Ministerstvo životního prostředí rozjelo 7. dubna ambiciózní program, který by měl domácnostem pomoci získat příspěvek na zateplení bytových domů, podporuje také změnu zdrojů vytápění z fosilních paliv na biomasu, případně instalaci solárních kolektorů. „Osobně to vítám, konečně se začíná něco dělat pro rodinné domy, nejen veřejné stavby a panelová sídliště,“ míní projektant a energetický expert Jiří Kamenický, do jehož kanceláří v Ústí nad Orlicí a Dlouhé Třebové teď chodí lidé často pro radu.

Se žádostí se ještě vyplatí počkat

Celá akce je teprve v začátcích, ale hned první dny v pardubické pobočce ministerstva životního prostředí potvrdily, že o dotaci mezi lidmi zájem je. Zbývá ovšem ještě dořešit několik detailů. Mimo jiné seznam firem, jejichž služeb budou moci zájemci využít za finanční spoluúčasti státu. A tak odborníci, mezi nimi i Jiří Kamenický, zatím radí vyčkat: „Projekt, který uchazeči předloží, by měl prokázat snížení spotřeby a ekologické úspory energie v případě zateplení. O přidělení dotace poté rozhodne krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí. V tuto chvíli myslím, že je dostatek času, není potřeba chvátat,“ vysvětlil projektant. „Zabývám se energetikou staveb, zájemcům bych měl vystavit energetické průkazy nutné pro splnění podmínek a poskytnutí dotace. V sobotu se zúčastním odborného semináře, abych získal další informace. Už teď ale mohu říci, že zájem o dotaci lidé v regionu mají, obracejí se na mě hodně, denně třeba v pěti případech,“ řekl Deníku.

Dostupnost financí a ekologické úspory, tak zní hlavní argumenty ministerstva životního prostředí. „Miliony tun emisí, které nebudou muset být vypuštěny do ovzduší, miliony gigajoulů tepla, které nebudeme muset vyrobit, miliony tun uhlí, které nebudeme muset vytěžit a miliardy korun, které zůstanou v peněženkách domácností v České republice,“ stojí v informačním listu ministerstva.

(jp)