VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na cyklovýlety s tandemisty 12

Orlickoústecko - Letní seriál Orlického deníku přináší tipy na zajímavé výlety nejen po Orlickoústecku.

30.9.2011
SDÍLEJ:

Tandemisté z Ústí nad Orlicí.Foto: archiv autora

Trasy všech výprav byly „vlastnoručně“ projety na tandemu a jsou tedy podloženy osobními zkušenostmi. Výpravy lze absolvovat s naprosto běžným kolem, není třeba mít horský speciál za mnoho desítek tisíc Kč, superdress s lycrou, kevlarovou přilbici či antivibrační uhlíkové rukavice se solárním vyhříváním. Výpravy vedou různými cestami od asfaltových silnic I. - III. třídy, přes cyklostezky až po lesní cesty nebo turistické či cykloturistické značené trasy (občas se jede, občas se i kolo vede či tlačí). Jsou vhodné i pro děti na vlastním stroji, v nejhorším případě vypomůže tatínek nebo maminka. Přejeme vám příjemné cyklistické zážitky, mnoho dobrých převodů na jiné myšlenky a ať vás sedla tam vzadu dole příliš netlačí.
PETR KULDA, DANA STRÁNSKÁ a DAVID KULDA, tandemisté z Ústí nad Orlicí, 2011

SOLNICE – OPOČNO A ZPĚT – 50 km

I tentokráte zůstaneme věrni porychnovským končinám a v rámci dnešní výpravy nepromarníme příležitost vyrazit na našich silných strojích ze Solnice, kamž se přemístíme kupříkladu s koly na střeše či vzadu na kouli, a zaparkujeme zde nejlépe na náměstí T. G. Masaryka v souladu se všemi zákony, předpisy, nařízeními a vyhláškami.
Po nezbytné kontrole strojů i sebe vyrazíme po standardní silnici na západ do Byzhradce, malebné vísky s rybníčkem a zahrádkou, vyvedenou v duchu železničního stavitelství, abychom hned za obcí odbočili doprava a dojeli na okraj Hrošky. Tam odbočíme doleva a necháme se svými koly vést až do malebné vísky Trnova. Zde v zásadě odbočíme doprava, čímž dojedeme k „Podchlumskému rybníku“ a hned poté do samotného Podchlumí. Zde odbočíme doleva a malebnými zákoutími pojedeme kolem mlýna po červené tůristické až k rozcestí „Chlum“, kde stále věrni rudé barvě uprostřed mezi dvěma bílými odbočíme doleva a podél „Broumarských slatin“ zanedlouho dorazíme k velebnému rybníku „Broumar“. Zde je možné spočinout a s ohledem na roční období a momentální povětrnostní situaci provést buď koupel nebo řízený organizovaný ústup do teplejších končin.
V každém případě stále po červené dojedeme až do samotného Opočna, kde můžeme prozkoumat jeho starobylé uličky, navštívit kostel Nejsvětější Trojice a následně vydatně pojíst a popít v některém z mnoha zdejších zařízení. V neposlední řadě lze samozřejmě doporučit návštěvu zdejšího navštíveníhodného zámku. Na závěr pobytu v Opočně sestoupíme do zámecké zahrady, kterou projdeme sem a tam, u rybníčku vzpomeneme na „talentovaného ševce“ a „kriminalistu“ Jiřího Kodeta, abychom na konci parku vyjeli na hlavní silnici, odbočili doleva a dojeli až k vjezdu do zámecké obory. Hned za vjezdem mineme malý rybníček a pak už se po pěkné lesní cestě vydáme do lůna panenské přírody, tvořené staletými dubisky, kaštany a borovicemi, které spolu s ozelenělými lomy a mnoha rafinovanými průhledy vytvářejí zcela neopakovatelné krajinné scenérie. A budeme-li míti trochu štěstí, spatříme zde i srny, muflony, daňky, hlučící velemraveniště a možná i způsobně salutujícího jelena Dybowského.
Plni dojmů pak dojedeme k výjezdu z obory nedaleko Malé Záhornice, kde odbočíme doprava a po náhorní planině s famózními výhledy na celé Orlické hory a kus té české země sjedeme do Záhornice. Na rozcestí se žlutou tůristickou zde odbočíme doleva a údolím „Vojenického potoka“ se vydáme až k poutnímu místu „Dřízna“ s úhlednou kapličkou Panny Marie z roku 1889, křížem, pramenem zázračné vody, altánkem, sloupem a též výpravnou křížovou cestou, situovanou v okolním lese. Zde můžeme chvíli v klidu setrvat a poté stále po žluté pokračovat dále až k rozcestí „Dřiženské údolí“, kde odbočíme doleva a vydrápeme se na vrchol „Osičina“ 416 m.n.m., kde se nachází ocelová rozhledna. Bylo by neodpustitelnou chybou zůstat pod ní stát opodál, pročež křepce vyběhneme nahoru a zkontrolujeme, zda je v přilehlých dohledných končinách vše zejména makroekonomicky v pořádku.
Další naše cesta povede na východ, kde na hlavní silnici odbočíme doprava a po chvíli vjedeme do Vojenic, vyznačujících se značnou upraveností, citlivě opravenými chaloupkami a kamenem obloženým potůčkem na návsi hned vedle rozlehlého kříže. Na konci Vojenic odbočíme doprava, brzy se opět napojíme na žlutou tůristickou a po ní pojedeme až do Nové Vsi. Zde na rozcestí s modrou tůristickou odbočíme doprava, ku konci vesnice nepřehlédneme rozcestí s CT 4262 a po ní pojedeme přes Ježkovice, až narazíme na asfaltku, kde odbočíme doleva a záhy dorazíme do Ostašovic, odkud je to do Lična, známého svými kvalitními pekařskými výrobky, co by aluminiovým pedálem dohodil. Na kraji Lična odbočíme doprava a dojedeme k vodní nádrži „Hoděčín“, za kterou odbočíme doleva a dojedeme do Velké Ledské. Zde odbočíme rovněž doleva a pojedeme až k silnici II/320, kde nejdříve odbočíme doprava, hned potom zase doleva a kolem „Podstránského mlýna“ dorazíme do Černíkovic, obce velmi velké, plné podnikatelských aktivit a různých výrobních objektů.
Na konci Černíkovic rovněž můžeme propátrat barokní kostel Povýšení sv. Kříže z let 1648 až 1652, který se tyčí v lese a jest viditelně patrný již z velké dálky. No a z Černíkovic již pěkně v pohodě dojedeme po CT 4241 opět do Solnice, kde s přáteli porozprávíme o tom cykloživota běhu, poplácáme se po zádech, neb to za nás nikdo jiný neudělá, a s cca 50 našlapanými kilometry a cca 630 nastoupanými metry v různých částech trupů opustíme tato místa pohostinná, vypravivše se do svých domovů.

(Na fotografiích je zachycena kaple Panny Marie na poutním místě „Dřízna“, rybníček v opočenské oboře a zámek v Opočně).

30.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obojživelníci v Labi v Pardubicích lákali na Retroměstečko.
23

OBRAZEM: Obojživelníky si vyzkoušely Labe

Z výstavy ve slatiňanském Společenském domě.

Soutěž ukázala, jak přestavět bývalý mlýn

Nová hasičárna přinese komfort a může být vzorem

Pardubický kraj, Bystré - V Bystrém v těchto dnech dokončují rekonstrukci hasičárny, která si vyžádala dvanáct milionů korun. Jeden milion přispěl Pardubický kraj a čtyři a půl milionu generální ředitelství Hasičských záchranných sborů.

OBRAZEM: Autosalon skrápěl déšť

Ústí nad Orlicí - Ani nepřízeň počasí neodradila stovky lidí, aby se v sobotu přišly podívat na letošní Ústecký autosalon do areálu dílen Střední školy automobilní v Hylvátech. Tradiční akce měla tentokrát téma „Šestiválce a ekomobilita“. 

Svatební páry musí na několik měsíců zmizet z pardubické radnice

Pardubice - Připravovaná rekonstrukce historické radnice na Pernštýnském náměstí zasáhne i do svatebních obřadů. Poslední novomanželské páry opustí prostory radnice v sobotu 23. září.

Město Chrudim chce převzít Popperovu hrobku

Pardubický kraj, Chrudim - Chrudimští zastupitelé by měli na doporučení městské rady schválit bezúplatný převod Popperovy hrobky na hřbitově U Kříže do vlastnictví města. Měli by tak učinit kvůli zamýšleným opravám této kulturní památky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení