VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dočkají se trampové stálého muzea v České Třebové?

Česká Třebová - O vlastním stálém muzeu trampové snili po mnoho generací, naději jim dává Česká Třebová, kde začíná nabývat obrysů muzeum trampingu v lokalitě Na Horách.

10.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Česká Třebová je vhodným místem, tramping tu má dlouhou a bohatou tradici, dosud zde existují aktivní trampské osady. O vznik stálé expozice už dlouho usilují zástupci spolku Kamarádi festivalu trampských písní, zatím se to podařilo jen částečně zřízením mobilního trampského muzea českých a slovenských trampů.

Jak připomíná Jiří Fred Jedlička z tohoto spolku, tramping je jedinečný a nadčasový fenomén. „Přežil několik společenských řádů i druhou světovou válku. V příštím roce bude slavit sté výročí vzniku, takže by si zasloužil, aby tu pro budoucí pokolení byla zmínka, že tu sto let byli trampové,“ řekl Deníku Jedlička.

Českotřebovští zastupitelé letos na jaře souhlasili s tím, že město zpracuje studii záměru, nápad zaujal i zástupce kraje. Podle hejtmana Martina Netolického by trampské muzeum, jediné svého druhu na světě, mohlo být velkým lákadlem Pardubického kraje.

„Nejednalo by se však o klasické muzeum, ale o kombinaci s přírodním muzeem, protože právě příroda je s trampingem nedílně spojená. Celá lokalita by navíc mohla celoročně přilákat také širší veřejnost, protože nabízí možnosti pro řadu doprovodných aktivit. Také proto je pro nás tento záměr velmi zajímavý a rozhodně jej chceme podpořit,“ uvedl hejtman.

Sešel se proto se zástupci spolku Kamarádi festivalu trampských písní a probírali možné dotační tituly, ať už ze strany Pardubického kraje nebo ministerstva pro místní rozvoj. „Současný projekt, tak jak jsem jej mohl vidět, je finančně velmi náročný, a proto je nutné hledat realistickou a hlavně ufinancovatelnou variantu. Bohužel na tento typ projektů není v současné době možné žádat finanční prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu,“ řekl Netolický.

Před několika lety byl na jednacím stole záměr vybudovat trampské muzeum v areálu bývalého kina v Horním Jelení.

Českou Třebovou považuje hejtman za lepší místo. „Současná plánovaná lokalita je dle mého názoru jednoznačně vhodnější,“ dodal Martin Netolický. Představy jsou takové, že by šlo o budovu typu srub s vnitřní i vnější expozicí, depozitářem či badatelnou, který by skýtal dostatek prostoru pro různá setkání trampů.

O trampingu
- V České republice se začalo hnutí rozvíjet už před druhou světovou válkou. První osada byla založena kolem roku 1918 na Vltavě v místě zvaném Svatojánské proudy.
- V trampském hnutí působilo mnoho později významných osobností.

Autor: Dana Pokorná

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Poprvé se strážníci setkali s oznámením na dým v baru

Dračí lodě na Pastvinách napsaly svou desátou kapitolu.

OBRAZEM: Pastvinami zněly bubny dračích lodí

Druhá porážka. Ústí podlehlo silným Jirnám

Ústí nad Orlicí - Těžký los si vybírá svou daň. Fotbalisté Ústí nad Orlicí prohráli na domácí půdě s vítězem posledních dvou ročníků ČFL 0:3. Zápas sledovala fantastická návštěva.

S návštěvností to letos není slavné, shodují se koupaliště

Pardubický kraj – Počasí jako na houpačce, pár dní vedra a hned citelné ochlazení. To je obrázek letošního léta, který se podepisuje i pod návštěvností koupališť a aquaparků v celém kraji.

Město rozsvítí čelovky běžců

Lanškroun – Čelovky, to je povinná výbava běžců, kteří se dnes zúčastní Nočního běhu Lanškrounem o pohár starosty města. Start bude od 22 hodin na zámku. Běžce zaregistrovává pořadatelské Kulturní centrum. Vypsáno je několik kategorií. Děti poběží 500 metrů, dospělí 5 kilometrů. 

Voliči si na podzim vyberou z 24 stran a hnutí

Pardubice – Při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se uskuteční 20. a 21. října, budou voliči v Pardubickém kraji vybírat z kandidátek 24 politických subjektů: 17 politických stran a 7 hnutí. Tolik kandidátek se sešlo na krajském úřadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení