Pozornosti kolonistů, kteří pronikali údolím řeky Úpy k tajuplným horám na obzoru, jistě neunikla zelená žíla malachitu, žilky stříbronosného galenitu, pecky černého pyroluzitu a valouny zlatonosného křemene v červenohnědých skálách permských pískovců a slepenců u Suchovršic, kde se dle kronikářských záznamů od konce prvního tisíciletí našeho letopočtu dolovala měď, stříbro, manganová hlinka pro hrnčíře a hlavně zlato.

Opuštěná důlní díla po této těžbě, která zde byla několikrát obnovována hlavně od 17. do 20. století, dodnes vypovídají o důležitosti hornické práce pro tehdejší řemeslníky i panovníky.

Rudné hornictví na úpatí Krkonoš začínalo rýžováním, povrchovou těžbou z potočních náplavů, a končilo štolami i šachtami rudných dolů.

Poslední vůz krkonošské rudy vyjel z podzemí Krakonošovy říše 30. září 1992 v Harrachově.

Ještě v době rudokopecké slávy, na přelomu 16. a 17. století, bylo v Podkrkonoší objeveno černé uhlí. Horníci se postupně usadili v Žacléři a Lamperticích (uhlí objeveno r. 1570), na úpatí Jestřebích hor ve rtyňsko – svatoňovické kotlině (uhlí objeveno r. 1590) a nakonec i v okolí Radvanic (uhlí objeveno r. 1840).

Zde také vyjel 1.dubna 1994 z podzemí na povrch poslední vůz uhlí v dějinách Východočeských uhelných dolů, aby ukončil více než čtyřistaletou éru uhelného hornictví, které předcházela neméně významná éra hornictví rudného.

Muzeum ve Rtyni

Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší má tři stálé expozice, z toho jedna se věnuje hornictví. Jedná se o největší a v severovýchodních Čechách ojedinělou expozici 400 let dolování uhlí. Expozice vznikla roku 1992 a je každý rok rozšiřována a doplňována. Dnes představuje řadu unikátních exponátů dokumentující těžbu rud a uhlí v oblasti Jestřebích hor od roku 1590 do roku 1990.

Jsou zde zastoupeny hornické uniformy, pracovní nástroje, historické i současné, minerály a fosílie, modely důlních zařízení. K unikátům patří hornické prapory z let 1828 a 1842, důlní mapy a kompletní řada důlních lamp a dýchacích přístrojů důlních záchranářů. Součástí expozice je naučná stezka po hornických památkách.

Muzeum v Žacléři

Městské muzeum Žacléř má  expozice rozdělené do čtyř oddělení, z toho jedna je také věnována hornictví. Celých 422 let se na Žacléřsku těžilo černé uhlí. Těžkou práci horníků vám přiblíží velké množství vystavených exponátů např. dřevěný důlní vůz, který táhly v podzemí koně, různé nástroje, záchranné přístroje, důlní lampy, ocelová výztuž, předměty nalezené ve „stařinách" žacléřského podzemí.

Při pohledu na model průřezu dolu si můžete udělat obrázek o uložení uhelných vrstev, chodbách i svislé jámě, také o přímém dobývání „černého zlata". Neméně zajímavé jsou minerály a paleontologické nálezy ze žacléřského podzemí i sbírka minerálů z Krkonoš a Podkrkonoší.   (ves)

(Více naleznete na webových stránkách muzeí a zde: http://www.zdarbuh.cz/reviry/vud/hornictvi-v-krkonosi-a-podkrkonosi/)