VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hřbitovech se krade. Ale ne všude

Orlickoústecko, Svitavsko - Bezmoc a zlobu, to cítí okradení majitelé hrobů. Krádeže se začaly množit na žamberském hřbitově.

2.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Deník/Květa Korbářová

Jednou z okradených je i Eva Brožková. „Nemůžeme pochopit, jakou radost může zloději přinést poničená váza nebo ukradená dekorace či květina. Jakou úctu může mít k zemřelému, ať k tomu, kterého okradl, či k tomu, komu na hrob ukradenou věc položí, protože jinam taková věc nepatří. Svědčí to o jeho nízkém sebevědomí a lidském selhání,“ zlobí se a přimlouvá za umístění fotopastí, které by pohyb na hřbitově monitorovaly. „Myslím, že by se předešlo mnoha stresujícím situacím u nás, pozůstalých,“ svěřila se.

Správu hřbitovů v Ústí nad Orlicí a jeho vesnických částech má na starosti městská společnost Tepvos. „Krádeže se stávají,“ potvrzuje Petra Wregerová. „Lidé nám říkají, že si na hrob dali nové věci, svíčku nebo věnec, a nějaký nenechavec jim je ukradl,“ dodává.

Větší problémy nemají s krádežemi na hřbitově v Lanškrouně, pokud se něco ztratí, jsou to spíše drobnosti, kytička ze svazku, mistička.

Krade se už i na hřbitovech

Policistům na Orlickoústecku a Svitavsku v posledních měsících žádná krádež ze hřbitova hlášena nebyla. Podle tiskové mluvčí Evy Maturové z toho lze vyvodit, že buď ke krádežím nedochází až v takové míře, nebo majitelé hrobů nad ztraceným andělíčkem či kytičkou mávnou rukou a s policií to neřeší. Ničím ojedinělým není ani vandalismus na hřbitovech.

Svitavský hřbitov spravuje společnost Sportes. Pohřebiště je rozdělené na několik částí, kolem kostela je starý hřbitov, část uprostřed je označována jako nový hřbitov a urnový háj s rozsypovou loučkou.

„Hřbitov se každý den uzamyká a otevírá v souladu s provozním řádem pohřebiště, urnový háj uzamčený není. Zvýšenou pozornost a dohled na hřbitově věnujeme, ve spolupráci s městskou policií, období svátků a zejména pak v době Památky zesnulých,“ upřesňuje Pavel Czehowský z technického úseku Sportesu.

Pachatele odhalí zřídka

Přání okradené Evy Brožkové, aby žamberský hřbitov ohlídaly fotopasti, je ve Svitavách realitou. Přesto se i zde správce hřbitova v průběhu roku setkává s drobnými krádežemi květin a svíček, na které lidé většinou sami upozorňují. Při těchto drobných krádežích se pachatele daří odhalit velmi zřídka. Výjimečně dojde i ke větším krádežím.

„V roce 2014 byla ukradena bronzová plastika na opravené hrobce rodiny Albrecht. Náklady na opravu a kopii si vyžádaly téměř dvacet tisíc korun,“ vzpomíná Pavel Czehowský. Pachatel dopaden bohužel nebyl. „Před deseti lety došlo k poškození hrobového zařízení několika občanů, zde se podařilo Policii ČR viníka dopadnout a usvědčit,“ popisuje opačný případ. Lidé se podle Czehowského v případě způsobené škody mohou na policii obrátit a domáhat se náhrady právní cestou.

V Jevíčku existují dva hřbitovy, jeden ve městě a druhý u kostelíčka sv. Bartoloměje, který současně funguje jako pohřebiště pro Bělou, Vísku a Zadní Arnoštov. Městský hřbitov má pevný režim zamykání. U obou hřbitovů došlo v loňském roce k výměně vstupních bran, které zhotovil umělecký kovář Pavel Továrek z Bělé u Jevíčka.

„Na hřbitově u kostelíčku vznikaly problémy v době, kdy stará původní brána nebyla zcela funkční a na hřbitov se dostávala zvěř z nedalekých polí a lesa a také ovce, které měl v blízkosti na pastvině soukromý zemědělec. Nyní se již tyto problémy nevyskytují,“ vysvětluje jevíčský starosta Dušan Pávek.

Situace se rovněž zlepší celkovou opravou větší části hřbitovní zdi, kterou město za přispění dotace z ministerstva zemědělství připravuje na jaro příštího roku.

„Co se týká krádeží, evidujeme spíše drobné krádeže vybavení hřbitova, zejména konve na zalévání. Drobné krádeže květin a jiných předmětů výzdoby v poslední době hlášeny nemáme. Je možné, že se v drobné míře vyskytují, ale majitelé o této skutečnosti město nejspíš neinformují,“ dodává Dušan Pávek.

O instalaci kamerového systému na vybraných místech město v nejbližší době uvažuje. Podle starosty mezi nimi může být i hřbitov. Pravidelný dohled a kontrolu hřbitovů provádí i nově zřízená městská policie.

Žádné problémy s krádežemi na hřbitovech neevidují ani v Moravské Třebové, Litomyšli nebo Poličce. „Za poslední léta nemáme hlášenou žádnou krádež. Snad jen čas od času doplníme konve na zalévání. Největší zaznamenaná krádež byla před 10 lety, kdy byly odcizeny litinové artefakty z hrobu významné osobnosti,“ sdělila ředitelka moravskotřebovských technických služeb Gabriela Horčíková.

Drobné krádeže

„Podle informací velitele městské policie nemají strážníci nyní žádné podněty týkající se krádeží na hřbitově. Nicméně k drobným krádežím občas dochází, hlavně v období Dušiček,“ uvedl litomyšlský mluvčí Michele Vojáček.

Strážníci v Litomyšli hlídkují po celém městě a kontrolují i hřbitov. V období Dušiček se podle Vojáčka na kontroly zaměřují častěji. Podle mluvčí Naděždy Šauerové ani v poličská městská policie nezaznamenává žádné podobné delikty na dvou místních hřbitovech.

S fotoaparátem na hřbitov
S fotoaparátem se před pár lety vydal na česko-třebovský hřbitov Milan Johanides, aby zjistil, kdo tu ničí hroby. O politováníhodném případu se přitom dozvěděl náhodou. Výtržníka se mu podařilo vyfotit přímo při činu a fotky předal policii. „Jezdil jsem v různou dobu, strávil jsem tam denně několik hodin, třeba i nad ránem, když jsem nemohl spát. Vyfotit se mi ho podařilo ve dvou případech, na tom prvním byl ale špatně rozeznat,“ řekl Deníku.

Autor: Dana Pokorná, Jiří Šmeral

2.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baronka Iva Parish, pořadatelka festivalu, a umělecký dramaturg festivalu Petr Hostinský.

„Letošní program je kvalitativně snad ještě lepší,“ říká dramaturg

Společně za úsměv 2014.

Neziskovky mají šanci na grant

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Asistenty nezrušili, ani když stát zařízl dotace

Ústí n. O. – Už víc než čtyři roky působí v Ústí nad Orlicí dva asistenti prevence kriminality. Zpočátku byli financováni z grantu ministerstva vnitra. Když po roce 2015 vyschly dotační zdroje, ani poté město jejich pozice nezrušilo

Voliči si na podzim vyberou z 24 stran a hnutí

Pardubice – Při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se uskuteční 20. a 21. října, budou voliči v Pardubickém kraji vybírat z kandidátek 24 politických subjektů: 17 politických stran a 7 hnutí. Tolik kandidátek se sešlo na krajském úřadě.

OBRAZEM: Spanilou jízdou lákali na Cihelnu

Letohrad - Páteční spanilá jízda vojenské techniky se zastávkami v Žamberku, Letohradu, Jablonném nad Orlicí a Červené Vodě nechyběla ani letos. Lákala na Cihelnu, která během sobotního dne vyvrcholí v Králíkách. V Letohradu přišlo techniku okouknout několik desítek lidí a zejména děti nepohrdly nabídkou se u Tatry či tanku se zbraní v ruce vyfotit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení