VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotní péče může přijít na desítky milionů

Pardubický kraj, Svitavsko - V Pardubickém kraji byl loni nejdražším klientem VZP muž s hemofilií, za jehož léčbu VZP vydala 17,2 milionu korun. Mezi deseti nejnákladnějšími pacienty z regionu byli nemocní ve věku od ročníku 1955 do 2015.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Václav Pancer

Tři z nich byli ze Svitavska. Léčba muže s metabolickou poruchou, druhá nejnákladnější v Pardubickém kraji, stála závratných 14,7 milionů korun. Na osmém a desátém místě byla shodně léčba nedonošených dětí. V obou případech chlapců. První z nich se narodil s porodní váhou pod 1000 gramů. V tomto případě přišla léčba na pět milionů. U druhého chlapečka byla problémem vrozená vada. Léčení si tak vyžádalo 4,6 milionů korun.

Informace o nejdražších pacientech zveřejňuje VZP už pátým rokem s cílem informovat veřejnost o nákladnosti zdravotní péče. Zároveň tím chce vyvrátit i občasné fámy, že se snaží zbavovat drahých pacientů, hradí jen tu nejlevnější péči a podobně.

Loňský prudký nárůst celkové částky vydané za 20 nejnákladnějších pacientů může působit na první pohled překvapivě už proto, že o rok dříve byly výdaje za nejdražšího klienta dokonce 56 milionů korun. V loňském roce však úhrada za každého z 20 nejnákladnějších nemocných výrazně přesáhla hranici 10 milionů. To v předchozích letech nebývalo. Loňský dvacátý nejdražší klient by tak například o rok dříve skončil na osmém místě.

Co se naopak nemění, jsou nejnákladnější diagnózy. Již tradičně jsou mezi nimi hemofilie, různé metabolické poruchy nebo plicní arteriální hypertenze. Nejmladšímu nemocnému, který se dostal mezi dvacet nejdražších, bylo loni 13 let a byl to chlapec, nejstarší byla sedmdesátiletá žena.

Více než 95 % všech nákladů na léčbu pacientů z uvedené dvacetičlenné skupiny tvoří jako vždy výdaje za léky. Mimořádně nákladné moderní přípravky může VZP svým klientům v takové míře uhradit mimo jiné i díky tomu, že se s pomocí systému pozitivních listů daří snižovat výdaje za běžné léčivé přípravky.

Autor: Redakce

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Chodec zemřel po střetu s autem

Ilustrační foto.

Ředitelé se sešli na hradě

Peníze na odkup spalovny zastupitelé opět neschválili

Pardubice - V patové situaci zůstávají pardubičtí zastupitelé i po svém čtvrtečním zasedání. Znovu totiž neschválili peníze na odkup spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. A to i přesto, že na minulém jednání její odkup odsouhlasili.

Svět si připomíná 75 let od vypálení osady Ležáky

Pardubický kraj, Ležáky - Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení osady Ležáky se uskuteční v neděli. Program začíná o půl deváté mší. Na devátou se začnou sjíždět hosté a postupně se řadit do průvodu, aby v deset hodin dopoledne mohlo za doprovodu vojenské kapely začít kladení věnců u pomníku „Kniha obětí".

Chrudim zvažuje přijetí až stopadesátimilionového úvěru

Pardubický kraj, Chrudim - Město Chrudim by si mohlo v příštím roce nebo v roce 2019 nabrat nové úvěry v celkové výši až 150 milionů korun. Uvedlo to vedení radnice po jednání zastupitelstva, na kterém byl v tomto týdnu projednán a schválen střednědobý výhled města do roku 2021.

Na okraji Pardubic roste kukuřičné bludiště

Pardubice - Na první pohled se na kraji Pardubic nedaleko letiště nachází obyčejné pole oseté kukuřicí. Mezi rostlinkami si však lze všimnout dřevěných destiček a infostánku. Pole ukrývá také desítky spletitých cest, ty tvoří kukuřičné bludiště plné úkolů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies