VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabízí obory, které jinde nenajdete

V. Mýto, Svitavy - Budoucnost patří technickým oborům, jejich absolventi jsou na trhu práce velmi žádaní.

8.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ellen Weissbrodová

Ročně opouštějí střední školy s humanitním zaměřením stovky mladých lidí. Někteří pokračují ve studiu na vysoké škole, jiní najdou zaměstnání, ale mnoho absolventů končí v evidenci úřadu práce. Budoucnost odborníci vidí především v technických oborech. Jejich absolventi jsou totiž na trhu práce velmi žádaní. V Pardubickém kraji se nyní rozjíždějí dva nové obory, které jsou jediné svého druhu v zemi.

Možnost stipendií

Svitavské učiliště letos nabízí žákům devátých tříd nový maturitní obor mechanik plastikářských strojů. Škola totiž spolupracuje s moravskotřebovskou firmou na výrobu plastových komponentů pro automobilový průmysl, se stavebnictvím a dalšími odvětvími. „Nový obor má budoucnost. Rodiče jsou ale velmi konzervativní a špatně přijímají nové obory. My jeho rozvoj ale podpoříme,“ uvedla krajská radní Jana Pernicová, která je zodpovědná za oblast školství v Pardubickém kraji.
Ředitel svitavského učiliště Leoš Říha měl se svým týmem na vytvoření nového oboru půl roku. Přiznává, že je to poměrně krátká doba. „Běžně se nový obor chystá zhruba tři až čtyři roky. Rodiče se sice brání zavádění nových věcí, ale právě pro tento obor je možnost zisku stipendií z kraje. Absolventi se stanou odborníky, kteří seřídí stroje, připraví je k výrobě a přijdou, když nastanou problémy. Je to sofistikovaný a kreativní obor pro chlapce i dívky. Navíc máme příslib od kraje, že by ve Svitavách mohla od příštího školního roku stát nová hala s moderními stroji, kde by studenti získávali praxi,“ přiblížil nový obor ředitel Leoš Říha. Záměr školy a kraje podpoří také moravskotřebovská firma. „V oboru vidíme možnosti perspektivní spolupráce. Hledáme mladé kvalifikované zaměstnance a nabízíme zajímavou práci. Obor je vhodný pro lidi, kteří mají rádi techniku. Kromě workshopů nabízíme škole také možnost praxe studentů přímo v naší společnosti,“ sdělil výrobní ředitel firmy Peter Tremmel. Uplatnění absolventů oboru bude široké a nemusí se bát, že by skončili jako nezaměstnaní.

Navážou na tradici

Perspektivu do budoucna nabízejí i další dva ojedinělé obory v Pardubickém kraji. Rozjíždí je odborná stavební škola ve Vysokém Mýtě. Jedná se o obory vodař a montér vodovodů a kanalizací a obsluha vodárenských zařízení. Obory se zaměřením na vodohospodářství mají ve Vysokém Mýtě velkou tradici. Studovali tu lidé z celé republiky. Poslední vodaři však ukončili studium v Mýtě v roce 1994. A nyní právě tito odborníci na trhu práce scházejí. „Potřebujeme tento typ oborového vzdělávání pro naše zaměstnance. Měli jsme řadu pracovníků, kteří obor ve Vysokém Mýtě vystudovali. Jenže odcházejí a zbývá jich jen pár. Potřebujeme mladé nástupce,“ vysvětlil Petr Michalovich z Povodí Labe. Právě Povodí Labe se stalo partnerem vysokomýtské školy a nové obory podporuje, stejně jako ministerstvo zemědělství.
Vodaři mají ve Vysokém Mýtě zkrátka tradici a i město se snaží, aby se obnovila. Starosta Miloslav Soušek navíc dodává, že je potřeba přemýšlet, aby studenti po škole našli uplatnění v praxi. „Tak to bývalo v minulém režimu. To bych nezatracoval. V současné době totiž školy opouštějí mladí lidé, kteří končí na úřadu práce. Myslím, že absolventi mýtské školy najdou uplatnění,“ řekl starosta Miloslav Soušek. Stejný názor má také radní Jana Pernicová, která dodává, že je nutné, aby školy spolupracovaly s podniky. „Nemůžeme vychovávat odborníky, pro které nebude místo. Školy musí s podniky spolupracovat. Jenže rodiče dávají děti především na gymnázia. To považuji za pohodlnost, nezajímají se o jiné obory a budoucnost dítěte. Šedesát pět procent vysokoškoláků dnes hledá práci. Jejich zařazení odpovídá tomu středoškolskému a středoškoláci pak pracují na místech s nižší úrovní,“ uvedla Pernicová.
Vysokomýtská škola má však velký potenciál vychovat odborníky, kteří se uplatní. „Již nyní jsme propojeni se stavební fakultou v Ostravě. Z naší vyšší odborné školy odcházejí studenti přímo do třetího ročníku fakulty, kde jim uznávají zápočty i zkoušky. V tomto jsme jediní v kraji. A vidíme, že vodohospodářské stavby jsou žádané,“ dodal ředitel školy Pavel Vacek. Absolventi nových oborů najdou práci nejen ve vodohospodářských společnostech, ale také u povodí.

(ina)

8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městský úřad Lanškroun. ilustrační foto.

Lanškroun staví „kulturák“

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Spánková porucha může dost vyděsit. Podobá se i smrti

Pardubice - „Lidstvo před sto lety spalo v průměru o hodinu a půl více než dnes," říká pardubický neurolog a somnolog Richard Plný.

Oheň (bez)naděje putuje z Ležáků až do Polska

Pardubice - Památku dětí z Ležáků a Lidic a osud Jiřího Potůčka uctil sedmý ročník projektu Oheň (bez)naděje, pořádaný Československou obcí legionářskou.

Vítězný španělský konec šampionátu, Češky třinácté

Praha/ Východní Čechy - Basketbalový svátek v Česku je minulostí. Evropský titul patří Španělkám, které ve finále smetly Francouzky. A kdo z výběru šampionek vyčníval? Mimo jiné i Laia Palauová, jež se rozloučila s Prahou symbolicky - opouští USK a bude hrát v Austrálii.

Pardubické letiště ožije

Východní Čechy, Pardubice - Pardubické letiště má opět plné hangáry.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies