VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hazard v Ústí?
 Zastupitelé dali zelenou referendu

Ústí nad Orlicí – Aktivisté bojující za zákaz hazardu ve městě si v pondělí mohli připsat další „plusové body". Ústecké zastupitelstvo na svém jednání totiž rozhodlo, že o osudu hracích automatů, jichž je v současné době ve městě kolem sto osmdesáti, rozhodne referendum, které se uskuteční ve dnech komunálních voleb. Pro referendum hlasovalo sedmnáct zastupitelů.

10.9.2014 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Občanská iniciativa Hazardu stop je rozhodně spokojena také s otázkou, která bude Ústeckým v referendu položena. Má být hodně jednoznačná: Hazard ve městě ano, nebo ne? A pokud ne, tak okamžitý zákaz!

Uspěl pozměňovací návrh starosty

Jak již Orlický deník informoval, městská rada na svém zasedání minulý týden odhlasovala návrh na přijetí obecně závazné vyhlášky, která by rušila hrací automaty v čase, tedy až po uplynutí jejich licencí. To by trvalo zhruba do roku 2019. Tento návrh byl předložen zastupitelstvu. S pozměňovacím návrhem přišel radní Václav Klička. Ten zastupitelům doporučil ve vztahu k hazardu ve městě přijetí obecně závazné vyhlášky s nulovou tolerancí. Ani jeden z návrhů ale v zastupitelstvu zásadní podporu nenašel. Hlasováním pak nakonec prošel až další pozměňovací návrh, který podal starosta Petr Hájek: vyhlášení místního referenda s již zmíněnou konkrétně formulovanou otázkou.
„Jsme upřímně vděční starostovi Petru Hájkovi. On s námi jako vlastně první začal vést dialog s tím, že nemusíme sbírat podpisy, aby mohlo být vyhlášeno referendum, ale že on sám bude vypsání referenda iniciovat. To nám řekl v květnu. My jsme na základě tohoto slibu dál pracovali, dohodli jsme se, že podnítíme veřejnou debatu, že budeme lidem předkládat argumenty a vést kampaň za zrušení hracích automatů ve městě. V jednání pana starosty vidím i kus osobní statečnosti, že si vzpomněl na svůj slib a ten návrh dal. A na základě jeho návrhu bylo nakonec referendum přijato," řekl včera Orlickému deníku Daniel Dostrašil, aktivista iniciativy Hazardu stop a správce ústeckého sboru jednoty bratrské.

V diskuzi vystoupil také „šéf hazardu"

O problematice zákazu hazardu se samozřejmě vedla diskuze. Starosta Petr Hájek ji označil za věcnou a kultivovanou. Prostor v ní dostal dokonce i „nejvyšší představitel hazardu" u nás Petr Vrzáň. Za odpůrce hracích automatů vystoupili Daniel Dostrašil a také Petr Kulhavý z občanského sdružení Spousti.
„Zvládnout referendum v termínu konání komunálních voleb jsme schopni organizačně i technicky. Vlastně jsme s jeho přípravou začali již v červnu," ujistil starosta.
Skutečnost, že se referendum uskuteční současně s „komunálkami", považují aktivisté iniciativy Hazardu stop za zásadní. „To, že se někde referenda konala v termínech mimo volby a lidé k nim nepřišli, považuji za naschvály některých úředníků a lídrů, kteří prostě chtějí herny mít. Už třeba jen proto, že z nich mají peníze nejen pro obec, ale i bokem pro sebe. A když se nasbírají podpisy na petici, naschvál jim udělají referendum tak, aby k němu lidé nešli. Obětují sto tisíc a vrhnou je do referenda, aby nebylo platné. To se v Ústí nestalo, čehož si nesmírně vážíme," říká Daniel Dostrašil. Jak dodává, váží si úředníků, kteří s referendem budou mít práci navíc. „Bude dvojnásobný počet volebních místností, volebních komisí, musí se sehnat další urny, další zástěny…" Připomíná přitom skutečnost, že jsou připraveni s přípravou voleb pomoci. „Jsme schopní třeba s odsouzenými, kteří u nás pracují, vyrobit zástěny pro volby."

V čase, který do „komunálek" zbývá, nebudou aktivisté Hazardu stop určitě sedět s rukama v klíně. Naopak. Chystají další akce, kterými chtějí veřejnost informovat o problémech spojených s hazardem. „Během léta jsme sehnali peníze z grantu Nadace Via. Spousti získalo dvacet tisíc na to, aby vedlo veřejnou diskuzi. V plánu jsou dvě debaty. První proběhne už v pondělí patnáctého září, přijde na ni sto osmdesát studentů z gymnázia a ´umprumky´. Pozvaní jsou na ni zajímaví hosté: paní, která pracovala v herně, psychiatr ze Žamberka nebo zastupitel z Litomyšle, který navrhl a prosadil vyhlášku o zákazu hazardu. Podobná debata pak proběhne ještě před volbami šestého října a bude pro veřejnost. Předpokládáme, že se na ni dostaví i zástupci hazardního byznysu, vmísí se mezi lidi a budou se nám snažit oponovat. To už bude takový ´kotel´ těsně před referendem," prozradil Daniel Dostrašil. Iniciativa Hazardu stop se také chystá vydat leták, který dobrovolníci roznesou do schránek. Ústečtí si přečtou příběhy konkrétních lidí postižených hazardem, najdou v něm i odpovědi na nejčastější otázky s hazardem spojené. 

Autor: Karel Pokorný

10.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ústecký autosalon skrápěl déšť.
20

OBRAZEM: Autosalon skrápěl déšť

Obojživelníci v Labi v Pardubicích lákali na Retroměstečko.
23

OBRAZEM: Obojživelníky si vyzkoušely Labe

Soutěž ukázala, jak přestavět bývalý mlýn

Pardubický kraj, Slatiňany - Ve slatiňanském Společenském domě byla zahájena výstava architektonických soutěžních návrhů na projekt „Revitalizace Kabeláčova mlýna“ (objekt bývalé Modely). V soutěži vypsané městem bylo odevzdáno celkem 25 návrhů.

Nová hasičárna přinese komfort a může být vzorem

Pardubický kraj, Bystré - V Bystrém v těchto dnech dokončují rekonstrukci hasičárny, která si vyžádala dvanáct milionů korun. Jeden milion přispěl Pardubický kraj a čtyři a půl milionu generální ředitelství Hasičských záchranných sborů.

Svatební páry musí na několik měsíců zmizet z pardubické radnice

Pardubice - Připravovaná rekonstrukce historické radnice na Pernštýnském náměstí zasáhne i do svatebních obřadů. Poslední novomanželské páry opustí prostory radnice v sobotu 23. září.

Město Chrudim chce převzít Popperovu hrobku

Pardubický kraj, Chrudim - Chrudimští zastupitelé by měli na doporučení městské rady schválit bezúplatný převod Popperovy hrobky na hřbitově U Kříže do vlastnictví města. Měli by tak učinit kvůli zamýšleným opravám této kulturní památky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení