V prostorách ABC klubu Na Olšinkách se ve čtvrtek vpodvečer uskutečnilo slavnostní vyhlášení 6. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika.
Klání se zúčastnilo více než 2500 žáků osmých a devátých tříd ze 108 základních škol (ZŠ) pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého a Kraje Vysočina. Pomyslný titul krále mladých chemiků ale nakonec zůstal v Pardubicích.

Skvělá Cerekvice

Ze čtyř kategorií byla jako první vyhlášena ta s názvem  Nejlepší projekt. Letošní zadání, které znělo Chemie snadno a lehce, se pokusilo originálně uchopit a poutavě zpracovat 10 třídních kolektivů. Nejzdařilejší projekt s názvem Dobrý učitel chemie vytvořili žáci ZŠ Cerekvice nad Loučnou pod vedením Dagmar Víškové. Jejich prezentace obsahovala mimořádně citlivý a poučený přístup k žákům třetí třídy, kterým se srozumitelnou a hravou formou pokusili jejich učitelé – deváťáci přiblížit základní chemické pochody. „Naši mladí učitelé postupovali stejnou metodou, jakou učím já: potravu pro mozek a rozum okořením značnou dávkou citu a empatie, tak aby myšlenka byla chutná a dobře stravitelná. Možná proto se mi daří děti pro chemii nadchnout," říká Dagmar Víšková, jejíž třída vyhrála i přenosnou laboratoř.
Druhé místo obsadila ZŠ Brandýs nad Orlicí s projektem Vlastnosti vody.

Jako třetí skončila ZŠ Studánka Pardubice, jejíž projekt nesl název Škola hrou.
Nově vyhlašovanou kategorií byla letos Soutěž o školu s nejlepšími mladými chemiky. O konečném pořadí rozhodl součet bodových zisků všech žáků školy jak v soutěži jednotlivců, tak v projektech.
Zlato vybojovala opět ZŠ Cerekvice nad Loučnou, druhé místo obsadila ZŠ Dubina Pardubice a jako třetí skončila ZŠ Polabiny 1 – Pardubice.

Poté přišla na řadu kategorie Nejlepší učitel. Tím se stal  kantor, jehož svěřenci získali nejvyšší součet bodů v soutěži jednotlivců i v projektové části. I tuto kategorii opanovala ZŠ Cerekvice nad Loučnou, respektive Dagmar Víšková.

„Jsme malá obec a naše škola nemá potřebné vybavení. Všechny tyto úspěchy mají pro nás ohromný význam," řekla šťastná vítězka.
Stříbro patří  Libuši Výborné ze ZŠ Dubina Pardubice, bronz Miloši Fofoňkovi ze ZŠ Polabiny 1 Pardubice.
Zvláštní cena byla udělena autorce testů i projektových zadání Aleně Volejníkové ze Střední průmyslové školy chemické Pardubice za organizaci a odbornou garanci soutěže.

Na výhru nemyslel

Hlavní kategorií byla tradičně Soutěž jednotlivců. Nejlepším mladým chemikem se po dramatickém a napínavém klání stal Pardubák Filip Kolman ze ZŠ Polabiny 1. Jindy poklidným a vyrovnaným dojmem působící mladý muž se ze svého vítězství nepokrytě radoval. „Ano, jsem šťastný, že jsem to dokázal! Tušil jsem sice, že bych mohl uspět, soutěž mi nepřipadala extrémně těžká, ale na vítězství jsem rozhodně nepomýšlel," komentuje svůj úspěch nejlepší mladý chemik. Na otázku, jestli se hodlá chemii věnovat i v budoucnu, dodává: „Určitě. V současné době uvažuji o studiu na gymnáziu, později bych rád zamířil na univerzitu. Jestli mě chemie neomrzí, možná na Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice."
Druhý skončil Josef Jaroměřský ze ZŠ Třebechovice pod Orebem, třetí Jana Krejčíková ze ZŠ Potěhy.

Celostátní finále

Pro prvních sedm finalistů soutěž ještě neskončila. Postoupili totiž do celostátního finále, které se koná 30. května v prostorách pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Na akademické půdě poměří síly ti nejlepší ze všech regionů, kde se soutěž odehrála. To je s výjimkou několika málo krajů téměř celá republika. Půjde tedy o jakési mistrovství Česka v chemii," přibližuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje.

Slavnostní vyhlášení výsledků svižně a vtipně moderoval ředitel Českého rozhlasu Pardubice Martin Kolovratník, předávání cen se ujali významní hosté z řad partnerů soutěže včetně ředitele východočeských Deníků Tomáše Doubravy či členů vedení pořádající SPŠCH.

Poutavý obor

„Je potěšující vidět, jak velkou popularitu získává chemie u nastupující generace. To je v době, kdy zájem o technické obory rapidně klesá, obrovský úspěch," uvádí Jan Ptáček, ředitel SPŠCH v Pardubicích. „Gratuluji všem vítězům k hodnotným cenám a věřím, že jim naše soutěž přinesla nejen poučení a zábavu, ale i zajímavou alternativu při volbě dalšího studijního zaměření. Děkuji také učitelům, kteří si dali tu práci a dokázali žáky nadchnout pro obor, který nabízí široké uplatnění v praxi.  Můj dík patří také všem partnerům soutěže, bez jejichž podpory bychom vítěze nemohli odměnit nadstandardními cenami. A v neposlední řadě bych rád poděkoval agentuře Czech marketing, která soutěž hladce organizovala a které se podařilo představit chemii jako nadmíru živý a poutavý obor," podotýká Jan Ptáček.

Po předání cen následoval zábavný program. Na pódiu vystoupil Petr Hurta s barmanskou show. Nechyběly ukázky footbagu. Své umění předvedlo Pohybové studio Hroch, k poslechu hrál DJ Lucky, jehož hudební produkce provázela návštěvníky až do večerních hodin. Mladí chemici se dobře bavili až do dvacáté hodiny, kdy byl slavnostní večer ukončen.