vyjádří zastupitelstvo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení