VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na cyklovýlety s tandemisty 12

Orlickoústecko - Letní seriál Orlického deníku přináší tipy na zajímavé výlety nejen po Orlickoústecku.

30.9.2011
SDÍLEJ:

Tandemisté z Ústí nad Orlicí.Foto: archiv autora

Trasy všech výprav byly „vlastnoručně“ projety na tandemu a jsou tedy podloženy osobními zkušenostmi. Výpravy lze absolvovat s naprosto běžným kolem, není třeba mít horský speciál za mnoho desítek tisíc Kč, superdress s lycrou, kevlarovou přilbici či antivibrační uhlíkové rukavice se solárním vyhříváním. Výpravy vedou různými cestami od asfaltových silnic I. - III. třídy, přes cyklostezky až po lesní cesty nebo turistické či cykloturistické značené trasy (občas se jede, občas se i kolo vede či tlačí). Jsou vhodné i pro děti na vlastním stroji, v nejhorším případě vypomůže tatínek nebo maminka. Přejeme vám příjemné cyklistické zážitky, mnoho dobrých převodů na jiné myšlenky a ať vás sedla tam vzadu dole příliš netlačí.
PETR KULDA, DANA STRÁNSKÁ a DAVID KULDA, tandemisté z Ústí nad Orlicí, 2011

SOLNICE – OPOČNO A ZPĚT – 50 km

I tentokráte zůstaneme věrni porychnovským končinám a v rámci dnešní výpravy nepromarníme příležitost vyrazit na našich silných strojích ze Solnice, kamž se přemístíme kupříkladu s koly na střeše či vzadu na kouli, a zaparkujeme zde nejlépe na náměstí T. G. Masaryka v souladu se všemi zákony, předpisy, nařízeními a vyhláškami.
Po nezbytné kontrole strojů i sebe vyrazíme po standardní silnici na západ do Byzhradce, malebné vísky s rybníčkem a zahrádkou, vyvedenou v duchu železničního stavitelství, abychom hned za obcí odbočili doprava a dojeli na okraj Hrošky. Tam odbočíme doleva a necháme se svými koly vést až do malebné vísky Trnova. Zde v zásadě odbočíme doprava, čímž dojedeme k „Podchlumskému rybníku“ a hned poté do samotného Podchlumí. Zde odbočíme doleva a malebnými zákoutími pojedeme kolem mlýna po červené tůristické až k rozcestí „Chlum“, kde stále věrni rudé barvě uprostřed mezi dvěma bílými odbočíme doleva a podél „Broumarských slatin“ zanedlouho dorazíme k velebnému rybníku „Broumar“. Zde je možné spočinout a s ohledem na roční období a momentální povětrnostní situaci provést buď koupel nebo řízený organizovaný ústup do teplejších končin.
V každém případě stále po červené dojedeme až do samotného Opočna, kde můžeme prozkoumat jeho starobylé uličky, navštívit kostel Nejsvětější Trojice a následně vydatně pojíst a popít v některém z mnoha zdejších zařízení. V neposlední řadě lze samozřejmě doporučit návštěvu zdejšího navštíveníhodného zámku. Na závěr pobytu v Opočně sestoupíme do zámecké zahrady, kterou projdeme sem a tam, u rybníčku vzpomeneme na „talentovaného ševce“ a „kriminalistu“ Jiřího Kodeta, abychom na konci parku vyjeli na hlavní silnici, odbočili doleva a dojeli až k vjezdu do zámecké obory. Hned za vjezdem mineme malý rybníček a pak už se po pěkné lesní cestě vydáme do lůna panenské přírody, tvořené staletými dubisky, kaštany a borovicemi, které spolu s ozelenělými lomy a mnoha rafinovanými průhledy vytvářejí zcela neopakovatelné krajinné scenérie. A budeme-li míti trochu štěstí, spatříme zde i srny, muflony, daňky, hlučící velemraveniště a možná i způsobně salutujícího jelena Dybowského.
Plni dojmů pak dojedeme k výjezdu z obory nedaleko Malé Záhornice, kde odbočíme doprava a po náhorní planině s famózními výhledy na celé Orlické hory a kus té české země sjedeme do Záhornice. Na rozcestí se žlutou tůristickou zde odbočíme doleva a údolím „Vojenického potoka“ se vydáme až k poutnímu místu „Dřízna“ s úhlednou kapličkou Panny Marie z roku 1889, křížem, pramenem zázračné vody, altánkem, sloupem a též výpravnou křížovou cestou, situovanou v okolním lese. Zde můžeme chvíli v klidu setrvat a poté stále po žluté pokračovat dále až k rozcestí „Dřiženské údolí“, kde odbočíme doleva a vydrápeme se na vrchol „Osičina“ 416 m.n.m., kde se nachází ocelová rozhledna. Bylo by neodpustitelnou chybou zůstat pod ní stát opodál, pročež křepce vyběhneme nahoru a zkontrolujeme, zda je v přilehlých dohledných končinách vše zejména makroekonomicky v pořádku.
Další naše cesta povede na východ, kde na hlavní silnici odbočíme doprava a po chvíli vjedeme do Vojenic, vyznačujících se značnou upraveností, citlivě opravenými chaloupkami a kamenem obloženým potůčkem na návsi hned vedle rozlehlého kříže. Na konci Vojenic odbočíme doprava, brzy se opět napojíme na žlutou tůristickou a po ní pojedeme až do Nové Vsi. Zde na rozcestí s modrou tůristickou odbočíme doprava, ku konci vesnice nepřehlédneme rozcestí s CT 4262 a po ní pojedeme přes Ježkovice, až narazíme na asfaltku, kde odbočíme doleva a záhy dorazíme do Ostašovic, odkud je to do Lična, známého svými kvalitními pekařskými výrobky, co by aluminiovým pedálem dohodil. Na kraji Lična odbočíme doprava a dojedeme k vodní nádrži „Hoděčín“, za kterou odbočíme doleva a dojedeme do Velké Ledské. Zde odbočíme rovněž doleva a pojedeme až k silnici II/320, kde nejdříve odbočíme doprava, hned potom zase doleva a kolem „Podstránského mlýna“ dorazíme do Černíkovic, obce velmi velké, plné podnikatelských aktivit a různých výrobních objektů.
Na konci Černíkovic rovněž můžeme propátrat barokní kostel Povýšení sv. Kříže z let 1648 až 1652, který se tyčí v lese a jest viditelně patrný již z velké dálky. No a z Černíkovic již pěkně v pohodě dojedeme po CT 4241 opět do Solnice, kde s přáteli porozprávíme o tom cykloživota běhu, poplácáme se po zádech, neb to za nás nikdo jiný neudělá, a s cca 50 našlapanými kilometry a cca 630 nastoupanými metry v různých částech trupů opustíme tato místa pohostinná, vypravivše se do svých domovů.

(Na fotografiích je zachycena kaple Panny Marie na poutním místě „Dřízna“, rybníček v opočenské oboře a zámek v Opočně).

30.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bazén ve Vysokém Mýtě.

Strážníci se dočkají nového auta

Vedení městské společnosti Služby města Pardubic vyrazilo pod vedením ředitelky Ley Tomkové (ANO) do Jihoafrické republiky. Prý na pracovní cestu.

Ředitelka Služeb ve funkci končí

Hajlující vlčák ústeckého absolventa je Grafikou roku

Praha/Ústí n. O. – Ze Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí vycházejí absolventi, kteří se v životě neztratí. A nejen to. Řada z nich pokračuje ve studiu na vysokých uměleckých školách a sbírají úspěchy. Jeden opravdu výrazný zaznamenal ve středu 15. února grafik a ilustrátor Jakub Bachorík.

Město připravuje revoluční změnu v nakládání s odpady

Moravská Třebová – Moravská Třebová od března zavádí sofistikovaný svoz odpadu.

Bravo! Kohouty hnala fantastická návštěva

Česká Třebová – Drama od první do poslední minuty. Takové bylo páté a rozhodující čtvrtfinálové střetnutí krajské ligy, ve kterém Kohouti po tuhém boji udolali juniorský tým Havlíčkova Brodu.

Zástupci škol z celé republiky přijeli na festival vzdělávání

Litomyšl – Nebývale velký zájem vzbudila akce Nakopněte svoji školu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies