VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnici čeká velká investice, stavět se má už v roce 2018

Ústí nad Orlicí, Svitavy - Urgentní příjem se má v Ústí nad Orlicí začít stavět už v roce 2018.

18.4.2017
SDÍLEJ:

Vizualizace urgentního příjmu Orlickoústecké nemocnice.Foto: archiv PK

Projekt centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici už nabývá konkrétních obrysů. Kraj chystá také rozsáhlé investice do areálu Svitavské nemocnice.

Tři sta milionů

Se zahájením stavby centrálního příjmu v Ústí nad Orlicí se počítá v roce 2018, dokončen by měl být v roce 2020. Krajští radní nedávno jednali o třech různých variantách řešení projektu.

„Oproti původnímu předpokladu, který činil 500 milionů korun, jsme řešili varianty okolo 300 milionů s tím, že výsledná varianta je předběžně vyčíslena na 320 milionů korun," informoval nový ředitel Orlickoústecké, ale také Svitavské a Litomyšlské nemocnice Tomáš Julínek. „Celková zastavěná plocha zůstává ve všech případech stejná, pouze dochází ke změně vnitřního uspořádání v souvislosti s trendem sdružování všech nákladných provozů co nejblíže k sobě, protože poté se jejich provoz vyplácí," dodal.

Kraj souběžně připravuje i stavbu urgentního příjmu v v Pardubické nemocnici. Zde by se mělo začít stavět ve druhé polovině roku 2019, s dokončením se počítá v průběhu roku 2021. Po dokončení objektu centrálního příjmu začne v Pardubicích stěhování oborů v rámci areálu nemocnice.

V obou zdravotnických zařízeních centralizované příjmy citelně chybí. „Jen v Pardubicích máme jedenáct samostatných příjmových míst, což je pro pacienta nepřehledné a nepohodlné. Zbytečné komplikace, a tím i ztráty často životně důležitého času převozem pacientů, působí tento stav i Zdravotnické záchranné službě Pardubického kraje. Proto jsou tyto projekty nyní hlavními investičními záměry v krajském zdravotnictví," konstatoval radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr.

Nová budova urgentního příjmu pro chirurgické a interní obory v Orlickoústecké nemocnici bude umístěna v severovýchodní části areálu a bude mít přímou návazností na stávající provozy operačních sálů. Počítá se tu mimo jiné s centrálním příjmem, lůžky ARO a JIP nebo heliportem na střeše objektu. Příjem obslouží spádovou oblast čítající zhruba 200 tisíc obyvatel.

Podle krajských radních příprava centrálních urgentních příjmů v nemocnicích v Pardubicích a Ústí nad Orlicí nezastaví investice do ostatních nemocnic v Pardubickém kraji.

Rozsáhlé investice do areálu Svitavské nemocnice by měly být zahájeny v roce 2020. „Nejprve je nutné zpracovat řádnou studii, aby modernizace byla co nejefektivnější," uvedl generální ředitel krajských nemocnic Tomáš Gottvald. „Výsledek by se měl co nejvíce podobat monobloku, což v případě Svitavské nemocnice nebude jednoduché, protože je stavebně velmi roztříštěná do mnoha budov a pavilonů. Vše bude navíc ztíženo nutností zachovat provoz," dodal.

Autor: Dana Pokorná, Redakce

18.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Otázka na víkend: online nákupy

Limonádový Joe na Kunětické hoře

Východočeské divadlo začne hrát na Kunětické hoře

Sociálním službám přebírají zaměstnance už i obchodní řetězce. Nabízí vyšší plat

Pardubický kraj - Největším tématem sociálních služeb se v posledních měsících stalo zajištění personálu.

Zahrádkářskému víkendu přálo počasí

Letohrad – O víkendu se Venclovo zahradnictví na Podměstí Letohradu ponořilo do slavnostního. Konal se tu už pátý ročník Zahrádkářského víkendu a v pestrém programu si své místo našla i móda. 

Hledají architekta pro rekonstrukci Zámečku

Pardubice - Rekonstrukce a modernizace se dočká pietní území Zámeček, které je Národní kulturní památkou. Pardubická radnice proto nyní hledá architekta, který připraví projekt. Lhůta pro podání přihlášek je 6. června, vítěz by měl být znám do konce září a následně zpracuje projektovou dokumentaci.

OBRAZEM: Z třetího kovářského sympozia v Sopotnici

Sopotnice - Dnes se v Sopotnici koná 3. ročník setkání kovářů. Letošního sympozia se účastní 17 kovářů, kteří svůj um předvádějí na šesti kovadlinách, velkým pomocníkem jim je Buchar z roku 1951, který je po půlnoční generálce plně funkční. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies