VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovny se otvírají dokořán

ORLICKOÚSTECKO - Už po jedenácté dávají knihovny o sobě vědět o prvním říjnovém týdnu více než kdy jindy. K celostátní akci Týden českých knihoven se tradičně přidávají i knihovníci v našem regionu.

3.10.2007
SDÍLEJ:

Knihovny v Jablonném nad Orlicí a v Králíkách si tento týden pozvaly vysokoýtského divadelníka Jana Havla.Foto: DENÍK/Jaroslav Hubený

Moderní instituce

Proč? „Aby na svou činnost české knihovny upozornily čtenáře i nečtenáře, sponzory, zřizovatele, novináře a média všeho druhu. Mimo to však také proto, aby se i ti, kteří knihovnu zatím ještě nikdy nenavštívili, dozvěděli, že dnešní knihovna už není jen místo, kde si lze vypůjčit ´rekreační čtení´, ale že se stává i moderní informační institucí,“ připomíná Jana Kalousková, ředitelka ústecké knihovny.

Vedle obvyklé nabídky služeb tento týden knihovny zvou na řadu pozoruhodných akcí. Za pozornost jistě stojí uspořádání několika autorských čtení v rámci III. literárně dramatického maratonu Východočeského střediska Obce spisovatelů. Dnes od 18 hodin v Ústí, ve čtvrtek v 17 hodin v Žamberku a v úterý za týden v Lanš〜krouně se budou moci čtenáři setkat se spisovateli Milanem Duškem, Josefem Lukáškem, Lubomírem Macháčkem, Jiřím Faltusem, Janou Bednářovou a dalšími autory. Ústecká knihovna se stala centrem pondělního setkání dobrovolných knihovníků obecních knihoven, zítra se zde uskuteční odborný seminář o využití meziknihovní výpůjční služby.

Týden knihoven nabízí mnoho příležitostí k zábavě i poučení. Vysokomýtská knihovna včera uspořádala pro děti besedu se spisovatelkou Ivonou Březinovou a navečer s cyklotrempem Janem Vlasákem o Rumunsku. V pátek se uskuteční beseda s ilustrátorem Adolfem Dudkem. Na cestu do knihovny by měly zlákat i dvě výstavy: koncertní fotografie Lucie Šedové a obrazy Aleny Hájkové. S Ivonou Březinovou besedují v Lanškrouně dnes. Včera zde knihovna pokračovala v cyklu pořadů o zdraví besedou o stresu. Choceňské knihovnice připravily na zítřek od 18.15 hodin besedu s klimatologem Jiřím Malíkem na téma „Přijde doba ledová?“ V pátek ve stejný čas zvou zájemce na cestopisné vyprávění cykloturisty Jana Tomšíčka. Českotřebovská knihovna připravuje čtvrteční interaktivní zábavnou show pro děti na 10. a 14. hodinu. Pro děti je určeno i dnešní pásmo Jana Havla v Jablonném nad Orlicí, stejný účinkující vystoupí třikrát v pátek v Králíkách. Jablonskou zajímavostí je výzva čtenářům inspirovaná mottem „knihovnická bašta“, aby se podělili o recepty na chutná jídla, která vyjdou ve speciálním sborníčku.

 

Týden knihoven na Orlickoústecku:

Česká Třebová

V týdnu knihoven od 1. 10 do 5.10 budou v knihovně probíhat tyto akce:

• přihlašování nových čtenářů zdarma

• amnestie upomínek

• úterní dopoledne věnované seniorům (nutná registrace předem-přednost registrovaní čtenáři)

• nekonečná báseň

• výtvarná soutěž - pro děti

• besedy pro děti z MŠ, ZŠ, SŠ

• provázkiáda (dětské oddělení)

Choceň

V rámci 11. ročníku Týdne knihoven, který proběhne 1. – 7. října 2007 připravujeme tyto kulturní pořady:

pondělí, úterý 1.-2. 10. „MALOVÁNÍ PRO DĚTI“pořad ilustrátora dětských knih Adolfa Dudka pro 1.-4.třídy ZŠ

čtvrtek 4. 10. v 18:15 „PŘIJDE DOBA LEDOVÁ?“ beseda s Mgr. Jiřím Malíkem

pátek 5. 10. v 18:15 „AFRIKOU DOMŮ“ cestopisné vyprávění cykloturisty Jana Tomšíčka

od 2.10. bude zahájen prodej knih vyřazených z fondu MěK

Lanškroun

1. 10. – 5. 10. 2007

motto: „Knihovnická bašta“

Týden knihoven:

ČTENÁŘSKÁ AMNESTIE A REGISTRACE ZDARMA

Do konce roku 2007 je možné získat registraci zdarma. Celý týden mohou čtenáři vracet knihy u kterých byla překročena výpůjční lhůta, bez poplatků za upomínky. Exkurze pro základní a střední školy.

Přednáška na téma STRES

Dozvíte se, co je to stres, obvyklé stresory, příznaky, nejčastější adaptační nemoci, co dělat proti stresu a jak se mu bránit. Přednášející MVDr. Ivana Štěrbová. KDY: 2. 10. v 18 hodin v městské knihovně. Vstup zdarma.

KNIŽNÍ POZORNOST

2. 10 (v dospělém oddělení) a 3. 10. (v dětském oddělení) bude vylosováno 10 návštěvníků, kteří obdrží knižní dárek.

DĚTSKÉ ODDĚLENÍ - SOUTĚŽE A HRY PRO DĚTI

1. 10. v pondělí a 3. 10. ve středu od 13 do 14 hodin proběhnou „Pohádkové hrátky s DDM“. Každý den se bude točit Kolo štěstí (ve 12,13,14 a 15 hodin), dále jsou připraveny kvízy, doplňovačky a soutěže, za které čtenáři obdrží odměny. Bude otevřeno výjimečně i ve čtvrtek, tzn. že v PO, ÚT, ST i ČT registrace nových čtenářů zdarma. Ve středu 3. 10. beseda se spisovatelkou Ivonou Březinovou.

PŘÍSTUP NA INTERNET bude pro registrované čtenáře na 30 minut zdarma.

9. 10. od 17 hodin – Setkání se čtenáři (Pohádky J. Lukáška – Korunka princezny Kačenky, soubor povídek Milana Duška – Piruety na tenkém ledě, kniha pověstí J. Frýzka – Ze světa pověstí, Životní příběh dr. Jana Haluzy v literárním zpracování Oldřicha Koudelky – Trénoval jsem Emila…, sbírka básní Jiřího Faltuse – Soukromá živnost).

Ústí nad Orlicí:

1. 3.10. 18,00 hod. autorské čtení - Literárně dramatický maratón Obce spisovatelů Pardubic (F.Uher, L.Macháček, M.Dušek, J.Lukášek)

2. 5.10. 9,00 hod. porada ředitelů MěK okresu a odborný seminář „MVS a její využití a zásady aktualizace souboru autorit“

3. 31.10. 13,00 hod. beseda se spisovatelem M.Vieweghem pro studenty gymnázia

Vysoké Mýto

ČTVRTEK 4. 10.2007

Školení v práci s on-line katalogem Zájemce individuálně seznámíme s vyhledáváním v našem elektronickém katalogu. Nutné předchozí objednání na tel. čísle 465 420 769. Vstup zdarma

PÁTEK 5. 10.2007

Malování pro děti Beseda s ilustrátorem ADOLFEM DUDKEM V dopoledních hodinách pro ZŠ

Žamberk

Čtvrtek 4. října od 17 hodin v čítárně Městské knihovny:

Setkání se čtenáři

Milan Dušek uvádí: básnířku Janu Bednářovou (nositelku Evropské medaile Franze Kafky) spisovatele Františka Uhra (držitele několika cen za detektivní literaturu) básníka a satirika Jiřího Faltuse (rodáka ze Žamberka) spisovatele Josefa Lukáška (autora pohádek z Orlických hor)

 

3.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V centru Vysokého Mýta vyrostly nové koupelny.
21

V centru Mýta vyrostly nové koupelny

Prověřovací okrskové cvičení hasičů v Nekoři.
8

Cobra rozčísla dřevo i železo

Pojede na třetí MS v řadě. A bude pomáhat Štybarovi a spol.

Východní Čechy, Hradec Králové /ROZHOVOR/ - „Budu k dispozici dalším českým závodníkům,“ říká Jiří Polnický.

Muž se popálil, když mu začala hořet propan butanová lahev

Pardubický kraj /LINKA 112 - KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Ve středu krátce před třetí odpoledne přijela hasičská auta před jeden z domů v Heřmanově Městci. Hořela tam propanbutanová láhev. Jeden muž utrpěl popáleniny.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Vinobraní přinese spoustu muziky

Česká Třebová - Na Starém náměstí se koná od pátku do neděle Českotřebovské vinobraní. Víno poteče proudem, k degustaci budou hrát různá amatérská i profesionální uskupení, vystoupí tanečníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení