VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní socha koně vznikla pro jízdárnu

Pardubický kraj, Litomyšl - Mladí sochaři Aleš Hvízdal a Dmitrij Nikitin, žáci významného umělce Federica Díaze, vytvořili pro zámeckou jízdárnu sochu koně. Připomíná původní zámeckou jízdárnu a pozdější muzeum antiky, autoři do ní ale vtiskli i hlubší smysl. Socha, kterou lze rozebrat, váží jeden a půl tuny a měří čtyři metry. Vystavená v Litomyšli bude do 13. srpna. 

18.7.2017
SDÍLEJ:

VLASTA. Takto pojmenovali autoři sochu koně, kterou vytvořili za pomoci robota.Foto: Martin Pelikán

Skulptura vznikla unikátní technologií. Vychází ze scanu skutečné jezdecké sochy římského císaře Marca Aurelia. Umělci však v počítačovém modelu sochu panovníka odstranili a ponechali jen figuru zvířete. Autoři naprogramovali běžného průmyslového robota, který pracoval se speciálním nožem a vytvořil hliněnou formu, jež byla následně vykašírována betonem. Takto vzniklé díly autoři nakonec spojili v jeden celek. Všímavý divák postřehne drobné odchylky od originálu sochy, autoři totiž vycházeli z nedokonalého scanu.

„Výstava je jakýmsi pomníkem postmoderny. Čas mnohostí a vrstvení pomalu utichá a otevírá prostor novým vírám, dualistickým protipólům naplňujícím a bojujícím o sebe-naplnění. Čistý obraz, přímý směr a jasný cíl jsou nově nabytým sebevědomím povstalým ze selhání života s volbou,“ říká Aleš Hvízdal. Ten svým dílem vykládá příběh nové doby, která je plná výzev.

Tou může být podle něj i jeho kolegy Dmitrije Nikitina využití robota. Jde o technologii, která by se dala označit jako „robotické sochařství“. 

Hvízdal a Nikitin se setkali během studií v ateliéru Supermédií na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Jsou žáky významného umělce Federica Díaz. Dvojice umělců v konceptu této výstavy reflektuje nejistotu současné sociálně-kulturní situace a dává prostor nově objevovanému příběhu se všemi jeho důsledky.

KAM S NÍM? 
V současné době není jasné, kde socha najde své místo. Vytvořena byla sice pro prostor zámecké jízdárny, ale zde natrvalo zůstat nemůže. Otázkou také je, zda bude kůň vůbec „ustájen“ v Litomyšli. „To se uvidí,“ odpověděl na dotaz, kde by chtěl svou sochu vidět v budoucnu, Aleš Hvízdal. V Pardubickém kraji se nabízí mnoho míst spjatých s koňmi. Svou barvou by se třeba hodil do Kladrub…

Autor: Petr Šilar

18.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Utržený kus betonu se z nadjezdu na Kyjevské zřítil z výšky několika metrů. Nikoho nezranil, škody nezpůsobil, stav mostu ale musí ověřit statik.

Most k nemocnici podrží ocel

Máslo za šedesát? Nejsem blázen, raději si vyrobíme svoje domácí

Orlickoústecko, Svitavsko - „Máslo v akci za 47 korun,“ pípne zpráva v mobilu. Právě teď je velmi důležitá. Během hodiny ale zásoba „akčního“ másla zmizí a co hůř, není ani to drahé.

Hostitelé nedarovali návštěvníkům výslužku

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Že by se radovaly veskrze domácí celky, se dlouho ve fotbalovém krajském přeboru nestalo.

„Až zruší poštu na Václaváku, ať příjdou k nám,“ říká starosta

Pardubický kraj, Brněnec - Pobočka České pošty v Brněnci byla kvůli technických problémům přes týden mimo provoz.

Všichni Naši prvňáci - každou středu v Deníku

Orlickoústecko - Mami, tati, ve středu 20. září vyjdou fotky z naší Základní školy Dobrovského v Lanškrouně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení