VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvony se na věž vrátily po 75 letech

Pardubický kraj, Litomyšl - Svatý Václav, svatý Josef a Panna Marie. Tak se jmenují tři nové zvony pro kostel Nalezení svatého Kříže, které v neděli posvětil litomyšlský titulární biskup Pavel Konzbul za přítomnosti několika stovek lidí.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Návrat živých zvonů do chrámu Nalezení sv. KřížeFoto: Deník/Petr Šilar

Stačily minuty

„Všichni asi známe úsloví, že zvony odlétají o Velikonocích do Říma. Podle pověsti zvony letí zcela tiše, první ty nejstarší, které znají cestu, na konci malé, aby se neztratily. Kudy přesně letí a jak překonávají Alpy, nevíme… My máme před sebou trojici zvonů, které první let do Říma teprve čeká příští Velikonoce, ale poletí vzadu až za těmi zkušenějšími, a tak se nemusí bát," uvedl při žehnání biskup. Po krátké slavnosti se ujala práce specializovaná firma, která navzdory větru vyzdvihla všechny tři zvony do věže během několika minut.

Zvony se do věže kostela, který byl ještě před několika lety zdemolovaný, vrátily po téměř 75 letech. Původní trojici zvonů, která nesla stejná jména jako jejich nástupci, zrekvírovala protektorátní správa v roce 1942.

Myšlenka na jejich návrat se zrodila před několika lety a v roce 2014 byla zahájena veřejná sbírka na jejich nákup. V té se podařilo vybrat půl milionu korun. To však byla jen třetina potřebných peněz. Stejnou částku přispěl a největší zvon pro město koupil Jiří Mach. „Město pak z rozpočtu, a opět to je hezká symbolika, dodalo třetí část potřebných peněz na opravu zvonice a další potřebné úpravy," řekl k financování starosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Slavnostního aktu se zúčastnili i lidé, kteří se podíleli na výrobě zvonů. Do Litomyšle tak dorazila například Leticie Vránová-Dytrychová. „Tři nové zvony se u nás zrodily a cesta k tomuto zrození nebyla krátká. Velmi se těším na ten okamžik, kdy poprvé zazvoní a svým hlasem teprve prozradí svůj smysl a poslání," nechala se slyšet majitelka dílny z Brodku u Přerova, která nové zvony vyrobila.

Ta se stejně jako mnozí další dočkala hned po skončení slavnostní mše. Po prvním zvonění si mohli zájemci koupit unikátní připomínku na tuto slavnostní akci. Za 850 korun bylo k dostání 200 miniaturních kopií zvonu Panna Marie. „Prodána byla většina z nich. Jsme potěšeni zájmem lidí o tento suvenýr. Ohlasy jsou pozitivní," sdělil tiskový mluvčí Litomyšle Michele Vojáček.

Autor: Petr Šilar

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pietní připomenutí 75 let od vyhlazení osady Ležáky.
15

Vzpomínka i mše za vypálené Ležáky

Ilustrační foto.

Morové sloupy projdou rukama restaurátorů

Na Burze filantropie rozdali 275 000 korun

Pardubický kraj, Hlinsko - Rekordní suma pomůže šesti neziskovým organizacím.

Lanšperským panstvím putovali pěšky i na kole

Ústí nad Orlicí - Poslední červnovou sobotu se konal 10. ročník pěší, cyklo a in-line akce Lanšperským panstvím - Orlickým cyklo & in-line královstvím. Letošního ročníku se zúčastnilo 55 cyklistů a turistů.

Černý výr odletěl do Polska

Černovír - V sobotu proběhl v Černovíru již XXVI. ročník hasičské soutěže v požárním útoku mužů a žen O černého výra. Zapojilo se 28 družstev.

Otázka na víkend: prodej alkoholu na sportovištích

Orlickoústecko - Protikuřácký zákon omezuje i prodej alkoholu na sportovištích. Stanovuje limit 4,3 procenta alkoholu, takže „panáka" či „jedenáctku" pivo si už fanoušci nedají. Je to dobře?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies