Cvičení nám pomáhá neztloustnout. Pokud už však nadváhu máme, je to trochu jinak.

Pohyb?

Řada lidí si představuje pohyb jako něco, co zásadně řeší obezitu. Opravdu je aktivní tělesný pohyb velice důležitou prevencí vzniku obezity. U obézních je však v těle více tuků na úkor svalové tkáně. Metabolismus v tuku je pomalejší než ve svalech. U obézních potom cvičení nefunguje tak, jak by mělo. Má samozřejmě menší účinek než u trénovaných svalnatých jedinců. Množství vydané energie je mnohem menší než to, které se ušetří při redukční dietě. Mnozí budou asi zklamaní, když zjistí, že cvičení, jakým je například aerobik, gymnastika či volejbal, mají relativně malý výdej energie. Tak třeba hodina rekreačního tenisu spálí tolik kalorií jako necelých 6 hodin spánku. Navíc člověk se při sportu mnohdy velmi vyčerpá a unaví.

Chůze je základ

I v naší deníkovské ambulanci, kterou pro naše čtenáře zapůjčuje poliklinika v České Třebové a kde se hubne pod odborným dohledem MUDr. Leoše Středy, je prvořadá dieta. Místo cvičení je hlavní pohybovou aktivitou doporučení „nachodit" 10 000 kroků denně. Je dobře si pořídit úplně obyčejný krokoměr a naučit se v rámci dietního režimu pravidelné chůzi. 10 000 kroků denně je asi 7 až 8 kilometrů a když člověku večer třeba dva tisíce kroků chybějí, tak to lze nachodit během čtvrt hodinky. Nemělo by se však jednat o běh, ale pouze o rychlou chůzi, protože ta má nejoptimálnější poměr mezi výdejem energie a rychlostí únavy. Chůze je naprosto přirozený pohyb, který je tělu vlastní a zbytečně se tedy nezatěžuje pohybový aparát. Určitě však není dobré si myslet, že 10 000 kroků denně je ideální sportovní aktivita, jedná se pouze o nutné minimum, pod které by člověk neměl klesnout.

Cvičení přichází obvykle v odstupu po několika týdnech. Ideální je například strečink, cvičení typu pilates či jóga. Obézní by takovému cvičení měli dávat přednost před aktivními aerobními cviky. Většina lidí s nadváhou není trénovaná. Pokud se člověk, který dlouhou dobu necvičí, náhle pustí do přehnané pohybové aktivity, může dojít i k poškození drobných kloubů, což může být základem různých artróz do budoucna.

Neměli byste získat pocit, že cvičení je zbytečné. Naopak, působí blahodárně na krevní oběh, srdce a je jen důležité ho správně načasovat. Zejména u obézních platí, že cvičit ano, ale s mírou a nejlépe pod odborným dohledem. Nejvhodnější pohybové programy nabízí společnost STOB pod vedením paní doktorky Málkové. Jejich cvičební programy najdete v každém větším městě. Intenzivní tělocvik ponechte na konec dietního období. Po ukončení diety je navíc zvýšená fyzická aktivita vhodnou prevencí jo-jo efektu. Také zvyšuje tělesnou kondici a prospívá kardiovaskulárnímu systému.