VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvládnout konec důstojným způsobem

ORLICKOÚSTECKO - Minulý týden potvrdilo ministerstvo zdravotnictví finanční podporu stavbě hospicu v Chrudimi. Pardubický kraj patřil k posledním, které nemají na svém území zařízení hospicové péče. Obyvatelé našeho regionu zřejmě mnoho o jeho službách nevědí, proto jsme o bližší informace požádali Miroslava Wajsara, ředitele hospice Anežky České v Červeném Kostelci, při jeho nedávné návštěvě Letohradu.

10.10.2007
SDÍLEJ:

Miroslav Wajsar.Foto: DENÍK/Jaroslav Hubený

Můžete krátce představit vaše zařízení?

Hospic je střediskem Oblastní charity Červený Kostelec, vznikl jako první zařízení tohoto druhu v České republice. Slouží už dvanáct let. Máme 30 lůžek pro nemocné a 14 dalších, které se využívají jako přistýlka pro příbuzné. Ti mohou provázet nemocného po libovolně dlouhou dobu. Hospic je určen zejména lidem těžce nemocným a umírajícím. Z devadesáti procent jsou to lidé s onkologickým onemocněním v pokročilé fázi.

Jak je provoz financován?

Hospice jsou zdravotnická zařízení. Z 60 procent hradí náklady zdravotní pojišťovny, do 10 procent podle možností přispívají i pacienti, zbytek sháníme z dotací a grantů, od sponzorů a jednotlivých dárců.

Kolik hospiců je na území republiky?

Začínali jsme jako jediní, dnes už je jich jedenáct. Je představa vybudovat v každém kraji alespoň jeden hospic. Na území Pardubického kraje zatím není, ale chystá se v Chrudimi.

Myslíte si, že jedno zařízení v kraji postačí?

Podle zkušeností z Anglie, která je kolébkou hospicového hnutí, je potřeba asi tak pět hospicových lůžek na sto tisíc obyvatel. Většina hospiců má kolem třiceti lůžek, což je zhruba pro region o šesti stech tisících lidech. A to je přibližně velikost našich krajů.

Co oceňují rodinní příslušníci nemocných na hospicích?

Jednak snahu, aby nemocní zvládli bolesti provázející základní onemocnění. Dále to, že nejsou osamoceni. Příbuzní mohou provázet nemocného po celou dobu pobytu anebo po tu dobu, kterou jim umožňují jejich ostatní povinnosti. Třetím cílem je zvládnout konec života lidsky důstojným způsobem.

Kolik klientů využívá vaše služby?

Na třiceti hospicových lůžcích se nám vystřídá za rok asi 420 lidí. Z nich poslední dny svého života na nich stráví asi 360 lidí, zbytek se vrací domů. Statisticky průměrná doba pobytu je dva až tři týdny.

10.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Most k nemocnici podrží ocel

Pardubice - Na nadjezdu k Pardubické nemocnici, z něhož se na začátku září při vytrvalém dešti zřítila betonová deska, začaly stabilizační práce. Most, který převádí silniční dopravu přes železniční trať vedoucí z Prahy na Českou Třebovou, budou držet ocelová lana a sítě. Měly by zachytit případné další padající části betonu.

Máslo za šedesát? Nejsem blázen, raději si vyrobíme svoje domácí

Orlickoústecko, Svitavsko - „Máslo v akci za 47 korun,“ pípne zpráva v mobilu. Právě teď je velmi důležitá. Během hodiny ale zásoba „akčního“ másla zmizí a co hůř, není ani to drahé.

Hostitelé nedarovali návštěvníkům výslužku

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Že by se radovaly veskrze domácí celky, se dlouho ve fotbalovém krajském přeboru nestalo.

„Až zruší poštu na Václaváku, ať příjdou k nám,“ říká starosta

Pardubický kraj, Brněnec - Pobočka České pošty v Brněnci byla kvůli technických problémům přes týden mimo provoz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení