VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Češi odjeli pomáhat na Haiti

Praha/ Jablonné n. O. - Čtyřčlenný tým pracovníků rozvojového projektu Praga-Haiti odlétl na další misi. Ta potrvá do začátku dubna.

25.2.2017
SDÍLEJ:

Technici Praga-Haiti s místními u studny Monika ve vesnici Bassin Hardy, Haiti.Foto: archiv Praga - Haiti

Cílem mise tentokrát není pouze kontrola a servis studní, o něž technici Praga-Haiti dlouhodobě pečují, ale také uskutečňování projektů drobné sociální pomoci, například výsadby stromů. Zahájeny budou i přípravné práce související s výstavbou základny. Poslední mise se přitom uskutečnila na jaře 2016.

„Prioritou aktuální mise je standardně kontrola všech našich studní. Už nyní například víme, že budeme muset měnit nejméně pět čerpadel, která dosloužila. Ve všech případech se jedná o přibližně šedesátimetrové vrty. Několik studní má problémy s vydatností a u dvou studní monitorujeme minerální znečištění. Na Haiti vezeme kameru pro diagnostiku vrtů. Je to novinka, která nám pomůže zefektivnit naši práci," uvedl manažer projektu Ivo Roškanin. Na Haiti vyráží již po třetí jako technik a supervizor odvedené práce, k níž nově přibylo několik dalších úkolů: „Chceme se více zaměřit na rozvoj Baie de Henne, malé rybářské oblasti na severozápadě Haiti, kde bude umístěna naše technická základna. Potřebujeme mít kvalitní zázemí a s tím souvisí i dobré vztahy s Haiťany a výchovou našich následovníků z řad místních obyvatel. Plánujeme také několik menších akcí zaměřených na výsadbu stromů a volnočasové aktivity s mládeží."

Během mise budou zahájeny rovněž práce na výstavbě základny, která bude v Karibiku sloužit nejen pro uchovávání a servis techniky projektu Praga-Haiti, ale také jako výuková dílna pro obyvatele vesnice Baie de Henne. Stavba poskytne také plnohodnotné zázemí pracovníkům Praga-Haiti. „Chceme vybudovat bezpečný prostor, odkud budou lidé vyrážet na mise do terénu a kde si budou moci odpočinout po náročných úkolech ve vyčerpávajícím prostředí. Kromě ubytování a kanceláře zde bude například dílna na opravu a údržbu pracovních strojů či sklad paliva a náhradních dílů. V druhé fázi vznikne technické miniučiliště, kde se místní obyvatelé a především mladí lidé budou moci naučit základním řemeslným dovednostem a několika specializovaným oborům," upřesnil architekt a technik Petr Vacek, jeden z členů mise, který má výstavbu základny na starosti a dodal: „Budova se vzhledem k využití některých nových konstrukčních řešení stane testem pro obohacení rozvoje místní stavební kultury, ať už se jedná o problém s přehříváním vnitřních prostor či například odolnost vůči zemětřesení. Věřím, že základna přinese nové pracovní příležitosti a pozitivně přispěje celé komunitě v oblasti Baie de Henne."

Spolu s Petrem Vackem a Ivem Roškaninem míří na Haiti také Pavel Hlásný, technik a specialista na automobily Praga V3S, které čeští studnaři na Haiti využívají a automechanik a zámečník Pavel Langr. Tým doprovází i překladatel do francouzského jazyka, logistik, technik a několikanásobný účastník misí na Haiti Anton Peciar ze Slovenska.

Tým bude jako pětičlenný v akci pouze čtrnáct dní. Většina týmu odlétá na Haiti 21. února. Petr Vacek se k misi připojí s týdenním zpožděním, Pavel Hlásný se naopak vrací již po měsíci v terénu. Konec mise je plánován na 5. dubna. (has)

O projektu Praga-Haiti:
Projekt Praga-Haiti je český rozvojový projekt, který realizuje občanské sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí. Na Haiti působí od roku 2008 a zaměřuje se na dlouhodobou rozvojovou pomoc na severozápadě ostrova. Díky partnerství s misijní stanicí Baie-de-Henne a diecézní charitou v Port-de-Paix, které projektu poskytují nezbytné zázemí, pomáhají čeští vrtaři v těch nejvíce potřebných oblastech. Zároveň také nabízí místním obyvatelům po dobu mise zaměstnání a stálý plat. Od roku 2010, kdy se pracovníci projektu specializují na budování studní, se podařilo postavit třicet studní pro zhruba 30 000 obyvatel Haiti, které dlouhodobě udržují v provozu. Aktuální informace o projektu je možné najít na webových stránkách: www.praga-haiti.cz. Celý projekt je financován především ze sponzorských darů a příspěvků veřejnosti.

Autor: Redakce

25.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JazzRock fest v České Třebové.
33

OBRAZEM: Ohlédnutí za JazzRock festem

V PRVNÍM kole MOL Cupu vyhrál druholigový Hradec Králové (v bílém) na půdě Červeného Kostelce vysoko 7:1.

Los MOL Cupu: Prvoligové týmy přijedou do Převýšova a Ústí

Opilec nechal své psy roztrhat kočku. Tím samým pak hrozil strážníkům

Pardubice - Pardubičtí strážníci museli zakročit proti opilému muži, který se bavil krutostí.

Spotřeba vody v létě vzrůstá i dvojnásobně

Pardubický kraj, Svitavsko - Spotřeba pitné vody v letním počasí vzrůstá o desítky procent. Důvodem jsou horka, která sice aktuálně polevila, ale na konci týdne by se podle předpovědi měla opět pozvolna vracet.

Město dostane další semafory. Na křižovatce u Doubravic

Pardubice - Nepřehledná a místy nebezpečná křižovatka se má od základů změnit.

Skupují pozemky pro další rozvoj

Pardubický kraj, Polička - Lidé jsou ochotni prodávat pozemky a pomoci tak městu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení