VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na ústeckém gymnáziu besedovali o Josefu Toufarovi

Ústí nad Orlicí - V pátek 21. dubna se v Gymnáziu Ústí nad Orlicí studenti třetích ročníků setkali s Jitkou Cvetlerovou, praneteří pátera Josefa Toufara.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Beseda o Josefu Toufarovi na ústeckém gymnáziu.Foto: archiv školy

Přijela, aby studenty seznámila s tímto výjimečným mužem, který je spojen s tzv. číhošťským zázrakem a také se zvůlí komunistické totality, jíž nakonec podlehl.

V úvodu Cvetlerová studentům nastínila, jak je s Toufarem vlastně spřízněná - sama s úsměvem dodala, že rodinné vazby nebývají vždy nejpřehlednější. Následně vyprávěla o tom, jaký byl prastrýc dle slov její maminky Marie Pospíšilové, rozené Toufarové. Ta mu dělala na faře v Číhošti hospodyni. „On byl výjimečný člověk, pomáhal prostě lidem, bez ohledu na to, jestli je to katolík nebo komunista. Když viděl, že se blíží bouřka a je třeba naložit seno na fůru, sundal si kabát a šel pomoci. Nemohl se dívat, jak kluci neumějí tancovat, a tak jim zajistil tanečního mistra. Lidi ho měli rádi." V jejím vypravování nechyběl ani humor - třeba když popisovala, že si kněz nedovedl sám ani vyměnit žárovku, natož opravit motorku, a proto mu s těmito praktickými záležitostmi musela pomáhat právě paní Pospíšilová.

Po odlehčeném začátku přešla Cvetlerová k okolnostem Toufarova zatčení. Připomněla i propagandistický film Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení, a vysvětlila, za jakých podmínek byl natočen a v kolika ohledech se snímek, který se v roce 1950 v Číhošti raději vůbec nepromítal, lišil od skutečnosti. Hovořila dále o praktikách komunistické Státní bezpečnosti a zneužití případu Josefa Toufara a číhošťského zázraku k tažení proti církvi a lidem, kteří odmítali kolektivizaci. Dále zmínila, kde páter Toufar zemřel a jak se jeho rodina o smrti dozvěděla až po čtyřech letech. Následoval popis nelehkého hledání ostatků, které měly zůstat nenávratně ztraceny kdesi na Ďáblickém hřbitově, ovšem díky nemalému úsilí mnoha lidí se podařilo je nalézt a převézt zpět do číhošťského kostelíka.

V závěru Cvetlerová nechala prostor pro dotazy z řad posluchačů. Když zhruba po hodině a půl beseda končila, namísto tradičního ruchu a veselí provázel hloučky odcházejících studentů tlumený hovor a tváře zračící pohnutí. Snad i takové povídání s mladými lidmi přispěje k tomu, aby se temné stránky české historie neopakovaly.

Autor: Redakce

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Za jízdy usnul, pak nabořil nové auto

Ilustrační foto

Rezerva Rudoltic si výhru v derby vychutnala

Mladíci seniory obrali o statisíce korun

Pardubický kraj - Pardubická policie si došlápla na partu podvodníků, kteří se zaměřili na okrádání seniorů.

Ve zkratce: Zemřel František Kajetán Zedínek

Orlickoústecko, Česká Třebová /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Ve věku 94 let zemřel českotřebovský hudebník, dirigent, pedagog a čestný občan města František Kajetán Zedínek. Učil mnoho Českotřebováků.

Razantně se prostříleli do čela

Orlickoústecko - Okresní přebor II. třídy: Podruhé za sebou dokázali fotbalisté Dolní Dobrouče nasázet sedm branek.

Manažeři zaplatili za cestu do Jihoafrické republiky

Pardubice - Kauza, která několik měsíců hýbala pardubickou politickou scénou, je uzavřena. Alespoň podle radních města. Bývalé vedení akciovky Služby města Pardubic (SMP) zaplatí náklady na svůj zájezd do Jihoafrické republiky ve výši 323 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení