VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrkvička: Mým cílem je růst odborné úrovně členů

Orlickoústecko - Přinášíme rozhovor s novým předsedou Okresního mysliveckého spolku Ústí nad Orlicí.

22.8.2010
SDÍLEJ:

Nový předseda Okresního mysliveckého spolku VLASTIMIL MRKVIČKA (na snímku s pohárem) je ve funkci tři měsíce. Deníku odpověděl na několik otázek.Foto: DENÍK

Nový předseda Okresního mysliveckého spolku VLASTIMIL MRKVIČKA (na snímku s pohárem) je ve funkci tři měsíce. Deníku odpověděl na několik otázek.

Ve funkci předsedy OMS jste několik měsíců, chystáte nějaké změny? S jakou vizí jste se o post ucházel?
Ano, máte pravdu, ve funkci předsedy OMS ČMMJ jsem 3 měsíce. Pokud se týká změn ve vedení, tak ty přinesly volby, které se konaly 11. dubna. Okresní myslivecká rada je devítičlenná a tvoří ji předseda, místopředseda, pět předsedů odborných komisí (myslivecké, kynologické, střelecké, ekonomické, kulturní) a dva uvolnění členové. Volby přinesly personální změny ve funkcích předsedy, místopředsedy, čtyř předsedů odborných komisí (myslivecké, střelecké, ekonomické a kulturní) a dvou uvolněných členů rady. Ve funkci jednatele nahradil Pavla Chalupu, který zastával tuto funkci po dvě volební období, Tomáš Pecháček. Změn je tedy více než dost a vzhledem k tomu, že se scházíme jedenkrát do měsíce, tak se zatím poznáváme.
A moje vize: naplňovat ustanovení Smlouvy o součinnosti uzavřenou s jednotlivými mysliveckými sdruženími v našem okrese, zejména v oblasti rozvoje myslivosti a ochrany přírody, myslivecké kynologie a střelectví a dále růstu odborné úrovně členů ČMMJ, uchazečů o zkoušky z myslivosti a mládeže.
Myslivci obecně nemají ve společnosti dobrou pověst, budete se snažit to na okresní úrovni změnit?
Kdo má v naší společnosti dobrou pověst? Lidé v dnešní době nevěří ničemu a nikomu. Na tomto stavu v naší společnosti se podílejí i novináři, kteří v honbě za senzacemi si vybírají a zveřejňují jenom samé negativní zprávy a seriózní komentáře pak už nikoho ani nezajímají. Tak je to nejenom v případě myslivců. Zde není co měnit. Je hlavně nutné dodržovat zákony související s výkonem práva myslivosti, např. lesní zákon, zejména v §20 – Zákaz některých činností v lesích, a dále pak zákony o ochraně přírody a krajiny. Ten, kdo je porušuje, musí být po zásluze potrestán. Bez rozdílu zda se jedná o myslivce nebo jezdce na terénním motocyklu, čtyřkolce nebo koni, cyklistu, lyžaře, turistu nebo občana, který je na procházce se svým mnohdy neovladatelným psem.
Jak důležitá je pro vás práce s dětmi a mládeží? Mysliveckých kroužků v okrese funguje poskrovnu…
Výchova a vedení dětí a mládeže k úctě a lásce k přírodě je v dnešní době věc velice potřebná. Zájemců je však málo a jsou to vesměs děti aktivních myslivců a nebo z rodin, kde byl nebo je myslivec v příbuzenstvu. Je to zřejmě tím, že v dnešní době počítačů a mobilních telefonů je pro děti a mládež pohodlnější si zapnout počítač a hrát různé mnohdy i bezduché hry než se pohybovat v přírodě a učit se poznávat zvěř, ptáky, hmyz, různé dřeviny a rostliny. Tady najdeme i částečnou odpověď na příčiny dětské obezity, která stále vzrůstá.
V našem okrese funguje šest dětských mysliveckých kroužků při Mysliveckých sdruženích Bystřec, Žamberk, Kunvald, Lichkov, Dobříkov a Lukavice-Letohrad, kde je organizováno celkem asi 40 dětí. Blýská se však na lepší časy.V nově zvolené Okresní myslivecké radě zastává funkci předsedy kulturní a propagační komise bývalý jednatel Pavel Chalupa a jeho snahou bude vrátit činnost a úroveň mysliveckých kroužků do devadesátých let minulého století.
Které akce, ať jde o kynologické, střelecké apod., považujete za stěžejní v letošním roce?
V letošním roce se neuskutečnila žádná význačná kynologická akce. Jedná se pouze o zkoušky lovecké upotřebitelnosti, na kterých psi prokazují činnosti, které je kvalifikují jako lovecky upotřebitelné pro výkon práva myslivosti. Jedná se o norovací zkoušky, lesní zkoušky, podzimní zkoušky, barvářské zkoušky a speciální vodní práce, které se pořádají v některých mysliveckých sdruženích našeho okresu podle plánu kynologických akcí.
V oblasti myslivecké sportovní střelby byl pro nás stěžejní střelecký závod v loveckém trojboji „O putovní pohár hejtmana Pardubického kraje“ desetičlenných družstev OMS Pardubického kraje (Pardubice Chrudim, Svitavy, Ústí). Tento závod byl pořádán naším OMS ČMMJ ve spolupráci s Orlickým střeleckým klubem Brandýs nad Orlicí v červnu na střelnici v Mostku u Chocně. Družstvo našeho OMS v tomto závodě zvítězilo. V měsíci červnu se v Kunvaldu uskutečnila vědomostní soutěž dětí „Zlatá srnčí trofej“ za účasti 26 soutěžících.
Poděkování za dobrou organizaci akcí, které jsem zde zmínil, patří komisím kynologické, střelecké a kulturní a propagační.

(miš)

22.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jevíčko je plné bariér, mají zmizet z chodníků i budov

Do Pardubic přiletěly letouny z Čáslavi. JAS-39 Gripen.

Hluk gripenů děsí zejména děti

Problémů na letních táborech ubývá, tvrdí krajská hygiena

Pardubický kraj - Dětské letní tábory jsou v posledních letech znovu populární. Zlepšuje se jejich vybavení a krajská hygiena u nich zaznamenává méně problémů.

Letohrad patřil extralize hasičů, bojovalo se na Kunčicích i na Orlici

Letohrad - Dvoudenní maraton extraligových bojů za sebou mají dobrovolní hasiči, kteří vyrazili na soutěž do Letohradu. 

K seniorům zavítal biskup Vokál. Vysvětil obraz i křížovou cestu

Vysoké Mýto - Vzácnou návštěvu přivítali ve čtvrtek klienti domova pro seniory Ledax ve Vysokém Mýtě. Při krátké bohoslužbě tu totiž obraz Nanebevzetí Panny Marie od Filipa Dvorského a křížovou cestu v místní kapli vysvětil královéhradecký biskup Jan Vokál. Místní domov navštívil už podruhé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení