VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Musíme naslouchat hlasu diváka

Letohrad /ROZHOVOR/ – Život šermíře je opravdu pestrý. A taky pořádná dřina. Ve dnech všedních trénuje, vymýšlí a piluje scénář, pečuje o svůj šatník a zbraně.

13.9.2011
SDÍLEJ:
Fotogalerie
20 fotografií

Z vystoupení a akcí šermířského sdružení Balestra.Foto: archiv Balestra

Hlavně o víkendech pak vyráží na různé štace, šermířská vystoupení se odehrávají na různých místech, při různých příležitostech a pro různé skupiny lidí.
Kalendář nabitý akcemi měla letos i letohradská Balestra. Skupina scénického šermu se při svých vystoupeních nechává inspirovat zejména obdobím třicetileté války, dobou z Dumasových Tří mušketýrů. Balestru zajímá a láká proto, že je to údobí rozmanitých zbraní a kostýmu, čas krásných dam a šlechetných mužů, ale také éra válek a nesmírného utrpení obyvatelstva. Náročnou sezonu jsme bilancovali s vedoucím šermířské skupiny PETREM KUBÍČKEM.

Naposledy mohli diváci vidět Balestru o tomto víkendu, a to na oslavách výročí muzea v Žamberku. Za sebou už máte bezpočet akcí, které jsou pro vás ty stěžejní?
Letos jsme se skutečně zapotili. Akcí bylo tolik, že jsme bohužel museli některé zájemce o naše vystoupení odmítat. Nebylo v našich silách, abychom v některých případech časově skloubili v jeden den více vystoupení. Stěžejní byly opět akce na hradě Svojanov, a to bez ohledu na to, zda se jednalo o firemní akce, akce pro školy nebo tématicky zaměřené víkendové akce. Na Svojanově jsme se zabydleli myslím velice dobře a diváci si za námi konečně začínají nacházet cestu.

Inovace vybavení jsou nezbytné. Jakými novinkami se můžete pochlubit a co máte v tomto směru ještě v plánu?
Rozšířili jsme nabídku v oblasti her a soutěží. Máme zkušenost, že pokud se na akci líbí dětem, potom jsou spokojeni i dospělí. Podařilo se nám díky sponzorům zajistit dvě soupravy poloplátových zbrojí malých velikostí a vystavět program her a soutěží, kde si najdou svou zábavu nejen malí návštěvníci akce, ale i ti dětským létům již odrostlí. Taky chceme pokračovat v budování mobilní lučištnické střelnice. Pokud chceme být úspěšní a žádaní, musíme naslouchat hlasu diváka. Musíme vyjít vstříc jeho přání, musíme prostě reagovat. Pokud se často tvoří fronty na stanovištích luků a vrhacích nožů, musíme to aktuálně řešit.
Dalším bodem naší nabídky je doprovod na svatbách, nabídka pro plesy a jiné společenské akce. Hned jak nabídka vznikla, už jsme měli v Lanškrouně možnost uskutečnit první ostrý výstup. Pro tyto účely jsme si nechali ušít mimo jiné krásné brokátové kostýmy a nechali vyrobit palácové halapartny. Přes zimu budeme pracovat na vytvoření bubenické formace. K tomu je však nejdříve potřeba vyrobit bubny. Polotovary už máme …

Když se ohlédneme za letošní sezonou, na které okamžiky vzpomínáte rádi, co se naopak příliš nepovedlo?
K momentům, kdy nám spadl kámen ze srdce, bezesporu patří třetí svojanovská akce na téma třicetiletá válka, která proběhla v srpnu. Za podpory vrchlabských šermířů ze skupiny Rego se nám podařilo vytvořit program, který diváka pobavil i poučil. Zinscenovali jsme i malou komentovanou bitku, která měla, nebojím se říct, obrovský ohlas. Z pohledu skupiny byla naprosto luxusní i akce pod hlavičkou Altblau regimentu, která se koná každé dva roky ve Frýdlantu v Čechách. Úchvatný loučový průvod více než pěti set účinkujících, který se vinul z hradu nad městem až na náměstí, hřmot desítek bubnů mezi výškovými měšťanskými domy. K tomu dvě krásné bitvy, to se nezapomíná.
Přemýšlet o tom, co se naopak nepovedlo, nedá velkou práci. Jednoznačně je to akce směřovaná k dětem na začátku července, kdy na první skvostný den navázal druhý, který totálně prolil. Za čtyři hodiny „programu“ dorazilo v nečase pouhých dvacet návštěvníků. Je to skutečně mrzuté, pokud se chystáte dva měsíce na akci, ladíte program a ona potom nevyjde jen kvůli nepřízni počasí.

Na začátku září se Balestra prezentovala na velkém šermířském festivalu v Praze. Obstála v náročné konkurenci?
Takové akce jsme se účastnili poprvé. Od pořadatelů jsme měli informaci o účastnících, které známe, případně jsme si o nich zjišťovali informace. Z amatérů jsme byli na scéně jen my a Novica z Nového Města nad Metují. Tato skupina má však již zkušenosti s prací u filmu a má bohatou šermířskou minulost. Jeli jsme proto do Prahy s obavami, jak to dopadne, a s velkým očekáváním, co nás čeká. Vcelku hezký zámek v Dobřichovicích dokreslila Berounka se svými jezy a mlhovým závojem. Velké obytné přívěsy a obrovské stanové tábory nám naháněly hrůzy ještě více. Kam jsme to přijeli? Nemáme se otočit a jet domů? Proto jsme se s pořadatelem dohodli, že půjdeme jako první, abychom to měli za sebou co nejdříve a potom už mohli jenom sledovat dění na obou scénách. Ne vše je zlato, co se třpytí. Došlo i na toto staré české přísloví. Porovnávat neporovnatelné nelze a pod pojmem profesionality se může skrývat mnohé. Každý máme svou představu, styl a nasazení. Hodnocení vystupujících proběhlo „séparé“, takže jsme se výsledky dozvěděli v klidu, v pohodě a bez zbytečného stresu. My jsme byli přiděleným kritikem až na několik divadelních nepřesností chváleni. Nepropadli jsme, a naopak podle hlavního pořadatele velice příjemně překvapili. Odjížděli jsme nadmíru spokojeni. Víme, kde jsou naše silné stránky a kde naopak slabiny. Na těch nyní budeme pracovat, abychom byli ještě lepší.

A kde Balestru ještě letos uvidíme?
Dovolím si vás také pozvat na hrad Svojanov, kde ve dnech 24. a 25. září pořádáme Svatohubertské slavnosti. K vidění bude ukázka výcviku loveckých psů, ukázky dravých ptáků, ukázky loveckých zbraní, samozřejmě šerm a právo útrpné s důrazem na pytláctví a lesní pych.

Letošní šermířská sezona pomalu končí. Co plánujete na tu příští?
Jednoznačně posílení kádru. Chybí nám ještě nějací schopní a ochotní lidé, kteří nejen mohou, ale hlavně chtějí šermovat. Hledáme muže i ženy, kteří mají týmového ducha – to je pro nás zásadní požadavek. Jedním z velkých cílů je také najít tréninkové prostory, šermírnu a sklad, kde bychom mohli trénovat bez ohledu na počasí, podle potřeb souboru. Také bychom chtěli zkusit uspořádat velkou akci – nejspíše bitvu, která v Letohradě ještě nebyla. Ale víc nejsem v tuto chvíli schopen říci.

Autor: Dana Pokorná

13.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tady vznikají radary. Pardubická ERA vyrábí jak civilní, tak vojenská zařízení.

Výrobce radarů z Pardubic vyhrál italský tendr

Bývalá ředitelka Služeb města Pardubic Lea Tomková

Odvolaná ředitelka Služeb dostane statisícové odstupné

Zemřel známý podnikatel Ing. Lubomír Motyčka

Pardubice - Dne 25. března 2017 zemřel podnikatel pan Ing. Lubomír Motyčka - významná osobnost Pardubického kraje.

Čermná jde za záchranou

Orlickoústecko - Okresní přebor II. třídy: První jarní kolo nejvyšší okresní soutěže provázelo ideální fotbalové počasí. Výsledky příliš překvapivé nebyly.

Muzikál Kiss me, Kate je příjemná oddechovka

Východní Čechy, Pardubice /RECENZE/ - Východočeské divadlo v Pardubicích o uplynulém víkendu uvedlo premiéru amerického komediálního muzikálu Kiss me, Kate, který s pardubickým souborem nazkoušela umělecká šéfka Divadla Na Fidlovačce, režisérka Kateřina Dušková.

Gólový uragán prolétl Zámrskem

Orlickoústecko - Velké představení předvedli divákům fotbalisté Zámrsku. Na úvod I. B třídy dali sedm gólů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies