VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orlice se v pátek po půl roce vrátila zpět na věž kostela

Ústí nad Orlicí - Na opravu orlice poničené vichřicí Emma byly použity peníze od pojišťovny, pomoc slíbilo město, přispěli i farníci.

27.9.2008
SDÍLEJ:

Orlice se v pátek vrátila na své místo.Foto: Lukáš Prokeš


Celý půlrok chyběla městu dominanta v podobě orlice se zlatým sluncem na věži děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Kolemjdoucí, kteří měli pocit, že barokní stavbě „něco schází“, už mohou být klidní. Symbol byl včera opět osazen na své místo.

Jednání s pojišťovnou vyšla

Faráře Vladislava Brokeše jsme zastihli přímo uprostřed děje v Kostelní ulici a jeho radost byla patrná: „Teď právě orlici dáváme zpět na své místo!“ rozplýval se radostí. Jak ale připomněl, půlroční čekání nebylo jednoduché a společné úsilí celé farnosti, kterou finančně přislíbilo podpořit také město, by nebylo nic platné, pokud by zkrachovala jednání s pojišťovnou. „Nakonec jsme se dohodli, dali nám částku, která je potřeba, dohromady 634 tisíc. Město nám předběžně přislíbilo zatím čtyřicet tisíc, ještě to ovšem není schváleno,“ uvedl a neopomněl ani pomoc a solidaritu farníků: „Přinášeli jednotlivě dary na opravu orlice, patří jim dík.“

Symbol města i farnosti

Sto let starý artefakt opět korunuje krásu kostela, což nejen pro římskokatolického faráře hodně znamená. „Mám z toho velikou radost, že se mohla orlice znovu opravit a vrátit na své místo. Také ji žehnáme, protože je to symbol města i farnosti. Dnes nás čeká návrat této orlice, na který se občané města Ústí nad Orlicí těšili a očekávali jej. Jsem rád, že se úkol, jenž před námi byl, podařilo splnit,“ řekl včera Deníku Vladislav Brokeš a v rychlosti ještě stihl zhodnotit poslední půlrok děkanského kostela v Ústí nad Orlicí: „Bylo důležité sehnat všechny finanční prostředky, abychom podobné práce na kostele nedělali na dluh. Následkem vichřice Emma byla totiž poškozena nejen orlice, ale také střecha objektu.“

JAN POKORNÝ

27.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Chodec zemřel po střetu s autem

Ilustrační foto.

Ředitelé se sešli na hradě

Peníze na odkup spalovny zastupitelé opět neschválili

Pardubice - V patové situaci zůstávají pardubičtí zastupitelé i po svém čtvrtečním zasedání. Znovu totiž neschválili peníze na odkup spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. A to i přesto, že na minulém jednání její odkup odsouhlasili.

Svět si připomíná 75 let od vypálení osady Ležáky

Pardubický kraj, Ležáky - Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení osady Ležáky se uskuteční v neděli. Program začíná o půl deváté mší. Na devátou se začnou sjíždět hosté a postupně se řadit do průvodu, aby v deset hodin dopoledne mohlo za doprovodu vojenské kapely začít kladení věnců u pomníku „Kniha obětí".

Chrudim zvažuje přijetí až stopadesátimilionového úvěru

Pardubický kraj, Chrudim - Město Chrudim by si mohlo v příštím roce nebo v roce 2019 nabrat nové úvěry v celkové výši až 150 milionů korun. Uvedlo to vedení radnice po jednání zastupitelstva, na kterém byl v tomto týdnu projednán a schválen střednědobý výhled města do roku 2021.

Na okraji Pardubic roste kukuřičné bludiště

Pardubice - Na první pohled se na kraji Pardubic nedaleko letiště nachází obyčejné pole oseté kukuřicí. Mezi rostlinkami si však lze všimnout dřevěných destiček a infostánku. Pole ukrývá také desítky spletitých cest, ty tvoří kukuřičné bludiště plné úkolů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies