VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrkvička: Mým cílem je růst odborné úrovně členů

Orlickoústecko - Přinášíme rozhovor s novým předsedou Okresního mysliveckého spolku Ústí nad Orlicí.

22.8.2010
SDÍLEJ:

Nový předseda Okresního mysliveckého spolku VLASTIMIL MRKVIČKA (na snímku s pohárem) je ve funkci tři měsíce. Deníku odpověděl na několik otázek.Foto: DENÍK

Nový předseda Okresního mysliveckého spolku VLASTIMIL MRKVIČKA (na snímku s pohárem) je ve funkci tři měsíce. Deníku odpověděl na několik otázek.

Ve funkci předsedy OMS jste několik měsíců, chystáte nějaké změny? S jakou vizí jste se o post ucházel?
Ano, máte pravdu, ve funkci předsedy OMS ČMMJ jsem 3 měsíce. Pokud se týká změn ve vedení, tak ty přinesly volby, které se konaly 11. dubna. Okresní myslivecká rada je devítičlenná a tvoří ji předseda, místopředseda, pět předsedů odborných komisí (myslivecké, kynologické, střelecké, ekonomické, kulturní) a dva uvolnění členové. Volby přinesly personální změny ve funkcích předsedy, místopředsedy, čtyř předsedů odborných komisí (myslivecké, střelecké, ekonomické a kulturní) a dvou uvolněných členů rady. Ve funkci jednatele nahradil Pavla Chalupu, který zastával tuto funkci po dvě volební období, Tomáš Pecháček. Změn je tedy více než dost a vzhledem k tomu, že se scházíme jedenkrát do měsíce, tak se zatím poznáváme.
A moje vize: naplňovat ustanovení Smlouvy o součinnosti uzavřenou s jednotlivými mysliveckými sdruženími v našem okrese, zejména v oblasti rozvoje myslivosti a ochrany přírody, myslivecké kynologie a střelectví a dále růstu odborné úrovně členů ČMMJ, uchazečů o zkoušky z myslivosti a mládeže.
Myslivci obecně nemají ve společnosti dobrou pověst, budete se snažit to na okresní úrovni změnit?
Kdo má v naší společnosti dobrou pověst? Lidé v dnešní době nevěří ničemu a nikomu. Na tomto stavu v naší společnosti se podílejí i novináři, kteří v honbě za senzacemi si vybírají a zveřejňují jenom samé negativní zprávy a seriózní komentáře pak už nikoho ani nezajímají. Tak je to nejenom v případě myslivců. Zde není co měnit. Je hlavně nutné dodržovat zákony související s výkonem práva myslivosti, např. lesní zákon, zejména v §20 – Zákaz některých činností v lesích, a dále pak zákony o ochraně přírody a krajiny. Ten, kdo je porušuje, musí být po zásluze potrestán. Bez rozdílu zda se jedná o myslivce nebo jezdce na terénním motocyklu, čtyřkolce nebo koni, cyklistu, lyžaře, turistu nebo občana, který je na procházce se svým mnohdy neovladatelným psem.
Jak důležitá je pro vás práce s dětmi a mládeží? Mysliveckých kroužků v okrese funguje poskrovnu…
Výchova a vedení dětí a mládeže k úctě a lásce k přírodě je v dnešní době věc velice potřebná. Zájemců je však málo a jsou to vesměs děti aktivních myslivců a nebo z rodin, kde byl nebo je myslivec v příbuzenstvu. Je to zřejmě tím, že v dnešní době počítačů a mobilních telefonů je pro děti a mládež pohodlnější si zapnout počítač a hrát různé mnohdy i bezduché hry než se pohybovat v přírodě a učit se poznávat zvěř, ptáky, hmyz, různé dřeviny a rostliny. Tady najdeme i částečnou odpověď na příčiny dětské obezity, která stále vzrůstá.
V našem okrese funguje šest dětských mysliveckých kroužků při Mysliveckých sdruženích Bystřec, Žamberk, Kunvald, Lichkov, Dobříkov a Lukavice-Letohrad, kde je organizováno celkem asi 40 dětí. Blýská se však na lepší časy.V nově zvolené Okresní myslivecké radě zastává funkci předsedy kulturní a propagační komise bývalý jednatel Pavel Chalupa a jeho snahou bude vrátit činnost a úroveň mysliveckých kroužků do devadesátých let minulého století.
Které akce, ať jde o kynologické, střelecké apod., považujete za stěžejní v letošním roce?
V letošním roce se neuskutečnila žádná význačná kynologická akce. Jedná se pouze o zkoušky lovecké upotřebitelnosti, na kterých psi prokazují činnosti, které je kvalifikují jako lovecky upotřebitelné pro výkon práva myslivosti. Jedná se o norovací zkoušky, lesní zkoušky, podzimní zkoušky, barvářské zkoušky a speciální vodní práce, které se pořádají v některých mysliveckých sdruženích našeho okresu podle plánu kynologických akcí.
V oblasti myslivecké sportovní střelby byl pro nás stěžejní střelecký závod v loveckém trojboji „O putovní pohár hejtmana Pardubického kraje“ desetičlenných družstev OMS Pardubického kraje (Pardubice Chrudim, Svitavy, Ústí). Tento závod byl pořádán naším OMS ČMMJ ve spolupráci s Orlickým střeleckým klubem Brandýs nad Orlicí v červnu na střelnici v Mostku u Chocně. Družstvo našeho OMS v tomto závodě zvítězilo. V měsíci červnu se v Kunvaldu uskutečnila vědomostní soutěž dětí „Zlatá srnčí trofej“ za účasti 26 soutěžících.
Poděkování za dobrou organizaci akcí, které jsem zde zmínil, patří komisím kynologické, střelecké a kulturní a propagační.

(miš)

22.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nahoře zleva: Kukla, Souček, Kopecký, Skalický, Heger, Opina, Krumer. Uprostřed zl.: Krátký, Nágl, Strnad, Chleboun, Smejkal, P. Langer, Coufal, Truhlář. Dole zl.: Falta, as. trenéra Mansfeld, trenér Chudý, předseda R. Langer, as. trenéra Jansa, Vaňous.

Sezona snů přivede do Ústí třetí nejvyšší ligu

Tátafest v Ústí nad Orlicí.
9

Tátové slavili svůj svátek

Bouřka Pardubicko jen "lízla", padlo pár stromů

Pardubicko - Prudká čtvrteční bouře si většinu sil schovala na Německo.

Rostou kováři i křemenáče. Ale musíte vědět, kam jít

Pardubický kraj, Hlinsko - Mykolog Jiří Laštůvka „Kudláček" opět na své facebookové stránce probouzí v lidech naději i závist. Včera v okolí Hlinska nasbíral s kamarádkou Danou pět kilogramů křemenáčů. „Asi dvacet jsme jich nechali na místě, snad dorostou," připsal pod fotografii jednoho ze zaplněných košíků.

Tunely místo klikatého koridoru před Ústím, Ostřešanská spojka

Pardubický kraj - Jde hlavně o rekonstruovaný hlavní český koridor z Prahy do Ostravy, kde už zbývá zrychlit jen poslední část třináctikilometrový klikatý a pomalý úsek mezi Chocní a Ústím nad Orlicí.

Policie šetří smrt v Mýtě, zbraň proti sobě obrátil policista

Vysoké Mýto - Pardubičtí kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo o středeční noci ve Vysokém Mýtě. Zbraň proti sobě obrátil policista, sloužící na místním obvodním oddělení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies