Majitel zastavárny, který si nepřál být jmenován, se podnikání v tomto oboru věnuje již deset let. „Nejvíc lidí chodí před výplatou. Snažím se kriminální živly nepodporovat, proto si pečlivě vybírám, co vykoupím. Beru zejména elektroniku a zlato, dost populární jsou i DVD,“ uvedl majitel zastavárny.

I vyhrožování

K výkupu je ze zákona nutné předložit občanský průkaz. Pokud vlastníte veškeré doklady od zboží, zástavní cena je vyšší.

„Uživit se touto prací dá, ale člověk musí přemýšlet. Je dobré, aby odhadl lidi a měl na tuto práci povahu. Občas se stane, že mě někdo slovně vyhrožuje, ale to k této práci patří. Záleží, jaká sorta lidí k vám chodí,“ řekl nejmenovaný majitel. Zastavárny vám zboží zastaví v průměru maximálně na jeden měsíc. Při zastavení méně drahé věci se účtuje poplatek zhruba deset korun za den. Většina majitelů vychází zákazníkům vstříc a zboží vykoupí za vyšší cenu. Jsou rádi, že se lidé vracejí, protože zboží se těžko prodává.

Jelikož jsou v každém městě alespoň dvě zastavárny, jejich majitelé sází na slušné jednání a hlavně na reklamu.

Veškeré zboží musí být podle zákona evidováno. A to včetně vykoupeného zboží, které občas pochází z krádeží. „Policejní kontroly v zastavárnách a bazarech probíhají v rámci pátrání po kradených věcech,“ uvedla tisková mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová. Pokud policie při kontrolách objeví kradenou věc, zabaví ji.