Doposud v areálu, který je přímo v centru města, vzniklo pouze několik desítek parkovacích míst, některé prostory mají dočasně pronajaty drobní podnikatelé. Vedení radnice koncem loňského roku uspořádalo pro zastupitele kulatý stůl, kde představilo dosud uskutečněné kroky a stanovilo další harmonogram na letošní rok.
„Letos chceme postoupit o kus dál. Chceme nechat zpracovat dopravní situaci s vazbou na areál Perly a jasně určit, co v tomto území může a nemůže být, co by mělo zajistit město a co soukromí investoři,“ řekl Petr Hájek.
Celková koncepce by podle ústeckého starosty mohla být hotová v září či říjnu. Na jejím základě pak chce město zadat architektonické studie konkrétních objektů. Na vlastní stavební činnost plánuje využít další vlnu evropských dotací po roce 2014. Ústí se v loňském roce také obrátilo na studenty architektury, aby navrhli, jak s areálem naložit. „Část podkladů již máme, část dostaneme po skončení zimního semestru,“ uvedl Petr Hájek s tím, že mluvit o získaných návrzích je zatím předčasné.
Strategicky výhodně umístěný areál zkrachovalé textilky Perla o rozloze osmkrát větší než centrální náměstí město koupilo za 30 milionů korun. Továrna skončila výrobu v roce 2009, rok předtím ještě zaměstnávala 400 lidí. Náměty, jak areál využít, hledalo už minulé vedení ústecké radnice také u obyvatel Ústí. Ve spolupráci s manažerskou organizací OHGS připravilo v roce 2009 anketu „Rada městu“, která byla rozšířena do všech ústeckých domácností, zapojit se do ní mohli ovšem i „přespolní“, kteří v bývalém okresním městě pracují nebo studují. Také budoucnost Perly se jako téma v anketě objevila. Respondenti ankety si tehdy v odpovědích přáli mj. byty, parkování, relaxační zelenou zónu, lepší občerstvení na úrovni, posezení, kašnu, dětský koutek, informační prvky a obchůdky. (čtk, ký)